SFZ – Vyškolených „bezpečákov“ s preukazom máme už 1440
Streda, 17.11.2021 15:00 | Posledná aktualizácia 18.11.2021 12:52
Bezpečnostný manžér SFZ Peter France počas prednášky klubovým „bezpečákom.“ autor: PETER ŠURIN, zdroj: SFZ
SENEC (SFZ) – Dali to všetci. Hoci otázok v teste bolo sto a potrebovali správnu odpoveď aspoň na 80 percent. „Výborne pripravení, nikto to nebral ako nutné zlo, každý mal záujem splniť si povinnosť, ktorá funguje kvôli ľuďom,“ skomentoval Peter France, bezpečnostný manažér SFZ, ktorý stál organizačne aj obsahovo za seminárom pre bezpečnostných manažérov (BM) a hlavných usporiadateľov (HU) klubov I. a II. ligy.
Práve France už roky posúva latku kvality práce ľudí, označovaných v štruktúrach klubov skratkami BM a HU, vyššie. Vďaka nemu majú svoje zásadné miesto pri organizácii futbalových zápasov i ďalších podujatí, postupne si získavajú rešpekt predovšetkým tam, kde funkcionári pochopia, že ich existencia a robota nie je papierová formalita.
Vyškolených, osvedčených, zabehnutých je v slovenskom futbalovom prostredí po tohto týždennom seneckom seminári na funkciu HU, BM a stevardi už 1440, po výbornom zvládnutí testov pribudlo 26.
„Už osem rokov absolvujeme školenie či seminár s tými, ktorí sú v tejto pozícii už dlhšie. Našli sme si spôsob posunu nových informácií, výmeny názorov a skúseností, implementáciu toho dobrého zo zahraničia, čo nazbierame pri futbalových výjazdoch. Vo väčšine klubov chápu, o čom to je a prečo to je, majú záujem skvalitniť ich fungovanie a zvýšiť počet ľudí, schopných zvládnuť nároky pri organizácii aj rizikových zápasov,“ objasnil France zmysel toho, prečo „nejakí“ na pohľad pre niekoho nenápadní ľudkovia majú záujem o preukaz, oprávňujúci ich k zastávaniu pozícií HU či BM.
V Senci sa ich tentoraz zišlo 26, za pozornosť stojí, že záujem o seminár prejavili aj basketbalisti. Svojich vlastných fachmanov chcú mať vyškolené kluby spod deravých košov , teraz to dokumentovali konkrétne tie z Levíc, Ružomberka i Svitu. „V klube chceli, aby som do toho šla, pretože v športovom prostredí má táto aktivita futbalového zväzu veľký rešpekt. Môžem potvrdiť, školenie má úroveň, človek vníma, že to, čo sa tu hovorí, je zmysluplné a pre našu robotu potrebné,“ vyjadrila sa zástupkyňa Iskry Svit Vladimíra Pitoňáková.
Priestor počas seminára dostala aj Žaneta Surmajová, generálna riaditeľka legislatívno-právnej sekcie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, autor: PETER ŠURIN, zdroj: SFZ
Futbalový Slovan mal tentoraz v Senci dvojnásobné zastúpenie, na prezenčke boli podpisy zástupcov Senice, Žiliny, Petržalky, Humenného, Trebišova, Bardejova, Námestova, Šamorína, Humenného, Rohožníka. Nesedeli ako knedle pri počúvaní prednášok, vstupovali do debát, pýtali sa, futbal a šport všeobecne je i o (takejto) aktivite. Témy zneli na prvý pohľad všeobecne - praktické riešenie núdzových a modelových situácií, právna úprava súvisiaca s organizovaním podujatí Zákon č. 1/2014 Z. Z, poskytovanie prvej pomoci, protipožiarna ochrana, verbálna a neverbálna komunikácia – šli ale cielene po kľúčových sférach pri zabezpečení priebehu zápasu. „Keď sme začali s tým, že naša robota je poskytnúť ľuďom bezpečnosť, ochranu a komfort či servis, hľadeli na nás, že čo vlastne chceme. Dnes to ľudia v kluboch chápu a spoločne sa posúvame ďalej pri všetkých spomenutých aspektoch, rozumejú prečo kladieme dôraz aj na komfort, aj na servis a že bezpečnosť je primárne dôležitá, ale dnes je skutočne súčasť celku,“ povedal France. „Reagujeme na požiadavky praxe a život potvrdzujeme, že to robíme dobre.“
BUDÚCI PRÁVNICI O BEZPEČNOSTI NA FUTBALE
Kvalifikačný zápas Slovenska so Slovinskom využili študenti právnickej fakulty Paneurópskej vysokej školy na základe Memoranda o spolupráci so SFZ v rámci stáže z predmetu športové právo na osobnú prítomnosť na trnavskom štadióne, aby sa dozvedeli viac o aktivitách a činnostiach
pred a počas verejného športového podujatia. Obhliadka mnohých zákutí, vrátane tzv. velína, počas fungovania jedného z najmodernejších futbalových stánkov na Slovensku bola už len pridaným bonusom.
Študenti právnickej fakulty Paneurópskej vysokej školy pri prehliadke trnavského štadióna počas zápasu Slovenska so Slovinskom. autor: MIROSLAVA PETRÁŠOVÁ, zdroj: SFZ
Kvalifikačný zápas Slovenska so Slovinskom využili študenti právnickej fakulty Paneurópskej vysokej školy na základe Memoranda o spolupráci so SFZ v rámci stáže z predmetu športové právo na osobnú prítomnosť na trnavskom štadióne, aby sa dozvedeli viac o aktivitách a činnostiach
pred a počas verejného športového podujatia. Obhliadka mnohých zákutí, vrátane tzv. velína, počas fungovania jedného z najmodernejších futbalových stánkov na Slovensku bola už len pridaným bonusom.
Alfou a omegou pre mladých adeptov športového práva je zákona 1/2014, ktorého novela je už v legislatívnom procese. Debatovalo sa teda o ňom, pričom mnohé vyjadrenia reagovali na udalosti z ligového zápasu Trnava – Slovan. „Keď sa už stalo, čo sa stalo, neschovávajme hlavu do piesku, ale poučme sa,“ priamosťou možno až zaskočil študentov Peter France, bezpečnostný manažér SFZ, ktorý bol jedným z ich sprievodcov. Ten v diskusii často opakoval „BOP,“ teda bezpečnosť – ochrana – pohodlie. „O tieto tri piliere pri návšteve divákov na futbalových štadiónoch ide,“ zdôrazňoval.
V relevantnom prostredí – futbalovom štadióne – rozoberali štyri špeciálne priestupky diváckeho násilia (vniknutie na hernú plochu, hádzanie predmetov v priestoroch štadióna, extrémistické a rasistické symboly, vnášanie, alebo používanie pyrotechniky), aj prvok, ktorého používanie ovplyvnila kovidová doba – kukla.
„Problémov je veľa, ak ich chceme riešiť, integrovaný prístup je základom. Všetky organizátorské zložky musia držať spolu – usporiadatelia, polícia, prokuratúra, obec, mesto, ďalší. Ak vytvoríme jeden veľký a zdatný celok, prejavy násilia budeme vedieť minimalizovať. Všetci však musia chcieť a musia ťahať za jeden koniec povrazu,“ uzavrel France.