ŠPORT A SPOLOČNOSŤ – Mládež musíme ku športu nielen pritiahnuť, ale ju aj pri športe udržať

Štvrtok, 17.10.2024 16:35 | Posledná aktualizácia 18.10.2024 16:51
Šport_a_spoločnosť_3
Konferencia Šport a spoločnosť v Poprade
autor: Roman Ferstl

POPRAD (SFZ) - Začať pracovať v školách s mládežou a lepšie identifikovať talenty vo veku od 12 do 16 rokov by mohli zlepšiť výsledky slovenských športovcoch na medzinárodných podujatiach.  Podľa Ministra cestovného ruchu a športu SR Dušana Keketiho je práve toto cesta k zvýšeniu kvality a konkurencieschopnosti v slovenskom športe. Uviedol to počas prvého dňa dvojdňovej konferencie Šport a spoločnosť v Poprade.

Juraj_Čurný_šport_a_spoločnosť
Dušan_Keketi_šport_a_spoločnosť
Anton_Siekel_šport_a_spoločnosť
Dušan_Keketi_2_šport_a_spoločnosť
Šport_a_spoločnosť
Ján_Letko_Šport_a_spoločnosť
Ján_Letko_2_šport_a_spoločnosť
Juraj_Čurný_Dušan_Keketi_šport_a_spoločnosť
Juraj_Čurný_Dušan_Keketi_2_Šport_a_spoločnosť
Šport_a_spoločnosť_2
Šport_a_spoločnosť_3
Šport_a_spoločnosť_4
Andrej_Danko_Šport_a_spoločnosť
Cyril_Janoško_Šport_a_spoločnosť
Mária_Berdisová_Šport_a_spoločnosť
Cyril_Janoško_2_Šport_a_spoločnosť
Cyril_Janoško_3_Šport_a_spoločnosť
Andrej_Danko_2_Šport_a_spoločnosť
Lukáš_Pitek_Šport_a_spoločnosť
Mária_Berdisová_2_Šport_a_spoločnosť
Sepeši_Medveď_Šport_a_spoločnosť

"Všetci asi vieme, že to začína v predškolskom veku a nejakých športových aktivitách. Ďalej to pokračuje v kluboch a v identifikovaní najväčších talentov, ktorým sa venujú kvalifikovaní tréneri. Ich výchova smeruje až po status reprezentanta a vrcholom sú OH a ZOH. Toto je celková reťaz činností, ktorá musí byť podporená systematicky a dlhodobo," uviedol Keketi

Programové vyhlásenie vlády na obdobie 2023-2027 v oblasti športu obsahuje rozdelenie cieľov na 2 krátkodobé, 4 strednodobé a 1 dlhodobú prioritu. Dlhodobou je príprava stratégie športu 2036 a rast kvality športovej prípravy a športu v SR. Vznikom ministerstva sa dostalo výrazne viac peňazí do športu. Rozpočet Fondu na podporu športu (FnPŠ) sa strojnásobil z 20 na 60 miliónov eur a upravil sa aj spôsob prerozdeľovania finančných prostriedkov. "My vidíme náš prínos v tom, že budeme systematicky nastavovať financovanie športovej infraštruktúry a zväzov. Vieme identifikovať, alebo podporiť vzdelávanie trénerov, nastaviť nejaké pravidlá inklúzie a inovácie v športe. Športový prínos musí byť generovaný na zväzoch, alebo potom v spolupráci s SOŠV, ako strešnou organizáciou," povedal minister.

Medzi viacerými plánmi ministerstva je zabezpečiť v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) starostlivosť mladých talentovaných športovcov na profesionálnej úrovni v spojitosti so vzdelávaním, čiže podporiť duálnu kariéru. Rovnako aj zriadenie Centier olympijskej prípravy pri Stredných športových školách: 

"Myslím, že lyžovanie predložilo správnej rade Fondu na podporu športu nejaký koncepčný materiál s celkovou víziou rozvoja a to isté očakávame od ostatných národných športových zväzov. Diskutujeme ohľadom podpory výstavby národnej infraštruktúry v komplexe Šamorína. Do konca roka to ešte bude téma, máme tam viaceré časti národnej športovej infraštruktúry, ktorá bola identifikovaná aj na stretnutí športových zväzov. Pracujeme s nejakým veľkým komplexným zoznamom a identifikujeme, že čo je a nie je reálne. Sú tam aj projekty Národného streleckého centra i Národného cyklistického centra. Máme aj víziu ohľadom Zemníka, čo sú dlhodobo diskutované projekty a zatiaľ sa nikde nepohli. Hľadáme riešenia, ako zabezpečiť aj formou nejakého dlhodobého financovania posun v týchto projektoch," skonštatoval Keketi.

