Na stránkach Interpolu je dostupný vzdelávací tréningový manuál pre osoby ohrozené match fixingom, kde si môžete vyskúšať aké situácie môžu nastať a naučiť sa ako na ne reagovať: http://www.interpol.int/Crime-areas/Crimes-in-sport/E-learning
Ďalší e-learning a vzdelávaciu kampaň môžete najsť na stránkach olympíjskeho hnutia:
https://www.olympic.org/integrityelearning/en/default.htm
https://www.olympic.org/playfair/education-awareness-raising
Táto časť opisuje všeobecný modus operandi ovplyvňovania zápasov a upozorňuje na niektoré z kľúčových prvkov v tomto procese.
Metódy používané k útoku na integritu športu sú početné a rozmanité. Žiadna športová disciplína nie je v bezpečí pred manipuláciou.
Zápasy v nižších, alebo v amatérskych ligách súatraktívne pre zločincov, pretože je menej pravdepodobné, že budú monitorované. Ak však má byť vstavené množstvo peňazí na najvyššej úrovni súťaží, tiež je to náchylné na ovplyvnenie. Priateľské zápasy, často medzinárodné sú obzvlášť zraniteľné, pretože sú menej regulované, ako súťaže regulované FIFA. Ako dokladá príklad Perumal, priateľské zápasy sú citlivé na tých, ktorí chcú ovplyvniť zápas, kontrolujúcich každý aspekt zápasu - od výberu miesta konania, až po výber rozhodcov. Výsledky môžu byť ovplyvňované z dôvodu zaistenia lepšieho umiestnenia v súťaži. Najmä zápasy na konci sezóny, sú citlivé na ovplyvňovanie, často dochádza k prípadom ovplyvňovania vo chvíli, keď určitému klubu hrozí zostup do nižšej ligy. V týchto prípadoch prevažuje "športový záujem" nad záujmom zisku, ale nakoniec to aj tak môže znamenať vyššie príjmy z predaja televíznych práv alebo predaja hráčov. Vďaka udržaniu sa vo vyššej súťaži si udrží klub momentálne príjmy napríklad z predaja lístkov alebo suvenírov, lebo ako sa hovorí „zostanú viac na očiach“ v lige, ktorá ma väčšiu prestíž, tým pádom je o ňu väčší záujem divákov. Aj keď tento typ ovplyvňovania by nemal byť spojený so športovým stávkovaním, veľké finančné dôsledky zostupu môže viesť členov futbalových organizácií podnecovať svojich hráčov ovplyvniť zápas.
Aby bolo možné ovplyvniť zápas niekým, musí byť niekto korumpovaný, v ideálnom prípade rozhodca, alebo kľúčoví hráči. Je teda dobré, vzhľadom na to, poznať niektoré z metód používaných pre skorumpovanie kľúčových zainteresovaných strán. Korumpujúci bude preskúmavať konkrétnych hráčov. Hráči, na ktorých sa zamerajú, môžu zarábať skromné platy a sú buď mladí a na začiatku svojej kariéry, alebo starší a blížia sa ku koncu svojej kariéry. Manipulátori zvyčajne používajú tretiu stranu, aby sa dostali blízko k rozhodcovi alebo hráčom a nadviazali vzťah. Tieto tretie strany môžu byť bývalí hráči, hráči na konci svojej kariéry, hráčski agenti alebo zločinci, ktorí sa predstavujú ako "fanúšikovia". V momente keď je vytvorený tento vzťah, tretia strana potom určí najlepší spôsob na skorumpovanie svojho cieľa. Mohla by to byť požiadavka na hráča alebo rozhodcu spraviť nejaký akt, ktorý je mimo bežnú prax. Spočiatku sa to môže zdať trochu triviálna žiadosť, napr. nejaké informácie o zranení spoluhráčov, výmenou za hotovosť.
- vyplatenie hotovosti mladému hráčovi, alebo nákup darčekov pre neho, alebo jeho rodinných príslušníkov. Platby, alebo dary nemusia byť na nič konkrétne, ale v určitom okamihu v budúcnosti tretia strana bude žiadať o „láskavosť" výmenou za nevyžiadané, ale napriek tomu prijaté peniaze, alebo darčeky.
- ponuka sexuálnych služieb, drog alebo nákup tovaru výmenou za ovplyvnenie zápasu
- identifikácia a vytváranie príležitostí na vydieranie hráčov a funkcionárov, napr. drogová a alkoholová závislosť, dlhy z hazardných hier, mimomanželské záležitosti atď.
