Marek Kuzma (vľavo) bol proti Malženiciam nosičom gólov a v tomto prípade i svojho spoluhráča Karola Mondeka.
autor: facebook.com/ FC Vion Zlaté Moravce – Vráble, zdroj: Pavol Ľahký
BRATISLAVA (SFZ) – V 24. kole MONACObet ligy zažiaril útočník FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble Marek Kuzma. V priebehu sedemnástich minút, od 8. do 25. minúty zápasu Malženice – FC ViOn (1:5), strelil tri góly. Marek Kuzma je štvrtý hráč, ktorý v tomto ročníku súťaže dosiahol hetrik. Pred ním sa z neho tešili Matej Franko (Prešov), Bartol Barišič (Šamorín) a Mário Boris (Považská Bystrica).
Hralo sa na trávniku trnavskej City arény a výsledok hovorí jasne.
„Nebol to z našej strany najlepší zápas, pokiaľ ide o hru. Odohrali sme už aj lepšie. Ale výsledok sedí. Mali sme veľké šance a v podstate, do čoho sme kopli, z toho bol gól. Pre nás bolo výborné, že sme potvrdili účasť v baráži takýmto výsledkom,“ povedal 36-ročný Marek Kuzma.
Skúsený hráč nastupoval počas svojej kariéry za množstvo klubov na Slovensku (Slovan, Myjava, Sereď, Dubnica, Podbrezová, Zl. Moravce), Poľsku (Puszcza Niepolomice) a Bulharsku (Černo More Varna) a len v ligových súťažiach nastrieľal 85 gólov. Spomenie si na podobný kúsok, aj pokiaľ ide o hetrik a rýchlosť nastrieľaných gólov? „Ešte keď som hral v Podbrezovej, dal som štyri góly v jednom zápase. Ale ako rýchlo padali, to si nepamätám,“ hútal Marek Kuzma. Pohľad do archívov prezradil viac. V sezóne 2021/22 porazila v druhej najvyššej súťaži Podbrezová Dubnicu až 8:0 a Marek Kuzma dal prvé štyri góly v zápase. Hetrik však rýchlejšie ako teraz nedosiahol, prvý gól dal v šiestej a tretí v 40. minúte.
Štyri góly mohol dať aj Malženiciam. „Mohol. Mal som ešte jednu strelu z uhla, ale žiaľ, išla tak meter a pol vedľa tyčky. Potom ma vystriedal Filip Balaj a už som k tomu nevedel nič pridať.“
Zápas sa hral na trnavskom štadióne, ktorý je skutočným futbalovým chrámom. „Samozrejme, že na takom peknom štadióne je radosť hrať. Každý sa tomu potešil, hoci sme vedeli, že na takom veľkom štadióne asi veľa divákov nebude. Hralo sa na výbornom trávniku a tešili sme sa aj na ten. Nám skôr sedia takéto trávniky ako hrboľaté, na ktorých sa musí skôr bojovať.“
Futbalisti FC ViOn si v 24. kole MONACObet potvrdili miesto v baráži. „Spokojnejší by sme boli, keby sme skončili na prvom mieste. Žiaľ, to sa nám nepodarilo. Chystáme sa už na baráž. Čakajú nás ešte dva zápasy v ligovej súťaži, ale v nich už asi dostanú šancu chalani z lavičky. Nevieme ešte, kto bude náš barážový súper. Sám som zvedavý, ako to dopadne. Vyzerá to zaujímavo a napínavo.“
V najvyššej súťaži sa ešte do baráže môže zosunúť Skalica, ale všetko smeruje k tomu, že to bude o boji medzi Trenčínom a Ružomberkom. Tí sa na Liptove stretnú už teraz. „Nejaké debaty o súperoch v kabíne prebehli. Uvidíme. Hrajú sa ešte dva zápasy, hrá sa o šesť bodov. Možno sa zopakuje náš pohárový zápas, v ktorom sme narazili na Ružomberok. Možno by nám sedel, možno nie, neviem… Pod staronovým trénerom, keďže k mužstvu sa vrátil Ondřej Smetana. Ale to je v podstate jedno. Keď chceme postúpiť, musíme poraziť kohokoľvek, kto v baráži proti nám bude hrať,“ povedal Marek Kuzma.
V Zlatých Moravciach sa teda chystajú na baráž. Umožnil to aj pozoruhodný kúsok. FC ViOn strácal na Liptovský Mikuláš po 16. kole až šesť bodov. Teraz má pred ním náskok siedmich. „To bol náš cieľ od začiatku zimnej prípravy. Hovorili sme si, že musíme poraziť ich, aj Prešov, hoci ten sme nezdolali, ale remizovali sme s ním. Liptovský Mikuláš však áno. Vôbec, počas jari sme mali výborné výsledky, kým oni v niekoľkých zápasoch zakopli. Krásne nám to vyšlo a verím, že to tak bude aj vo zvyšnej časti sezóny,“ dúfa Marek Kuzma.