NADÁCIA SFZ – Splnené futbalové sny detí so ŠKOLOU FUTBALU


zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Nadácia SFZ aj v tomto roku podporila v rámci projektu „Pomôžme spolu“ deti zo sociálne znevýhodnených pomerov. Chlapci a dievčatá navštívili počas letných prázdnin futbalové kempy pod gesciou o.z. AKTIVITY PRO, ktoré zastrešuje projekt ŠKOLA FUTBALU.

V posledný májový deň sme publikovali informáciu o možnosti odoslania príbehov, na základe ktorých Správna rada Nadácie SFZ vybrala deti, ktoré počas tohto leta priblíži ich futbalovým snom.

Futbalový projekt ŠKOLA FUTBALU sa teší obľube detí po celom Slovensku, počas sedemročného obdobia svojej existencie zorganizovalo letné futbalové kempy, do ktorých zavítalo celkovo viac ako 5000 detí vo veku 5 – 15 rokov. O bohatý futbalový a spoločenský program pre chlapcov a dievčatá sa pravidelne stará stovka trénerov a animátoriek. Podľa ohlasov detí, resp. rodičov a mentorov detí, ktoré sa zúčastňujú tohtoročných kempov, chlapci a dievčatá zažívajú skutočné prázdniny snov.

"V mene Martina Jáňu, ako i nášho Centra pre deti a rodiny Ilava - Klobušice, sa vám chceme veľmi pekne poďakovať za možnosť absolvovať futbalový kemp hradený nadáciou SFZ. Maťo si kemp užil od prvej chvíle, nadviazal nové priateľstvá, naučil sa mnoho nových futbalových trikov a dostal neuveriteľné množstvo podpory. Zúčastnil sa Školy futbalu v Kostolnej Vsi v termíne od 2.-7. júla 2023, je veľmi vďačný za túto možnosť,“ napísala nám Erika Janíčková, psychologička z Centra pre deti a rodiny Ilava-Klobušice, ktoré publikovalo článok aj na svojom webovom sídle https://ddklobusice.wbl.sk/ROK-2023-Leto.html.

V podobnom duchu sa vyjadrili aj Renáta a Marek Frisovci, rodičia dcéry Radky, ktorá sa zúčastnila na týždennom futbalovom kempe v Lipanoch. „Chceme sa poďakovať zástupcom Nadácie SFZ za to, že umožnili našej dcére Radke zúčastniť sa na týždennom futbalovom kempe v Lipanoch. Radka všetkých chválila, hovorila o super kolektíve trénerov, prístup k deťom bol vynikajúci, rovnako výborná bola tiež organizácia a obsah voľnočasového programu. Radka sa naučila mnohé futbalové zručnosti. Hoci bola jediným dievčaťom v kempe rozumela si aj s chlapcami a našla si veľa nových kamarátov. Ešte raz sa vám chceme veľmi pekne poďakovať, sme maximálne spokojní a budeme vás odporúčať aj našim priateľom a známym.“

Obsiahlu odozvu a zhodnotenie kempu nám odoslal aj Igor Dopirák, mentor Janka Bilého. "Ako to v príjemnom prostredí býva, kemp ubehol veľmi rýchlo. Bol však intenzívny a plný zážitkov. Na úvod sa mohli chlapci a dievčatá predviesť na spoznávacom turnaji pred očami rodičov, program nasledujúcich dní bol veľmi dobre vyvážený, tréningové jednotky dopĺňali spoločné voľnočasové aktivity, vďaka čomu si deti vytvárali nové kamarátstva.

Z futbalového hľadiska zohrali mimoriadne dôležitú úlohu skúsení tréneri, ktorí presne vedeli, čo robia. Cítiť to bolo už pri úvodnom spoznávacom turnaji, deťom počas neho dopriali voľnosť, vďaka čomu si mohli všímať silné aj slabšie stránky každého hráča. S deťmi teda nepracovali ako s homogénnou skupinou, ale brali ohľad na každého jednotlivca. Janko sa vďaka tomu zlepšil vo svojich prednostiach, ktorými sú rýchlosť, technika či zakončovanie, ale zapracoval aj na svojich slabinách, medzi ktoré patrí napríklad obranná činnosť,“ povedal Igor Dopirák a pridal ďalší postreh.

"Ešte väčší prínos mal pre Janka kemp z ľudského hľadiska. Na dlhší čas ho totiž vytrhol zo svojej sociálnej bubliny a mal možnosť vytvárať si nové kamarátstva. Keďže mu Nadácia SFZ zabezpečila aj ubytovanie, mohol so spoluhráčmi tráviť množstvo času. Úprimne, mal som obavy, či Janko kemp zvládne, ako ho spoluhráči prijmú medzi seba. Obavy však zmizli už po prvom dni, keďže bolo vidieť, že deti niečo také ako farba pleti či sociálny status vôbec neriešia. Neoddeliteľnou súčasťou mojich dní sa stalo sledovanie facebookovej stránky Škola futbalu, ktorá pridávala zaujímavé a veselé storky a každý večer aj súhrn dňa v krátkom videu. Janko sa v nich objavoval často a zakaždým s úsmevom na perách, čo ma napĺňalo radosťou.“

A dovetok na záver. Janko Bilý zaujal na kempe trénerov natoľko, že dostal možnosť prestúpiť do ŠK Odeva Lipany. Krátko pred kempom odišiel na hosťovanie z Malcova do Gerlachova a tak ďalší transfer bude možný až o pár mesiacov počas zimného obdobia. Dovtedy môže Janko, jeho rodina, tréneri v Gerlachove i pán Dopirák premýšľať nad jeho futbalovou budúcnosťou. Možno jedným z najdôležitejších bodov jeho ďalšej futbalovej kariéry bola účasť na letnom prázdninovom kempe v rámci projektu ŠKOLA FUTBALU.

Značky