- použitie násilia, alebo hrozby násilia proti hráčovi alebo jeho rodine
Bez ohľadu na používanú metódu, ak hráč alebo rozhodca urobí aktívny krok k prijatiu hotovosti, daru atď., alebo k nej pristúpi na žiadosť tretej strany, potom všetka moc v tom vzťahu prechádza k tretej osobe. Boli však tiež prípady, keď manipulátori zápasov nepoužili tretiu stranu na skorumpovanie hráčov. Zločinci môžu kúpiť futbalový klub, ktorý zápasí s finančnými problémami s cieľom donútiť hráčov, trénerov a manažérov ovplyvniť zápasy.
Pri odovzdávaní peňazí členom tímu, ktorí vykonávajú ovplyvnenie zápasu, zločinci často používajú peňažných kuriérov - osoby, ktoré pracujú pre zločineckú skupinu, ktorá fyzicky prinesie veľké sumy peňazí do krajiny, kde sa ovplyvnenie uskutoční, aby nedošlo k prevodu peňazí cez sledovateľné elektronické bankové prevody.
S treťou osobou ovládajúcou hráča alebo rozhodcu manipulátor ovplyvní zápas alebo zápasy, na ktoré sa staví a zarobí peniaze. Niektoré ligy možno považovať za viac skorumpované ako ostatné a nedávna história ukazuje, že cieľom boli často zápasy v menších ligách, a jednotlivé zápasy v akejkoľvek lige alebo súťaži by mohli byť predmetom ovplyvňovania zápasov. Dalo by sa tvrdiť, že v súťažiach na najvyššej úrovni (napríklad Ligy majstrov alebo majstrovstvá sveta) by bolo jednoduchšie ovplyvniť zápas s ohľadom na objem stávkovania, ktorý je spojený s týmito zápasmi. V týchto vysoko profilových zápasoch by vsadenie veľkej stávky bolo menej podozrivé a preto dávajú manipulátorom zápasov väčšiu šancu na veľké finančné zisky.
Po vybratí zápasu na ovplyvnenie, musí potom manipulátor vsadiť stávku takým spôsobom, ktorý nevzbudzuje podozrenie. Najúčinnejší spôsob ako to urobiť, je pomocou neregulovaných trhov stávok. Len málo sofistikovaných manipulátorov vždy pracuje priamo na európskom trhu s hazardnými hrami. Sumy, ktoré môžete vsadiť v týchto stávkových kanceláriach sú príliš malé a regulované, aby to stálo za ich čas. V Singapure sa dá staviť jedným kliknutím maximálne 15 tisíc eur, nevieme si ale predstaviť tú sumu po pár kliknutiach myšou viacerými páchateľmi. Ak chcete umiestniť veľké stávky, alebo väčší počet menších stávok, vyžaduje to známosti a kontakty na agentov sídliacich v Ázii (ktorých je veľa), ktorí budú zhromažďovať a vsádzať stávky prostredníctvom hierarchického systému agentov, super agentov a akoby legálnych stávkových organizácií. Veľa z tohto neregulovaného stávkovania je založených na dôvere a robí sa na úver. Často manipulátori bývajú známi v stávkarskej komunite, takže môžu mať ťažkosti sami vsadiť stávky. V tomto prípade sa budú používať osoby, ktorým dôverujú, a ktoré nie sú známe agentom ako spolupracovníci manipulátorov.
Typy stávok, ktoré budú vsadené, závisia od typu ovplyvnenia, ktoré bolo dohodnuté. Tradičné ovplyvnenie bolo - niektorí tím prehrá konkrétny zápas s vopred určeným skóre a to sa používa dodnes. Avšak rozšírenie rôznych typov stávok, ktoré môžu byť vsadené na futbalový zápas sa dramaticky zvýšila. Teraz môžete staviť na mnoho rôznych možností, ako je počet strelených gólov, počet kariet, vylúčení, počet kopnutých rohov, určený čas, kedy padnú góly, atď.. To spolu s príchodom stávkovania počas zápasu, dalo manipulátorom oveľa viac priestoru, pokiaľ ide o to, čo ovplyvniť, a tým pádom, na čo staviť. Manipulátor teraz potrebuje len podplatiť jedného hráča a inštruovať ho, aby sa napr. nechal vylúčiť v posledných dvadsiatich minútach hry, a zarobí si. Pokiaľ je dlhšie stav 0:0, kurzy stúpajú, preto je v policajných odposluchoch často počuť dohadovanie, aby v zápase bol čo najdlhšie stav 0:0. Záverečný krok je potom vybrať svoje výhry a prejsť na ovplyvnenie ďalších zápasov.
