MUŽI A – Víťazný gólový tŕň nám v Baku vytrhol Weiss

Piatok, 10.6.2022 17:55 | Posledná aktualizácia 11.6.2022 04:52
Konečne! Vladimír Weiss oslavuje gól v Azerbajdžane. Víťazný.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BAKU (SFZ) – Tretí zápas v edícii Ligy národov 2022/23 dotiahli slovenskí futbalisti po neľahkom boji na tvrdej azerbajdžanskej pôde k víťazstvu. Potrebnému, vybojovanému a zaslúženému. Trénerská premiéra Samuela Slováka na lavičke reprezentačného áčka tak bola trojbodová.

Dvadsať minút to bolo ejha úhááá. Hra dopredu, aktívny presing, v pohybe hľadanie spoluhráča lepšie postaveného či voľného, snaha o finálnu prihrávku a následne zakončenie. Náš prejav mal aktívnu hlavu a dobe zabezpečenú pätu. Už v 2. min ukázal šikovné myslenie Rusnák, keď prenechal v koncovke Strelcovi, dobrá akcia, aj keď lopta sa medzi žrde nezmestila.

Potom práve po aktívnom presingu sme získali loptu 40 metrov od Magomedalijeva, Hrošovský ju prebral 25 metrov od brány a oprel sa do nej celou svojou váhou. Domáci brankár si miesto pri žrdi postrážil a my sme kopali roh. Následne aj priamy kop, Lobotka si vypýtal faul, Rusnák kopol štandardku nad. Zastreľovali sme sa, Strelec hlavičkoval po druhom rohovom kope do brvna a...

Sek! Tri straty lopty pri rozvíjaní útoku ešte v hĺbke našej polovice naliali čerstvú ropu do bandasky domácich futbalistov. Ožili, chceli predviesť, koľko vedia podržať loptu, aj s ňou kúzliť, nuž hravé futbalové deti. Keď sme im ju uchmatli, tak sa zlostili a kopli tu i tam aj do súpera, viac si však trúfali, aj fanúšikovia boli o dva decibely hlučnejší a tak desaťminútovka 20. až 30. sa nám vôbec nepáčila. Dokonca raz musel Rodák začarovať proti strele zblízka a odvážne pri dorážke, keď si Azerbajdžanci dokonca pýtali pokutový kop. Ešte to tak...

Tréner Slovák naznačil z lavičky na jednej strane upokojenie vzadu, ale opätovné prebudenie aktivity vpredu. Vypočul ho Haraslín, zas si spravil priestor, na krížnu strelu, aj ju vypálil, brankár Magomedalijev však – aj so šťastím – posunul loptu za žrď. Z vonkajšej strany.

Ešte i nám bolo horúco. V závere polčasu Šejdajev vyzval na tanec Valjenta, ukázal šikovné nohy, náš obranca rozum v poslednej chvíli, keď sa nám takmer zaseklo dýchanie. Ale ostalo pri 0:0, čo sa nám vzhľadom na okolnosti málilo.

Po bojovnej polovici II. polčasu, keď sa hra prelínala z jednej strany na druhú, ale bez vážnejšieho zakončenia od jedného či druhého mužstva, siahli tréneri k zmenám v zostavách. Šesť nových mien malo zmeniť diania na trávniku, z našich dostali príležitosť otočiť koleso dejín zápasu Duda a Weiss, potom aj Bero.

V 76. min skúsil Haraslín, už hrajúci sprava, svoje najlepšie – krížna strela ku vzdialnejšej žrdi – a chýbali kúsok-kúsočeek. Chýbal, stále to bolo bez gólov.

Ale v 81. min to konečne padlo, ako sme chceli, ako sme potrebovali, ako sme ukázali. Akcia, ktorej nechýbal um, vtip, futbalový šarm a hráčsky duch, na konci s nechytateľnou strelou Weissa nám rozsvietila úsmevy na tvárach. Pokojne si túto akciu zopakujme ešte päťkrát, desaťkrát, lebo v nej bolo potvrdenie, že to sokoli naozaj vedia!ň

A mohli sme sa smiať od ucha k uchu, ak by Haraslín v 83. min premenil svoj sólový nájazd na Magomedalijeva, lenže ten mu nohou šancu zmaril. Ale „Šulo“ akoby sa len hral a chcel si to vychutnať, lebo z následnej akcie a po prihrávke Hrošovského za obranu z uhla poslal loptu do siete, aby sme sa všetci Slováci mohli spokojne usmiať. Od ucha k uchu. Nesmiali sme sa ale napokon, keďže VAR to videl inak a náš druhý gól zmazal.

