logo
Reprezentácia

MUŽI A – Inštitúcia Peter Pekarík: Návrat v čase pre budúcnosť iných

Typický Peter Pekarík, na novinárske otázky reaguje s úsmevom.
Typický Peter Pekarík, na novinárske otázky reaguje s úsmevom.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

SENEC (SFZ) – Svojho času mali médiá v obľube Dušana Tittela, lebo debata s ním v akejkoľvek situácii mala zmysel a nebola mlátením prázdnej slamy s klišé odpoveďami. Teraz je bodom istoty rozumnej komunikácie s obsahom práve on. Roky mu patrí status profíka a v tom je všetko. Jeho život, súkromný aj futbalový, jeho prístup, jeho vystupovanie, jeho prejav. Na konte napríklad má štart v 115 medzištátnych zápasoch, účasť na troch finálových turnajoch šampionátov, štrnásť rokov v nemeckej bundeslige. A na tvári úprimné oči a zvyčajne šibalský úsmev, to je Peter Pekarík, ktorého reprezentačný tréner Francesco Calzona označil za inštitúciu slovenského futbalu. Usmial sa, keď si spomenul na svoju premiéru v národnom tíme, pričom on je teraz bard medzi omladinou: „Návrat v čase...“

DECEMBROVÝ KEMP V SENCI. Trčí zo zoznamu aktérov tohto posledného zrazu národného tímu v roku 2022. Vekom, skúsenosťami, minulosťou, pozíciou nielen v našom futbale. Už bol na dovolenke, ale keď prišla pozvánka do kempu, prerušil ju. „Tá Calzonova myšlienka je skvelá. Pre tých mladých, ktorých zavolal, je to skvelá výzva a pre ďalších, ktorí by tu chceli byť na ich miestach, motivácia, že sa to dá.“

Spoznáte ho ľahko, na tvári má úsmev.
Spoznáte ho ľahko, na tvári má úsmev.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Tejto téme venoval na tlačovej konferencii aj potom v rozhovore medzi šiestimi očami veľa priestoru: čo odovzdáva mladým, aké nástrahy na nich číhajú. Nebalil nič do vianočného papiera, pomenoval riziká popularity a prísunu veľkých peňazí, presvedčte sa  vo videu, vydržte do konca.

SKÔR LÍDER AKO VETERÁN. Od začiatku kempu sa zhostil úlohy, ktorú mu narysoval Calzona. Vodca skupiny, líder, hráčsky mentor. V pondelok mal príhovor ku spoluhráčom, vecný, silný, so zrozumiteľným apelom. Človečenský rozmer ukázal, keď zastúpil Mikuláša a tak si jeho parťáci našli v utorok pri raňajkách pozornosť od lídra. Čo si myslíte, mali nachystané kopačky? (viac vo videu)

KTO NA JEHO MIESTO. Vyhnúť sa tomu nemôže, v októbri mal 36 rokov. Preto dostáva otázky aj o svojej budúcnosti. „Zmluvu mám do konca sezóny, v Herthe mi potvrdili, že majú so mnou dlhodobejšie plány. Fyzicky sa však cítim dobre, chcel by som v pozícii hráča vydržať čo najdlhšie,“ povedal v úprimnej výpovedi. Aj tak sa však už pár rokov rieši otázka, kto na jeho miesto na pravú stranu reprezentačnej obrany. Petrova odpoveď spolu s ďalšími úvahami, rozširujúcimi túto tému priamo od neho vo videu.

Značky