MUŽI A – Po deľbe bodov so Slovinskom boj o 3. miesto stále otvorený, Tarkoviča remíza bolí

Štvrtok, 11.11.2021 22:55 | Posledná aktualizácia 12.11.2021 08:08
Chlapský boj každú minútu zápasu, Slovinec Miha Blažič, pretláčajúci sa s Ladislavom Almásim, po vylúčení ani nedohral.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

TRNAVA (SFZ) – V poslednom domácom kvalifikačnom zápase mala slovenská reprezentácie jednoznačný cieľ – víťazstvo, ktoré by priblížilo konečné 3. miesto v skupine. Zrodila sa remíza po tradične vyrovnanom priebehu a tajničku, kto obsadí priečku za dvojicou Chorvátsko – Rusko, tak vylúšti až nedeľa. Naši hrajú na Malte, Slovinci doma s Cyprom.

Nebola to úplne najspevavejšia výkonnostná hitparáda, ale poctivý prístup každého hráča od úvodnej minúty áno. Preto bolo iróniou futbalového osudu, že od 18. min viedli hostia gólom Zajca, ktorý skvele zužitkoval dlhú loptu Šporara z ľavej strany na vzdialenejšiu žrď. Len ju šikovne doklepol povedľa bezmocného Rodáka a Slovinci mali priebežne výsledkovo navrch.

Dovtedy aj potom sme mali podľa očakávania viac z hry, ale Oblak potvrdzoval, že je suverénom medzi žrďami, pretože ak sme sa dostali až k zakončeniu, špičkový brankár si zastal svoje miesto. Pri Berovej nevýraznej strele to nebolo nič výnimočné, ale pri Almásiho tlaku do góla suverénne odstavil nášho útočníka od lopty.

V 27. min vstúpil do diania VAR, keď si Haraslín vniknutím do šestnástky vypýtal faul a vyzeralo to na pokutový kop, zasiahla moderná technika a zmenila názor rozhodcu Gestraniusa, ktorý už  dával priestor Hamšíkovi na kopanie jedenástky. Bol z toho len priamy kop z územia tesne zvonku pred čiarou a po sérii nedotiahnutých lôpt Šatkov volej do brániaceho valu.

Pritlačili sme výrazne v poslednej päťminútovke I. polčasu a boli z toho dve gólové príležitosti. V 43. min zakombinovalo duo Mak s Almásim, náš hrot spätnou nabil Hamšíkovi a bola z toho paráda, strelecká a predovšetkým brankárska. Bombu nášho kapitána Oblak nádherne vyrazil, takže z tohto mraku nám nepršalo. Ani v nadstavených sekundách I. polčasu, keď sa pred slovinskou bránkou z uhla presadil Haraslín, jeho jedovka sa však odrazila od brvna.

Cez prestávku ostal v šatni Hamšík, kapitánska páska prešla na ruku Pekaríka a do zostavy naskočil Duda. Práve on sa dostal po desiatich minútach k realizácii pokutového kopu, keď opäť úradoval VAR. Strela Haraslína šla do valu Slovincov, chvíľu sa ešte hralo, keď prišiel pokyn hlavného rozhodcovi, ten si šiel všetko overiť a dodatočne ukázal na biely bod. Duda oklamal Oblaka, navyše brániaci Blažič dostal ešte predtým žltú kartu za hru rukou a keďže bola jeho druhá v zápase, šiel von.

Slovinci boli napajedení, ale odhodlaní. Ešte sme si nestihli premyslieť, ako naložiť s presilovkou na ihrisku – a zas sme prehrávali. Iličič zahral rohový kop neomylne presne, Mevlja sa zavesil do vzduchu a upratal loptu za Rodáka – 1:2!

Ako ďalej naložiť so zápasom? Impulz prišiel z lavičky, postupne sa na ihrisku objavili traja noví hráči a v 75. min si na odvrátenú strelu nabehol Strelec a trafil k žrdi ako to strelec má robiť. Paráda ako zo žurnálu – 2:2.

Tlačili sme sa za veľmi  chceným víťazstvom, Suslov na ľavej strane tancoval v rock and rollovom rytme a nám pribúdali rohové kopy, no Jirka po jednom z nich spracovanú loptu napálil až k trnavským hradbám. Potom Dudova strela poštípala Oblaka, takže loptu neudržal, lenže Strelcovu ponuku do prázdnej bránky po dorážke nikto neprijal.

