Zomrel Justín Javorek: zbohom, Jupi

BRATISLAVA (SFZ) - V stredu ráno zomrel deň po svojich 85. narodeninách bývalý ligový brankár Tatrana Prešov a ČH/Slovnaftu/Interu Bratislava Justín Javorek, ktorý sa v roku 1969 stal po odchode do klubu Mersin Idmanyurdu prvým profesionálnym hráčom v tureckej I. lige.

Do posledného dňa bol životným optimistom, s obrovským rozprávčským darom. Vždy vedel poradiť aj pobaviť, ľuďom v jeho spoločnosti bolo dobre. Rečami neustále hral futbal, bol otvoreným človekom, pre niekoho možno až nepríjemne provokujúcim, u neho totiž vždy platilo čo na srdci, to na jazyku.

Bol rodákom z Voderadov, pochádzal z dvanástich detí. Svojmu otcovi ako malý prisľúbil, že sa o neho nemusí báť, lebo on sa futbalom uživí. Netlačil sa nikam a futbalové dvere aj tak mal otvorené do celého sveta. Jeho hráčska i trénerská filozofia stála na jasne sformulovanom postoji „buď ho vieš, alebo nie.“

Patril do kádra reprezentácie Československa na ME 1960, na ktorom získalo mužstvo bronzovú medailu. Hoci si štart v oficiálnom zápase áčka nikdy nepripísal, chytal za  reprezentačný tím do 23 rokov aj olympijské mužstvo. 

Po ukončení hráčskej kariéry pracoval ako tréner v Rapide Bratislava, v Trenčíne, v bratislavskom Interi, Trnave, Prešove, Dunajskej Strede. Aj v tejto pozície si udržal bohaté kontakty v Turecku, kam sa vrátil a pôsobil v Galatasarayi Istanbul a Altayi Izmir.

Patrí mu právom Zlatý odznak SFZ, v roku 2014 prevzal aj Cenu fair play MUDr. Ivana Chodáka za dlhoročnú príkladnú činnosť a celkový prínos pre futbal.
Zbohom, Jupi, zbohom legenda, zbohom parádny človek.

Slovenský futbalový zväz vyslovuje úprimnú sústrasť najbližším.

Posledná rozlúčka s Justínom Javorkom bude 21. septembra o 12:00 na Vrakúňskom cintoríne v Bratislave.

Značky