logo
SFZ

SFZ/LEKÁR RADÍ – Pálenie záhy

Streda, 22.11.2023 08:00 | Posledná aktualizácia 29.11.2023 10:55

BRATISLAVA (SFZ) - Ťažkosti s trávením máva občas naozaj každý (futbalista). Býva to spôsobené mnoihými vplyvmi a prejavy majú rôzne formy. Jednou z najnepríjemnejších býva nepríjemný pocit na hrudníku, ktorý sa často označuje ako pálenie záhy, ľudovo pálenie žáhy, či je vplyv českého jazyka. Postihnutý sa sťažuje na pálčivú bolesť za hrudnou kosťou alebo až v krku.

PRÍČIN JE NIEKOĽKO: konzumácia príliš veľkých porcií jedla naraz, prekyslenie potravy, alkohol, káva, cigarety, šumivé nápoje, neskoré a ťažko stráviteľné večere. 
Kyslé žalúdočné šťavy stúpajú zo žalúdka späť do pažeráka, trubice spájajúcej žalúdok s ústami. Podobné ťažkosti, a to aj u úplne zdravých ľudí, môžu nastať, ak si človek krátko po výdatnom najedení ľahne do vodorovnej polohy. Rovnako vtedy, ak preženie konzumáciu citrónov, paradajok, cibule, cesnaku, žuvačiek s mätou, príliš mastných jedál, čokolády, čerstvého pečiva. 

PUTOVANIE ŽALÚDOČNEJ KYSELINY alebo niekedy aj kúskov žalúdočného obsahu môže spôsobiť oslabenie záklopky medzi žalúdkom a pažerákom, ktorej príčiny nie sú dosť dobre známe. Žalúdočné produkty, ktoré sa dostávajú späť do pažeráka a vyvolávajú pálenie záhy, môžu poškodzovať výstieľku jeho stien. Vznikajú zmeny, podobné akýmsi popáleninám a následné jazvičky, ktoré trubicu, spájajúcu žalúdok s ústami, zužujú a znižujú priechodnosť pre konzumovanú stravu.  Vo výnimočných prípadoch môže dôjsť až ku vzniku nádorového bujnenia. Tieto ťažkosti, žiaľ, bývajú chronické a hoci po liečbe nastáva na určitý čas upokojenie, ťažkosti sa zvyčajne vracajú a musia sa liečiť u žalúdočných špecialistov (gastroenterológov) dlhodobo alebo aj doživotne. 
SÚČASŤOU LIEČBY
 je úprava stravovacích návykov, odporúča sa znížiť váhu, vyhýbať sa fajčeniu (znižuje správne napätie svalstva pažeráka, spôsobuje jeho ochabovanie), vyvarovať sa zbytočným tlakom na brucho príliš tesným oblečením, opakovaným zohýbaním a zdvíhaním ťažkých bremien. Na noc je vhodné vziať si pod hlavu o jeden vankúš viac. 
Ak nebýva prevencia alebo liečba úspešná, môže sa prikročiť k operačnému riešeniu, ktoré v dnešných časoch už nie je také náročné.   

Pavel Malovič

Značky