logo
Reprezentácia

MUŽI A – Duda o postupovom góle: Ísť tam bola intuícia

Štvrtok, 27.6.2024 09:52 | Posledná aktualizácia 27.6.2024 09:52
MUŽI A - Ondrej Duda - TK.jpg
Ondrej Duda.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

MAINZ (TASR) - Futbalista Ondrej Duda sa v stredu postaral o postupový gól Slovenska na ME v Nemecku. Jeho tím remizoval v záverečnom zápase E-skupiny s Rumunskom 1:1, tento výsledok posunul oba tímy do osemfinále. Dvadsaťdeväťročný Duda je prvý slovenský hráč s dvoma gólmi na rôznych majstrovstvách Európy. 

Stredopoliar skóroval na ME naposledy pred ôsmimi rokmi, keď sa presadil proti Walesu (1:2). Jeho premiérový gól na kontinentálnom šampionáte bol zároveň prvý na tomto fóre pre Slovensko. "Je to pekné, s odstupom času si asi poviem, že je to super. Momentálne to ale neriešim," uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii Duda. Tím poslal do vedenia v 24. minúte, keď využil výstavný center Juraja Kucku na hranicu malého vápna, nedbalosť zo strany súperových stopérov a do brány poslal prudkú hlavičku. Lopta sa odrazila od zeme a Duda ju navyše poslal do protipohybu brankára Florina Nitu.

"Ísť tam bola nejaká intuícia, čakal som, že 'Kuco' to bude dávať z prvej do šestnástky. Vďaka fantastickej lopte som nemusel urobiť prakticky nič," opísal situáciu samotný strelec. Ohľadom nej vyzdvihol aj trénera Francesca Calzonu: "Stále nám prízvukuje, že máme byť pod loptou a dopĺňať našu aj ich šestnástku." O trinásť minút neskôr vyrovnal z penalty Razvan Marin. K pokutovému kopu prišlo po spornom zákroku Dávida Hancka na Ianisa Hagiho na hranici pokutového územia. Tomu však predchádzala strata lopty po nevydarenej prihrávke práve od Dudu. "Hráči našich kvalít musia vyhodnotiť tie situácie lepšie. Aj chyba pred inkasovaným gólom - zle som trafil medzeru, keď som prihrával Stanovi a nakoniec z toho bola penalta. Neberiem to na ľahkú váhu, ale nedá sa s tým už nič robiť," opísal Duda.

Priznal, že v osemfinále je radšej za Angličanov. Tí síce vyhrali svoju C-skupinu, no získali len päť bodov a predviedli menej atraktívny futbal ako Španieli. Ďalší potenciálny súper Slovákov vyhral B-skupinu "smrti" s deviatimi bodmi.

 "Som kvázi rád, ale je to asi jedno. Môj osobný názor je, že s Angličanmi je šanca väčšia. Majú obrovskú kvalitu a aj keď ich výkony nie sú oslnivé, neznamená to, že nie sú favoriti. My počítame s tým, že budú naštartovaní a ukážu plnú silu. My budeme tiež naštartovaní a nepočítame s tým, že im to nepôjde," zhodnotil Duda. Jeho tím má pred tretím osemfinále na veľkom turnaji podľa neho výhodu. Tak, ako pred zápasom s Belgickom (1:0) je väčší tlak na strane favorita: "Dovolím si tvrdiť, že určite budeme v psychicky väčšej pohode. Na nich je vyvíjaný veľký tlak, pre nás je postup zo skupiny veľká vec, pre nich je to samozrejmosť. Sme pre nich neznáma, hrali so Slovincami a bolo to pre nich náročné."

 "Sokolov" čaká osemfinále v nedeľu o 18.00 h v Gelsenkirchene. S Angličanmi sa stretnú po takmer siedmich rokoch, naposledy na nich nestačili 1:2 na Wembley v kvalifikácii na MS 2018. So svetovým súperom dosiahli doposiaľ najlepší výsledok na ME 2016 (0:0), čo bol zároveň jediný duel, ktorý s "Albionom" neprehrali. Víťaz ich nadchádzajúceho zápasu sa stretne vo štvrťfinále s lepším z dvojice Taliansko a Švajčiarsko. Duda má z domáceho štadióna Schalke 04 skúsenosti z čias pôsobenia v Kolíne. "Párkrát som tam vyhral a strelil tam dva góly. Kiežby sa to zopakovalo. Je to krásny štadión, ale je možno škoda, že to nie je niekde inde. Najradšej by som hral v Berlíne," dodal stredopoliar.

Značky