SFZ – Brankárske nádeje potvrdili nádej pre budúcnosť

Utorok, 23.1.2024 16:30 | Posledná aktualizácia 31.1.2024 14:33
Trénerka Frederika Pajonková pri parktickej ukážke so svojou zverenkyňou počas tréningu.
Trénerka Frederika Pajonková pri parktickej ukážke so svojou zverenkyňou počas tréningu.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA/PÚCHOV (SFZ) – Dvanásť talentovaných brankárov plus dvanásť talentovaných brankárok. Chlapci v Korni, dievčatá v Púchove. Osem trénerov/tréneriek, štyria a dvaja plus dve, plný trojdňový program, obsah nabitý tréningami. Tak to poskladal Miroslav Hýll, hlavný tréner brankárov a brankárov SFZ, ktorý sa síce tentoraz nemohol osobne zúčastniť pre operáciu a následnú rekonvalescenciu (želáme skoré uzdravenie, Beny!), ale jeho duch bol prítomný na oboch kempoch. „Aj sme si zavolali cez videohovor,“ prízvukoval Martin Krnáč, na ramená ktorého padlo zastrešenie dievčenskej časti.

INFO Z KORNE: Dobré správy, chalani na to majú!

Delili sa rovným dielom: jeden tréner, traja brankári. Keďže na kempe boli prítomní členovia z realizačných tímov od pätnástky po osemnástku, prestriedali sa každý s každou trojicou. „Aby sme sa navzájom spoznali, oťukali, vymenili si poznatky, podelili sa o skúsenosti, chlapci povedali svoje nám, my im,“ zhrnul Peter Boroš, majúci pod palcom brankárom v U18, dianie v už zabehnutom kysuckom prostredí. Brankársky kemp sa tu konal ikstý raz. 

„Spokojnosť všeobecná – s podmienkami, tréningami, prístupom chlapcov, celkovou prácou,“ Boroša (aj no nielen) jeho vysoká postava pasovala do pozície „nehrajúceho kapitána“ kempu. Bol tak zároveň i naším sprievodcom diania. „Každý tréning mal jednu zo štyroch tém – chytanie v stoji aj v páde, jeden na jedného, reflexné zákroky a vysoké lopty – pričom spoločnou niťou cez všetky bola hra nohou.“

Za tri dni pozbierali tréneri množstvo poznatkov o tom, aká je situácia na brankárskom poste v jednotlivých ročníkoch. „V Korni sme mali k dispozícii chlapcov zo širšieho portfólia.“ A? „Dobré správy! Chalani presvedčili, sú skutočne konkurencie schopní, viacerí šliapu na päty osvedčeným brankárom v jednotlivých tímoch. Za všetkých poviem meno Fredericka Wolffa z Fortuny Sittard, prišiel medzi nás premiérovo a výrazne zaujal,“ Boroš napokon predsa len aspoň jedno meno povedal, aj keď pochválil všetkých.

Spoločná fotografia brankárskeho kempu v Korni.

Zaujímavosť kempu? Vedomostný kvíz s futbalovými otázkami. „Majú prehľad, borci,“ ocenil nehrajúci kapitán kompletnú svoju zostavu účastníkov tejto súťaže a bonusom bola konfrontácia v bowlingu. Nie, z Boroša sme nevypáčili, ako to dopadlo, či tréneri aj obhájili svoju avizovanú pozíciu favorita...

Všetky pozbierané poznatky a fakty z kempu zhrnuli tréneri do spoločného výstupu. Ten dostane na stôl Miroslav Hýll a následne všetci spoločne budú pracovať na ďalšom rozvoji všetkých brankárov zo všetkých mládežníckych reprezentácií.

INFO Z PÚCHOVA: Prísľub, ktorý teší

„A budeš spievať! Za trest!“ doberali sa dievčatá navzájom, čo trénerka Frederika Pajonková okamžite vyvrátila: „Žiaden trest, odmena to je!“ Tak si vyberte...

Podstatné ale je, že aj na brankárskych tréningoch dievčat to malo úroveň. Kvarteto na trénerských pozíciách malo rozdelené úlohy aj osadenstvo, baby makali v tempe, padali na zem, vykopávali lopty nohami, boxovali strely. Opakovane cvičili a nacvičovali zákroky, počúvali rady a snažili sa z nich ťažiť. Raz, dvakrát, trikrát... aj desať razy. Frederika zas a znova ukazovala, opravovala, korigovala a nabádala. A dievčatá vnímali každé slovo, gesto, pokyn.

Alki, teda Lucia El-Dhaibiová, mimochodom prvá držiteľka najvyššej trénerskej brankárskej odbornej licencie u nás, ešte nedávna reprezentantka, šraubovala svoju skupinku postupne rastúcimi nárokmi na chytanie lôpt v páde aj v stoji. Ľahko napísané, ale v praxi drina. Na zem, na nohy, na zem, na nohy. „Šup, vstávaj. Zas! Poď!“ V tej frekvencii to pero nezachytí, dievčinky na pohľad útle sa bili s loptami odhodlane.

Ďalšia partia  mala „brankársky“ tréning a hru nohou. Tréneri stupňovali dynamiku, razanciu striel. „Počítajte góly,“ nabádal Martin Poloha. Neuveríte, brankárky boli také zahryznuté do svojej činnosti, že sumárne číslo striel, ktoré ich partnerky v cviku pustili za chrbát, nedali. „Dva či tri? Neviem, fakt neviem...“  Nejako to potom poskladali a tak vzišla aj tá veta, ktorou sme začínali: spievať sa bude...

Martin Krnáč, tréner brankárok pri áčku, mal na tomto podujatí premiéru, zaskočil za spomínaného Mira Hýlla. „Ten je nenahraditeľný,“ poznáte fóriky z futbalového prostredia, brankári sú buď ich terčom alebo autorom. 

„Máme tú tri ročníky, 2007, 2008 a 2009, pomáha to celému nášmu futbalu. Väčší rozhľad, poznanie. Videl som tu talenty. Menovať nebudem, mám na to svoj dôvod, ale je  tu s nami 14-ročné dievča, ktoré pôjde so sedemnástkou na dvojzápas do Turecka,“ pre Krni ho platí, že ako do roboty, tak do debaty (a jedla).

A ešte dovetok pod čiarou: aj tu si zorganizovali kvíz, Krnáč nachystal otázky, Pajonková uviedla do života, hráčky súťažili a súperili. Vedeli, „akurát nedali otázku, s kým hráme v baráži o udtžanie sa v B-skupine Ligy národov vo februári,“ divil sa člen realizáku z A-tímu.

Zhrnuté, podčiarknuté: dobrý nápad, dobrá realizácia, dobrý výsledok. S brankárskym postom by slovenské reprezentácie problém mať nemali. Dobrá správa z Kysúc i Považia.

Peter Šurin

Značky