logo
MLÁDEŽ A ROZVOJ

Projekt UEFA Disney Playmakers na Slovensku úspešne odštartovaný


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Projekt UEFA Disney Playmakers pre 5-8 ročné dievčatá má na Slovensku úspešný premiérový ročník. Do projektu sa zapojilo 29 centier, cestu k futbalu si našlo 670 dievčat a zorganizovaných bolo na celom Slovensku 489 aktivít.

Spojenie rozprávkových príbehov a základov futbalovej abecedy je hlavnou myšlienkou projektu z dielne UEFA s príznačným názvom v duchu rozprávok - UEFA „Disney Playmakers“. Projekt určený pre dievčatá vo veku 5-8 rokov si našiel miesto v mnohých európskych krajinách. V minulom ročníku sa medzi ne prvýkrát zaradilo aj Slovensko.

Do projektu sme vstúpili počas jesene rozprávkou „Rodinka úžasných II., a aj napriek nepriaznivej situácii v súvislosti s organizovaním hromadných športových podujatí v mnohých regiónoch v dôsledku Covidu, sa nám podarilo projekt udržať a úspešne ho rozvíjať v druhom školskom polroku. Na jar sme pre dievčatá pripravili rozprávku „Frozen II., celkovo sa do projektu zapojilo 670 dievčat v 29 centrách na Slovensku a podarilo sa nám zrealizovať 489 aktivít,“ zhodnotila premiérový ročník manažérka projektu UEFA Disney Playmakers z Oddelenia mládeže a koncepcie rozvoja futbalu SFZ, Miriama Bočková.

Aký bol hlavný zámer tvorcov projektu? Ponúknuť mladým dievčatám jedinečný príležitosť zabávať sa futbalom prostredníctvom ich dôverne známym rozprávkovým príbehom, v ktorých môžu napodobňovať rozprávkové postavičky formou hier, zdolávania výziev na futbalových trávnikoch imitáciou častí príbehov rozprávok a tiež rozvíjať svoje sebavedomie, kreativitu, fantáziu, odvahu a nadväzovať nové priateľstvá.

Neregistrované nové hráčky tak spoznávajú seba a nový svet hier a futbalu, a to spomínanou formou implementácie rozprávok a rozprávkových postáv do pohybových aktivít. Do projektu sa na celom území Slovenska zapojili centrá, ktorými sú futbalové kluby, materské školy, základné školy, centrá voľného času, či ďalšie občianske združenia.

Keď zástupcovia Európskej futbalovej únie (UEFA) predostreli Slovenskému futbalovému zväzu v apríli 2021 možnosť stať sa súčasťou nového európskeho projektu, vedeli sme, že je pred nami veľká výzva ale aj jedinečná príležitosť priniesť pre dievčatá na Slovensko úžasný projekt veľkých rozmerov. Musím povedať, že nás veľmi prekvapil markantný záujem zo strany klubov zapojiť sa do projektu. Kapacita 30 centier sa naplnila už počas prvých týždňov. V letných mesiacoch pripravil Slovenský futbalový zväz vzdelávacie školenia pre vybraných trénerov centier, ktorí boli zaškolení špeciálnou metodikou UEFA, podľa ktorej sú aktivity vedené,“ komentovala úspešný priebeh 1. ročníka projektu Miriama Bočková.

Čísla hovoria jasnou rečou. Projekt si našiel miesto vo všetkých regiónoch Slovenska a teší sa narastajúcemu záujmu a popularite. „Touto cestou by som chcela poďakovať všetkým zapojeným centrám a trénerom, pretože ich zásluhou sa nám podarilo spoločne dosiahnuť skvelé číslo 670 zapojených dievčat v pilotnom ročníku tohto krásneho projektu. Pred nami sú nové výzvy, už teraz sa tešíme na jeho úspešné pokračovanie,“ dodala na záver manažérka projektu UEFA Disney Playmakers Miriama Bočková.


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

ZOZNAM ZAPOJENÝCH CENTIER V ROČNÍKU 2021/2022

FAMT Prešov
MŠK Žilina
MFK Zemplín Michalovce
FA BENECOL Košice
MFK Vranov nad Topľou I.
Spartak Myjava
ŠK Zemedar Poprad – Stráže
FK Spišská Nová Ves
MŠK Tesla Stropkov
ŠK Slovan Bratislava
FC Baník Prievidza
FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble
OŠK Bešeňová
CFT Academy – Prešov
Partizán Bardejov BŠK
MFK Zvolen
FC Petržalka
NŠK 1922 Bratislava
MŠK Novohrad Lučenec
MŠK Púchov
ŠK 2011 Pečeňady
MFK Vranov nad Topľou II.
MFK Vranov nad Topľou III.
AS Trenčín
OK Častkovce
Centrum voľného času Junior Banská Bystrica
FK Senica
FC Lokomotíva Košice
ARC Sport Hviezdoslavov


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Značky