Účastníci bratislavskej schôdzky M8, dolný rad zľava prezidenti švajčiarskeho zväzu Dominique Blanc, lichtenštajnského Hugo Quaderer, poľského Zbigniew Boniek, rakúskeho Leo Windtner, slovenského Ján Kováčik, maďarského Sandor Csanyi, českej asociácie Martin Malik, nemeckého Fritz Keller, horný rad zľava generálni sekretári lichtenštajnského Peter Jehle, poľského Maciej Sawicki, slovenského Peter Pálenčík, maďarského Marton Vagi, českej asociácie Jan Pauly, maďarského Sandor Berzi, nemeckého Samy Hamama.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ
BRATSLAVA (SFZ) – Druhé stretnutie špičiek ôsmich futbalových zväzov – začlenených do širšieho stredoeurópskeho regiónu – malo pre existenciu tohto zoskupenia zásadný význam. Dvojica pozorovateľov, nemecký a švajčiarsky zväz, zmenila svoj status a stala sa plnoprávnymi členmi, takže zo združenia M6 je už oprávnené M8. Dvaja príchodiaci sa pridali k základnej členskej štvork, zväzom Slovenska, Poľska, Maďarska a českej asociácie FAČR, ku ktorým pristúpili už skôr Rakúsko a potom Lichtenštajnsko.
Aj faktickým členstvom dvoch novo vstúpiacich zväzov hlas M8 ešte zosilnenie. “Naša skupina má svoju váhu, aj predtým mala čo povedať, keďže sú v nej prezidenti národných zväzov, ktorí sú členmi výkonných výborov UEFA a FIFA. Pristúpením ďalších partnerov možno logicky očakávať ešte výraznejší prejav ku zásadným otázkam futbalu. Pevne verím, že to tak bude naďalej,“ ozrejmil význam zoskupenia prezident SFZ Ján Kováčik.
Bratislavská schôdzka bola pódiom najprv pre prezentáciu dvoch zásadných slovenských projektov – e-shopu, za ktorý obdržal SFZ v roku 2018 ocenenie od UEFA, a potom dlhodobý strategický plán, ktorý otvára reálnu cestu návratu financií späť do futbalového prostredia. “Kolegovia s rešpektom ocenili obsah oboch projektov,“ pochválil slovenský vklad prvý muž nášho futbalu.
Program stretnutia bol však výrazne bohatší. Jedným z bodov boli pripravované zmeny v pohárových súťažiach, riadených UEFA. “Zhodli sme sa na názore, ktorý budú prezentovať členovia výkonného výboru UEFA Zbygniew Boniek a Sándor Csányi. Nie je to zatiaľ verejná záležitosť, ale všetci vnímame tlak veľkých klubov a veľkých krajín, aby od roku 2022 prípadne 2024 nastali ďalšie zmeny,“ diplomaticky, ale obsažne informoval o rokovaní Ján Kováčik. Je zrejmé, že M8, teda aj vrátane Nemecka, nechce, aby sa z Ligy majstrov stala súťaž pre vyvolených, ale zároveň aby už aj podľa názvu ju hrali najúspešnejšie kluby v sezóne. “Samozrejme, nebude to úplne možné, ale principiálne by účastníkmi mali byť tí, čo dosiahli najlepšie umiestnenia.“
Plán do (neďalekej?) budúcnosti predostreli českí partneri. FAČR prezentovala návrh na vznik stredoeurópskej pohárovej súťaže – žien! “Šlo o prvú prezentáciu myšlienky, po nej je tu priestor na diskusiu s UEFA. V tejto chvíli sa skôr javí ako uskutočniteľná pohárová či turnajová forma, nie ligová. Ale musíme mať na pamäti, že takáto súťaž nemôže narušiť princípy ženských súťaží UEFA.“ Okolnosti bude riešiť skupina, ktorej členmi budú zástupcovia členov M8.
Najbližšie oficiálne stretnutie členov M8 bude na budúci rok v Poľsku, vzájomné kontakty sú však časté na všemožných fórach. Už v marci v Amsterdame pri príležitosti konania kongresu UEFA sa prezidenti a generálni sekretári zväzov z M8 budú rozprávať zas.