Rozhodcovia Marián Ruc (v strede), Dušan Štofík (vľavo) a Jakub Košecký (vpravo) pred semifinálovým zápasom Slovnaft Cupu
Z tretej ligy až do Ligy Majstrov. Ivan Kružliak pískal na štadióne Santiaga Bernábeua, či na Old Trafforde. Rozhodcov však na Slovensku aj v Európe ubúda a teraz robí všetko pre to, aby sa ich počet rozrástol.
Iniciatíva „Staň sa rozhodcom“ beží už druhý rok. Ako je to s jej úspešnosťou?
„Táto iniciatíva vznikla v rámci UEFA, keďže trend ubúdania rozhodcov je celoeurópskym problémom. Boli vytvorené rôzne podporné programy na to, aby sme v jednotlivých národných asociáciách mohli prilákať nových, mladých rozhodcov. Prvé odhady zhruba pred rokom hovorili, že v Európe potrebujeme približne 60 000 rozhodcov, aby sme pokryli všetky súťaže vrátane mládežníckych, či oblastných tromi rozhodcami. U nás je luxus mať na zápasoch nižších súťaží „plné“ rozhodcovské obsadenie. Tieto duely píska jeden rozhodca, pričom často sa stáva, že píska niekto z divákov a tým pádom kvalita celého futbalu jednoducho klesá. Keď sme po prvom roku vyhodnocovali čísla tejto iniciatívy, mali sme cez prihlášku na webe www.futbalref.sk asi 200 záujemcov, čo je veľmi pekné číslo. Vlastnými aktivitami prispievajú k náboru aj oblastné a regionálne futbalové zväzy. Myslieť ale musíme aj na rozhodcov, ktorí kariéru končia a s náborom tak musíme pokračovať čo najintenzívnejšie.“
Čo je najväčšia motivácia pre mladého, začínajúceho rozhodcu?
„Sto ľudí, sto chutí. Pre niekoho to môže byť, že zostane vo futbale aj po kariére, niekoho zaujíma rozhodcovská komunita, pre študenta to zas môže byť zaujímavé z hľadiska finančného ohodnotenia – za mesiac si človek môže aj v nižších súťažiach privyrobiť aj 500-600 Eur. Spravidla sú to ale ľudia, ktorí už majú vzťah k futbalu.“
Čo motivovalo Vás?
„Mal som 16 rokov, bol som brankár v Interi Bratislava a pre zranenie som tri mesiace nemohol trénovať. Môj otec bol rozhodca a keď že som sa v tých kruhoch hýbal, rozhodol som sa to skúsiť. A už som pri tom zostal. Keď som začínal, nemal som veľké oči, no postupom času som chcel dosahovať vyššie méty. Najskôr som chcel pískať tretiu ligu, potom druhú a keď prišiel prvý zápas v najvyššej súťaži, tak som tomu spočiatku ani neveril. Potom som začal poškuľovať po Európe a aj to sa mi splnilo. No keby niekto povedal 16-ročnému Ivanovi, že raz bude stáť na ihrisku počas zápasu Ligy Majstrov, tak by som mu povedal, že je blázon.“
Aké problémy v súčasnosti trápia rozhodcov na Slovensku?
„Veľké problémy spôsobujú negatívne emócie ľudí. Po pandémii sa spoločnosť začala silno polarizovať a na reakciách ľudí na štadiónoch to cítime aj my. Treba však povedať, že toto je celosvetový problém. Rozhodca bol samozrejme vždy lákavým terčom urážok, ale mám pocit, že dnes vo futbale hľadáme každú jednu malú chybu a po mentálnej stránke je niekedy ťažké sa s tým vysporiadať. Existujú ale isté opatrenia, ktoré pripravil IFAB - Medzinárodný výbor pre pravidlá. Sú to rôzne experimenty, ktoré sa budú testovať v nižších súťažiach a slúžia na to, aby rozhodcovia na trávniku mali viac priestoru, aby nemohlo dochádzať k mobingu od hráčov, pretože od atmosféry na ihrisku sa odzrkadľuje aj atmosféra v hľadisku.“
V rámci kampane UEFA – „Be a referee“ sa SFZ v spolupráci s Asociáciou rozhodcov snaží prilákať nových záujemcov, preto aj v semifinálových zápasoch Slovnaft Cupu propagovali rozhodcovia nálepkami na dresoch túto kampaň. Záujemcovia sa môžu prihlásiť prostredníctvom formuláru na stránke www.futbalref.sk