Podľa prezidenta Slovenského Olypijského a Športového Výboru Antona Siekela má tento ročník konferencie v sebe významné memento: "Zažil som ich viacero, rozoberali sme mnoho tém, o ktorých sme diskutovali a bol som častokrát z tých záverov spokojný. Hovoril som si, že máme dobrú komunikáciu a fakty, ale nemali sme poslucháča na druhej strane. Preto považujem práve tento ročník za veľmi dôležitý, lebo máme ľudí vo vláde, silné témy a najdôležitejšie sú nástroje, ako ich presadzovať. Častokrát som vravel, že je veľmi dôležité, aby naša spoločnosť pochopila, aký významný je šport. Práve na tej konferencii sa o tom vo viacerých blokoch rozpráva. Bol by som rád, keby sa nám takýmito argumentami na základe faktov, štatistík a ekonomických ukazovateľov podarilo presvedčiť, že šport nie sú iba zlaté olympijské medaily. V uplynulých rokoch sa dostal do úplnej periférie záujmu politických špičiek. No teraz máme obrovskú šancu a príležitosť ukázať, že aké rozličné a významné benefity prináša pre túto krajinu." 

Zároveň je veľmi dôležité pracovať na duálnej kariére športovcov, keďže len 4% z nich sa v športe uchytí. 

Olympijské témy rezonovali aj v rámci kolektívnych športov. Prezident

Slovenskej volejbalovej federácie Marek Rojko chce, aby mali národné športové zväzy možnosť lepšie a efektívnejšie vzdelávať trénerov z radov bývalých hráčov. Problémom podľa neho nie je pritiahnuť k športu mládež, je však problém si ju počas juniorského veku udržať. Zároveň upriamil pozornosť na nedostatok kvalitnej infraštruktúry vhodnej na halové športy.

Hokejový HC Slovan Bratislava sa zas podľa slov výkonného riaditeľa klubu Petra Kúdelku zameriava na vzdelávací program pre mládež. Cieľom klubu zároveň nie je len športová príprava, ale holistický rozvoj ľudskej osobnosti. 

Víziu SFZ na najbližšie roky stelesňuje projekt Club Development, ktorý predstavil vedúci oddelenia IT SFZ Ján Letko.

„Pre nás je Club Development dôležitý preto, lebo rozvíjame futbal v takých rozmeroch, o akých sme doteraz ani nerozmýšľali. Chceme rozvíjať amatérsky futbal nie len v rámci infraštruktúry, ale aj v rámci komunikácie a marketingu.“ 

Chceme posunúť kluby do roku 2024 v rámci trvalo udržateľných procesov. Chceme prepájať školy, kluby, mestá a komerčných partnerov. Ďalší problém, ktorý SFZ chce aktívne riešiť, je financovanie a vzdelávanie trénerov. Dôležitá je nie len metodika a práca s ľuďmi, ale najmä schopnosť využívať v tréningovom procese moderné technológie ako napríklad umelú inteligenciu a modernú dátovú analytiku. 

Tlačový hovorca SFZ Juraj Čurný pripomenul aj veľké úspechy SFZ v posledných rokoch. Medzi mnohými inými vyzdvihol organizáciu šampionátu do 17 rokov, či blížiace sa EURO U21 2025, ktoré budeme pri formáte 16-stich tímov organizovať ako samostatná krajina vôbec po prvý krát v histórii podujatia. 


Počas druhého dňa konferencie hrali prím témy týkajúce sa detí. Len 29% detí do 15 rokov napĺňa požiadavku WHO na 60 minút pohybovej aktivity denne a ako SOŠV, tak aj zväzy robia a chcú robiť všetko pre to, aby deti mali na šport vytvorené idálne podmienky. Jedným z takýchto projektov je aj Dajme spolu gól. Dlhodobá iniciatíva SFZ, ktorú prezentoval koordinátor Grassroots futbalu SFZ Cyril Janoško sa na materských a základných školách teší veľkej popularite a od začiatku projektu v roku 2016 ním prešlo už vyše 40 000 detí. SFZ zároveň už 26 rokov organizuje pre deti na prvom stupni ZŠ McDonald's cup, do ktorého sú aktívne zapojené aj dievčatá. Pre žiakov a žiačky druhého stupňa ZŠ je určený Školský Pohár, kde už SFZ zorganizoval 12. ročníkov. Každý rok sa doň zapojí vyše tisíc škôl. Len tento rok sa do Grasroots aktivít SFZ zapojí cez 40tisíc detí.

Okrem jednotlivých športových zväzov sa snaží deti dostať na športoviská aj Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.

Na záver konferencie dostal slovo podpredseda Národnej rady SR a predseda Slovenskej Národnej Strany Andrej Danko, ktorý poukázal na veľkú dôležitosť novovzniknutého Ministerstva cestovného ruchu a športu. Okrem cieleného rozšírenia športovej infraštruktúry v regiónoch a dobudovania Olympijského centra prípravy v Šamoríne sa chce v najbližšej dobe sústrediť aj na tému športových poukazov pre deti, ako aj podporu financovania športových aktivít zo strany zdravotných poisťovní. Zároveň pripomenul úzke prepojenie športu s cestovným ruchom, ktoré pri správnom fungovaní môžu štátu priniesť až 10% celkového HDP.

Značky