MS U20 – Tréner Rusnák po vypadnutí s Kolumbiou: Šesťminútovka hrubých chýb

Streda, 31.5.2023 19:36 | Posledná aktualizácia 31.5.2023 20:31
Sokolíci podľahli v osemfinále Kolumbii 1:5.
autor: Buda Mendes, zdroj: FIFA / Getty Images

SAN JUAN (SFZ) – Sokolíci sa s majstrovstvami sveta do 20 rokov v Argentíne lúčia po prehre 1:5 s favorizovanou Kolumbiou. Naši hráči súperovi v prvom polčase odolávali, do šatní šli za bezgólového stavu, ale v úvode druhého dejstva prišla ofenzívna smršť tímu z Južnej Ameriky. Ten v rozpätí od 48. do 52. minúty strelil tri góly, do záverečného hvizdu pridal ešte ďalšie dva presné zásahy a vybojoval si štvrťfinálovú miestenku. Čestný úspech našich mladíkov zaznamenal Jambor.

V úvodných pätnástich minútach sa tímy oťukávali, bol to klasický zápas vyraďovacej fázy. Ani jedno z mužstiev nechcelo urobiť chybu a inkasovať. V danom časovom úseku mali častejšie loptu v držaní sokolíci, v úvodnej štvrťhodine to bolo v pomere až 81 percent k 19.

Postupne si mužstvá začali vypracovávať gólové šance. V 23. min prvýkrát predviedli nebezpečnejšiu akciu Kolumbijčania. Po strane potiahol útok Asprilla, po zemi poslal loptu do šestnástky pre spoluhráčov, Kóša skvelo zareagoval a v sklze ju odkopol. O minútu neskôr Salazar našiel Ocampa, ten vystrelil z hranice šestnástky, jeho pokus smeroval nad bránku.

V 28. min hráči Kolumbie prečítali prihrávku Gajdoša smerom dozadu, lopty sa zmocnil Angel, ocitol sa zoči-voči slovenskému brankárovi Dankovi, jeho zakončenie skončilo tesne vedľa ľavej žrde.

V 30. min sa predviedli aj sokolíci. Kopáskovi sa otvoril priestor, vypálil z väčšej vzdialenosti a natiahol Marquineza v svätyni Kolumbie.

V 32. min po autovom vhadzovaní sa preštrikoval do slovenského pokutového územia Mantilla, mieril však nad bránku.

V 37. min sa predviedol Danko, keď skvelo prečítal hru, vystúpil proti Puertovi, ktorého zakončenie reflexívne vyrazil. Pre nášho gólmana to bol prvý zákrok na šampionáte, počas stretnutí v základnej skupine kryl chrbát Hrdinovi.

V 43. min zasahoval pri zakončení z vnútra šestnástky Cortesa Ovšonka, ktorý tečoval loptu na roh. Súper ho rozohral na krátko, center na zadnú žrď si postrážil náš gólman.

V úvode druhého dejstva zažili naši hráči studenú sprchu. V 48. min sa Cortes zmocnil lopty, keď vysoko napádal našu rozohrávku. Kóša prihrával cez šírku ihriska Ujlakymu, toho napádal zakončovateľ Kolumbie, odzbrojil ho a prestrelil Danka – 1:0

O dve minúty neskôr si Asprilla narazil s autorom úvodného gólu a z hranice šestnástky navýšil skóre na 2:0

V 52. min predviedli Kolumbijčania po našej strate lopty v strede poľa rýchly protiútok, presnou a prudkou strelou do horných poschodí bránky zvýšil na 3:0 Angel.

Súper z Južnej Ameriky útočil aj ďalej. V 63. min si Angel nabehol na prihrávku za slovenskú obranu a loptu umiestnil k vzdialenejšej žrdi – 4:0.

V 87. min čestný úspech zaznamenali naši mladíci – Gajdoš vysunul do strany Šikulu, ten centroval do šestnástky, kde bol osamotený kapitán Jambor, hlavičkou korigoval stav na 1:4.

V nadstavenom čase uzavrel skóre na 5:1 pre Kolumbiu Cortes. Ten si spracoval kolmú prihrávku, poradil si s naším obrancom a skóroval.

Sokolíci tak po dvadsiatich rokoch na šampionáte tejto vekovej kategórie opäť ukončili svoju púť medzi 16-kou najlepších.

Jambor (vľavo) bol jediným strelcom sokolíkov v osemfinále MS proti Kolumbii.

ALBERT RUSNÁK (tréner Slovensko U20): „Bol to veľmi poučný zápas, ukázal veľa vecí – aj pozitívnych a aj negatívnych. Máme čo rozoberať. Nenazval by som to hluchou šesťminútovkou, nazval by som to šesťminútovkou hrubých chýb, jednoduchých strát lôpt, ktoré nás sprevádzali aj v predchádzajúcich zápasoch. Robíme jednoduché chyby pri základných herných činnostiach a to vás na medzinárodnej úrovni stojí dobrý výsledok. Samozrejme, som sklamaný, takéto zápasy posunú hráčov, ale aj nás trénerov, sú veľmi poučné. Keď takéto stretnutia nebudete hrať, tak prídete o tieto skúsenosti. Treba hľadať pozitíva – hráči videli, kde je medzinárodný futbal. Aj my tréneri máme veľa materiálu, ktorý nás a aj slovenský mládežnícky futbal, môže posunúť.“