Museli sme drieť až do konca a ten bol až v 95. minúte. Tak sme bojovali, dreli a - vydreli. Víťazstvo. Vieru. Satisfakciu. A ideme ďalej, do Kazachstanu. S rovnakou úlohou.

SAMUEL SLOVÁK (tréner Slovenska): „Chceli sme byť agresívni, udávať tón hre a dvadsať minút nám to vychádzalo. Súper má schopných hráčov, tí požívajú svoje herné automatizmy, ukázal ich v druhej časti I. polčasu. Striedaniami prišli do zápasu naši hráči, ktorí mali priniesť a priniesli zmenu. Bol to solídne odohratý a zvládnutý zápas z našej strany, škoda, že sa nám v tej úvodnej fáze nepodarilo gólovo sa presadiť. Máme problém so strieľaním gólov. Áno, bol to v mojej trénerskej kapitole psychicky najťažší zápas, počnúc prípravou naň a končiac jeho poslednými minútami. Sú to hráči, ktorí hrajú, robia výsledok, títo naši majú charakter, mrzelo ich, čo a ako sa stalo v minulých dňoch. Všetko, čo sme robili, sme sústredili na cieľ, aby sme boli úspešní. Víťazstvo pomôže vždy, dobrý výsledok vylepšuje atmosféru. Splnili sme v tejto chvíli časť toho, čo stojí pred nami. Isteže už cítiť únavu, zo sezóny, zo zápasov, z cestovania.“

LUKÁŠ HARASLÍN: „Bola to najlepšia reakcia na udalosti minulých dní. Koncentrovaní sme boli celých 95 minút, verili sme, že gól padne, že vyhráme. Zvládli sme ťažký zápas, tri body sú za 1:0 rovnako ako za 3:0. Nuž, gól sme dali po akcii, ktorá bola parádna, hoci predtým sme si hovorili čosi iné. To fungovanie „máš-dáš-ideš“ prinieslo víťaznú strelu. Verte, že ak budeme do konca Ligy národov vyhrávať 1:0, nikto nám nebude nadávať.“

Muži A

0'
17:00
Richard Almeida
Azerbajdžan
19'
17:45
45'
18:00
Renat Dadashov
Azerbajdžan
Striedajúci hráč: Mahir Emreli
46'
Azerbajdžan
Striedajúci hráč: Gara Garayev
55'
65'
Tomáš Suslov
Muži A
Striedajúci hráč: Vladimír Weiss
65'
David Strelec
Muži A
Striedajúci hráč: Ondrej Duda
Ramil Sheydaev
Azerbajdžan
Striedajúci hráč: Anatolii Nuriiev
65'
Maksim Medvedev
Azerbajdžan
Striedajúci hráč: Badavi Huseynov
65'
74'
Vernon De Marco Morlacchi
Muži A
75'
Stanislav Lobotka
Muži A
Striedajúci hráč: Matúš Bero
Emin Makhmudov
Azerbajdžan
Striedajúci hráč: Abbas Huseynov
79'
81'
Vladimír Weiss
Muži A
87'
Ľubomír Šatka
Muži A
90+2'
Albert Rusnák
Muži A
Striedajúci hráč: Ivan Schranz
90+3'
Matúš Bero
Muži A
90+6'
Muži A
NS
Mahir Emreli
Azerbajdžan
NS
90+6'

5
65'
6
Hojjat Haghverdi
8
79'
9
46'
11
65'
14
Eddy Israfilov
18
Calal Huseynov
20
19'
55'

10
96'

5
87'
4
Martin Valjent
3
74'
13
Patrik Hrošovský
22
75'
11
65'
10
92'
17
Lukáš Haraslín
6
65'

Matúš Bero
93'
18
Ivan Schranz
8
Ondrej Duda
7
Gól z hry - 81'
96'