Stále sa odhaľujú nové spôsoby manipulácie, preto je dôležité naďalej sledovať taktiku, ktorú zločinci používajú, aby sme o nich mohli účinne poučiť naše cieľové skupiny. Potvrdzuje sa, že hráči a rozhodcovia sa zdajú byť zraniteľnejší ako v minulosti, ak by boli oslovení manipulátormi. Preto musia byť preškolení o tom, ako rozpoznať a brániť sa potenciálnym ponukám ovplyvniť zápasy. Vzhľadom k tomu, že manipulátori zápasov pôsobia v rámci oboch skupín - futbalového spoločenstva a trhu stávkovania - často medzinárodne - je potreba koordinované medzinárodné úsilie. Je potrebné, aby mali vyšetrovatelia dôkladné znalosti o športovom trhu stávok. A to ako regulovaných, aj neregulovaných, s cieľom účinne vyšetriť ovplyvňovanie zápasov. Školenie pre vyšetrovateľov by preto malo obsahovať moduly na túto tému.
Zdá sa, že sa korupcia rozrastá v celej rade foriem: ovplyvňovanie výsledkov zápasov, nezákonné obchodovanie, pranie špinavých peňazí, tajné vyplácanie provízií a zjavné úplatkárstvo predstavujú len niektoré z nich.
Ovplyvňovanie výsledkov podnecujú obyčajne osoby mimo prostredia futbalu, konajúce trestnú činnosť. Samotný priebeh a výsledok zápasu môže byť ovplyvnený:
a) hráčom, ktorý zámerne robí chyby vedúce k prehre jeho tímu či k iným vopred zinscenovaným udalostiam (najbližšia žltá karta, najbližšie vhadzovanie alebo priamy kop),
b) skupinou hráčov jedného tímu, ktorých počínanie vedie k prehre ich tímu, často aj presným výsledkom, alebo k iným vopred zinscenovaným udalostiam,
c) skupinou hráčov oboch tímov, pričom tento spôsob je typický nie pre ovplyvnenie výsledku zápasu za účelom stávkovania, ale obyčajne so zámerom dosiahnutia výsledku, ktorý vyhovuje obom tímom,
d) rozhodcom, prípadne asistentom rozhodcu, napr. prostredníctvom nariadenia pokutových kopov so zámerom dosiahnutia vyššieho počtu gólov alebo preferovaním jedného z tímov,
e) trénerom tímu, prostredníctvom nominácie hráčov, ich striedania počas zápasu a taktickými pokynmi, pričom tento spôsob je často kombinovaný aj s ovplyvnením niektorých hráčov tímu,
f) externým zásahom do okolností na štadióne (porucha osvetlenia, provokovanie divákov, ktorých správanie by mohlo viesť k predčasnému ukončeniu zápasu),
g) z dlhodobého hľadiska aj klubovými funkcionármi alebo hráčskymi agentmi, ktorí sú schopní angažovať hráčov či trénerov ochotných spolupracovať na ovplyvňovaní výsledkov.
Cieľovými skupinami osôb snažiacich sa dosiahnuť ovplyvnenie (ďalej „iniciátori ovplyvňovania“) výsledkov zápasov najmä za účelom ilegálneho stávkovania sú:
a) hráči alebo tréneri, ktorí sú v ich kluboch slabo platení alebo im nie sú pravidelne vyplácané dohodnuté financie, čo vedie k ich nespokojnosti,
b) rozhodcovia vo finančných ťažkostiach alebo v spore so zväzom
c) mladí, neskúsení hráči alebo naopak hráči na konci ich kariéry, ktorí túžia zarobiť si ešte nejaké financie na prilepšenie,
d) zadlžené osoby, pričom najčastejšie tie, ktoré sú závislé na gamblerstve/hráčstve,
e) cudzinci alebo všeobecne hráči pôsobiaci v nižších súťažiach, a to najmä v krajinách, kde je životný štandard vyšší, ako je možné zarobiť futbalom na danej úrovni.
Iniciátor ovplyvňovania ako osoba konajúca organizovanú trestnú činnosť so zámerom zabezpečiť ovplyvnenie výsledku futbalového zápasu obyčajne pristupuje k svojmu objektu, osobe, ktorú si zvolí ako cieľ (hráč, tréner, rozhodca atď.), veľmi priateľsky, je s ňou často v kontakte, prípadne ju obdarí za účelom vytvorenia ideálneho prostredia pre následné ovplyvňovanie zápasov. Často sa však vyskytujú prípady, kedy je ako protihodnota za vykonanie služby ponúkaná iná forma kompenzácie, alebo dochádza až k vyhrážaniu sa či k inej forme vydierania..