Spoločná fotografia všetkých účastníkov exhibičného zápasu Internacionáli SR a KLK verzus tím osobností.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ
TRNAVA (TASR) – Slovenský futbalový zväz bol spolu s občianskym združením Integrácia spoluorganizátorom benefičného podujatia, ktorého cieľom bolo zvýšiť povedomie o rizikách nenávistných prejavov a šikany, ktoré negatívne ovplyvňujú jednotlivcov a kolektívy, najmä mladých ľudí a zároveň upriamiť pozornosť na význam vytvárania bezpečného a rešpektujúceho prostredia, kde každý človek môže byť prijatý bez ohľadu na svoje odlišnosti. Na podujatí sa podieľalo aj Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR i Trnavská župa.
V rámci kultúrno-športového programu sa počas exhibičného futbalového zápasu, v ktorom si zmerali sily Internacionáli SR a KLK s osobnosťami spoločenského života, do bránky sa postavil aj minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi, ktorý Štadión Antona Malatinského dôverne pozná z čias svojho futbalového pôsobenia v Spartaku Trnava. „Ako rodič vnímam túto tému s veľkou citlivosťou, preto považujem za dôležité vyjadriť podporu nielen osobnou účasťou, ale aj vlastným príkladom. Nenávistné prejavy a šikanovanie sú závažným spoločenským problémom, ktorý ovplyvňuje milióny detí a mladých ľudí po celom svete. Deti potrebujú našu podporu – rodičov, učiteľov, dospelých – aby mali bezpečné prostredie a dôveru v ľudí, na ktorých sa môžu obrátiť so svojimi problémami. Šport je zase ideálny spôsob, ako rozvíjať schopnosť nevzdávať sa, vytrvalosť, trpezlivosť a tímovú spoluprácu,“ vyjadril sa Dušan Keketi.
Do podujatia sa zapojili aj ďalšie významné osobnosti verejného života, športovci, aktivisti, pedagógovia a široká verejnosť s cieľom šíriť osvetu o dôležitosti rešpektu, tolerancie a prevencie nenávistných prejavov v spoločnosti. Priamo na trnavskom futbalovom štadióne ho v hľadisku sledovalo viac ako 16-tisíc žiakov základných a stredných škôl a ďalší ho mali možnosť sledovať online priamo v školách.„Bolo to skvelé podujatie, deti vytvorili krásnu atmosféru a ja za tím Internacionálov môžem povedať, že to bola pre nás česť. Myslím si, že na tému šikany a nenávistných prejavov medzi deťmi treba upozorňovať a toto bola výborná forma,“ uviedol bývalý slovenský futbalový reprezentant Martin Jakubko.
22. september je Pamätný deň rešpektu a eliminácie nenávistných prejavov na deťoch. Najčastejšími formami šikanovania sú verbálne šikanovanie, urážky, nadávky a sociálne šikanovanie ako sú vyčleňovanie z kolektívu, či ohováranie. Fyzické šikanovanie je o niečo menej časté, ale stále predstavuje 10-15 % prípadov. Čoraz väčším problémom sa stáva kyberšikanovanie, pričom 10-15 % slovenských detí priznalo, že bolo terčom online útokov alebo obťažovania na sociálnych sieťach. Podľa štúdií UNICEF, približne 1 z 3 detí (vo veku 13 15 rokov) zažilo v škole šikanovanie. Vo väčšine krajín OECD uviedlo 18-32 % detí, že zažili šikanovanie aspoň raz mesačne. Na Slovensku podľa prieskumu Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie uviedlo približne 25 % žiakov, že zažilo šikanovanie v škole.
Benefičný aspekt podujatia bol zameraný na podporu iniciatív na pomoc obetiam šikany a nenávisti, pričom všetky vyzbierané prostriedky budú venované na projekty, ktoré priamo pracujú s týmito cieľovými skupinami.