SFZ – Študenti PRO licencie zbierali skúsenosti pri dvadsaťjednotke, Brunegraf: Verím, že získané informácie využijú v praxi

Utorok, 28.11.2023 09:00 | Posledná aktualizácia 30.1.2024 07:44
Na bloku sa zúčastnili zľava: Peter Šinglár, Štefan Markulík, Oto Brunegraf, Martin Poljovka, Peter Košuda, Rastislav Urgela, Timotej Vajdík, Peter Tomko a Pavol Šuhaj.
Na bloku sa zúčastnili zľava: Peter Šinglár, Štefan Markulík, Oto Brunegraf, Martin Poljovka, Peter Košuda, Rastislav Urgela, Timotej Vajdík, Peter Tomko a Pavol Šuhaj.
autor: Branislav Sarňák, zdroj: SFZ

ŠAMORÍN (SFZ) – „Najväčším vzdelaním na svete je sledovať majstra pri práci“. Myšlienkou niekdajšej speváckej hviezdy Michaela Jacksona sa riadia aj na úseku vzdelávania Slovenského futbalového zväzu. Ten poslucháčom najvyšších trénerských licencií dáva možnosť, aby sa počas štúdia učili od najpovolanejších – lodivodov reprezentácií Slovenska.

Na bloku sa zúčastnili zľava: Peter Šinglár, Štefan Markulík, Oto Brunegraf, Martin Poljovka, Peter Košuda, Rastislav Urgela, Timotej Vajdík, Peter Tomko a Pavol Šuhaj.

Počas novembrového asociačného termínu absolvovali ďalší blok prípravy študenti PRO licencie, ktorých viedol na zraze reprezentácie do 21 rokov bývalý asistent práve dvadsaťjednotky a aj slovenského áčka Oto Brunegraf„Aby som upresnil informácie, momentálne máme otvorené dve školenia UEFA PRO licencie, ktorých študenti sa pripravujú na skúšky najvyššej trénerskej licencie. Skupina, ktorá sa zúčastnila aj na novembrovom asociačnom termíne dvadsaťjednotky, začala študovať na začiatku tohto kalendárneho roka a tvorí ju sedem poslucháčov. Máme ešte jednu skupinu, jej členovia budú mať v januári budúceho roka záverečné skúšky,“ povedal na úvod Oto Brunegraf.

Študenti mali počas úvodného dňa bloku možnosť debatovať s koučmi sokolíkov. „Hlavnou témou bloku bol prechod mladých hráčov do vrcholového futbalu. Myslím si, že s tým má najviac skúseností a zároveň je najkompetentnejším, kto môže o tom hovoriť, tréner dvadsaťjednotky Kentoš. Ten dlhodobo na SFZ, ale aj v minulosti v Žiline, pracoval s mladými hráčmi. Bola to otvorená debata a študenti mali, nielen na hlavného trénera ale aj na jeho asistenta Tibora Goljana a trénera brankárov Tomáša Čechoviča, veľké množstvo otázok. Diskusia bola plodná a poriadne sa natiahla,“ konštatoval člen skúšobnej komisie Oto Brunegraf a pokračoval: „Sme radi, že máme možnosť spolupracovať s takýmito odborníkmi, ktorí pracujú pre SFZ. Tréner Kentoš už aj v minulosti prejavil vôľu pomáhať pri vzdelávacích blokoch, je veľmi erudovaný a rád sa delí s informáciami. Spolupráca na osi úsek vzdelávania – realizačný tím dvadsaťjednotky je veľmi dobrá.“

Aj v druhý deň bloku absolvovali prítomní zaujímavú debatu na nosnú tému bloku. „Diskutovali sme s členom Výkonného výboru SFZ Karolom Belaníkom, ktorý je zároveň športovým manažérom MŠK Žilina, so športovým riaditeľom mládeže Slovana Bratislava Štefanom Zaťkom a športovým riaditeľom mládeže AS Trenčín Marekom Dobiášom. Tí poskytli na preberanú problematiku manažérsky pohľad a študenti si taktiež odniesli množstvo postrehov do svojej každodennej praxe,“ priblížil druhý deň bloku niekdajší tréner.

Počas oboch mohli poslucháči nazbierať aj poznatky na tréningových jednotkách sokolíkov. „V prvom rade návštevy tréningov majú slúžiť na to, aby ich študenti navnímavali, ako ich tréneri po všetkých stránkach zostavujú. Pevne verím, že študenti získané informácie čo najlepšie a najužitočnejšie využijú vo svojej praxi,“ zakončil Oto Brunegraf.

Branislav Sarňák

Značky