V závere zápasu šla páska na ruku tretieho kapitána (Pekarík ju odovzdal Škriniarovi), na trávniku bol už Boženík, hralo sa necelých 40 metrov od Oblakovej brány, kde boli natlačení všetci hráči až na Rodáka, búšili sme, búšili, rozhodca pridal päť minút a – nič. Celkovo sme vypálili 19 striel (súper 5), medzi žrde šesť (Slovinci 3), v samom závere zápasu po Suslovovom centri a Boženíkovom priťuknutí chýbali Škriniarovi na doklepnutie decimetre, lenže ďalšia lopta už za Oblaka nedoputovala.

Boj o 3. miesto v sklupine medzi Slovenskom a Slovinskom je tak stále otvorený, rozhodne sa v poslednom kole kvalifikácie.

HLASY PO ZÁPASE
ŠTEFAN TARKOVIČ (tréner Slovenska): „Čakali sme takýto priebeh stretnutia, Slovinci nás taktikou neprekvapili. Herne to nebol z našej strany zlý zápas, niektoré veci sme mohli riešiť lepšie, pri oboch inkasovaných góloch sme zaváhali. Stále platí, že ľahko inkasujeme a my sa na strelený gól veľmi nadrieme. Hamšík mal problémy s lýtkom, preto šiel dolu. Opäť je tu večná polemika, či náš výkon spĺňal alebo nespĺňal parametre, ja vidím posun za rok dopredu, samozrejme, zrejmé sú aj nedostatky, najmä v efektivite.Táto remíza sa rovná prehre a každá prehra bolí. Do posledného zápasu pôjeme s tým, že chceme kvalifikáciu ukončiť víťazstvom s dobrým skóre. Ďakujem divákom, ktorí prišli a podporili nás.“

ONDREJ DUDA (autor prvého gólu Slovenska): „Mali sme viac z hry, Slovinci hrozili po kontrách. Dvakrát sme sa vrátili do zápasu, škoda, že sme nedali tretí gól, víťazstvo je vždy lepšie. Nehrali sme zle, chýbal nám tretí strelený gól. Pri jedenástke som si zobral loptu hneď, stále platí, že aj tú treba vedieť kopnúť.“

DAVID STRELEC (autor druhého gólu Slovenska): „Nebol to z našej strany zlý výkon, iste, dá sa hrať aj lepšie. Škoda druhého gólu po vylúčení ich hráča, ak by sme ich zavreli a presadili sa, zápas by sme vyhrali. Po červenej karte sa Slovinci stiahli dozadu, bránili už sústredene. Pri strelenom góle som sa sústredil, aby som odrazenú loptu dobre trafil a vyšlo to.“

MATJAŽ KEK (tréner Slovinska): „Sme spokojní s bodom, hráči plnili takticky plán podľa dohovoru. V I. polčase sme mali šance, vylúčenie po prestávke zmenilo zápas. Šli sme do Trnavy vyhrať, napokon som sa aj rozhodcu pýtal, či videl len jednu farbu dresov, niektoré rozhodnutia boli pre nás rozporuplné. Čaká nás v kvalifikácii ešte jeden zápas, veríme v úspech. Slovensko hralo možno najlepší futbal v tejto skupine, ale mali ste smolu v ťažkých zápasoch s Ruskom a Chorvátskom.“

Priebeh stretnutia

0'
1. polčas
Začiatok - 1. polčas
19:45
18'
Faul
20'
27'
Miha Blažič
Slovinsko
Faul
Peter Pekarík
Muži A
Faul
30'
NaN'
1. polčas
Koniec - 1. polčas
20:30
45'
2. polčas
Začiatok - 2. polčas
20:45
Marek Hamšík
Muži A
Striedajúci hráč: Ondrej Duda
46'
57'
Miha Blažič
Slovinsko
NS
Pokutový kop
Ondrej Duda
Muži A
58'
59'
Benjamin Verbic
Slovinsko
Striedajúci hráč: Žan Karničnik
62'
Striedajúci hráč: Erik Jirka
65'
71'
Miha Zajc
Slovinsko
Striedajúci hráč: Blaž Vrhovec
Róbert Mak
Muži A
Striedajúci hráč: Tomáš Suslov
71'
Matúš Bero
Muži A
Striedajúci hráč: David Strelec
71'
Gól z hry
David Strelec
Muži A
Gól z hry
74'
80'
Petar Stojanovič
Slovinsko
Faul
85'
Josip Ilicic
Slovinsko
Striedajúci hráč: Žan Rogelj
Muži A
Striedajúci hráč: Róbert Boženík
88'

2
30'
88'
14
Milan Škriniar
20
Róbert Mak
71'
21
Matúš Bero
71'
17
46'
19
20'
7
65'

20
80'
3
Jure Balkovec
4
Miha Blažič
27'
57'
7
85'
10
Miha Zajc
Gól z hry - 18'
71'
21
59'