Alexander Vencel st. oslavuje 80. narodeniny

Štvrtok, 8.2.2024 15:46 | Posledná aktualizácia 8.2.2024 15:46
20240202 Alexander Vencel starší.jpeg
Alexander Vencel s oficiálnou replikou trofeje pre víťazov ME 1976 (2.2.2024, Bratislava)
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ/TASR) – Žijúca legenda, Alexander Vencel starší, víťaz Pohára víťazov pohárov z roku 1969 v drese Slovana Bratislava a majster Európy z roku 1976, oslavuje dnes (8.2.2024) svoje 80. narodeniny.

Za svoj najväčší osobný úspech pokladá podiel na víťazstve Slovana Bratislava v Pohári víťazov pohárov (PVP) nad FC Barcelonou (3:2) z 21. mája 1969. Stál medzi tromi žrďami aj v československej reprezentácii, ktorá na majstrovstvách Európy v roku 1976 získala titul európskych šampiónov.

Narodil 8. februára 1944 v dnešnej rumunskej obci Ilva Mare. V tom čase patrila Maďarsku a volala sa Nagyilba. Rodina sa v transylvánskej dedine ocitla dva mesiace pred narodením budúceho populárneho brankára z pracovných dôvodov, jeho otec bol železničiar. Úspešnú futbalovú kariéru odštartoval ako 14-ročný v bratislavskej Dimitrovke. V roku 1961 prišiel na Tehelné pole.

"Pri rekapitulácii mojich športových úspechov existuje hierarchia tých najvydarenejších a najkrajších spomienok. Začal som ako 18-ročný na ME 19-ročných v Rumunsku v roku 1960. Získali sme 3. miesto a veľmi si to vážim do dnešného dňa. Mám krásne spomienky na tých, s ktorými sme tento úspech dosiahli. V podstate to bola veľká väčšina hráčov, s ktorými sme putovali potom ďalej reprezentáciou niekoľko rokov. Je to prvá, veľmi krásna spomienka," spomína jubilant Vencel starší.

Prvý reprezentačný štart v A-tíme ČSSR si pripísal 19.9.1965 v Prahe v kvalifikačnom zápase o postup na MS 1966 proti Rumunsku (3:1). O rok neskôr, vo svojom šiestom reprezentačnom vystúpení sa predstavil pred 120.000 divákmi na Maracane proti Pelému s výsledkom 2:2. "Bol to vynikajúci zápas. Bol som veľmi spokojný a aj tréneri boli spokojní. Samozrejme, vidieť to prostredie a hrať proti takým velikánom ako bol Pelé, Zito, Vava a Gilmar – to je opäť jedna z tých veľkých vecí, ktorá je nezabudnuteľná," zdôraznil jubilant.

Svoj najslávnejší zápas odchytal 21. mája 1969, keď Slovan na štadióne Sv. Jakuba v Bazileji zdolal slávnu FC Barcelonu 3:2 a získal PVP. "Čo sa týka víťazstva v PVP nad Barcelonou, je to určite môj najväčší osobný úspech. Odchytal som všetky zápasy. Cítim do dnešného dňa, že som bol veľkou oporou mužstva, ktoré dosiahlo tento krásny výsledok. A bez ostatných by som to nebol mohol nikdy povedať," zdôraznil pre TASR.

V drese Slovana Bratislava strávil 15 rokov a odchytal 321 zápasov. Dlhé roky bol neohrozenou brankárskou jednotkou belasých. Aj vďaka nemu sa Slovan stal trikrát (1970, 1974, 1975) majstrom Československa.

Alexander Vencel-archiv-tasr-1967.jpeg
Alexander Vencel st. odychtal v reprezentácii ČSSR 25 zápasov v rokoch 1965 – 1977.
zdroj: TASR

Kým v reprezentačnej premiére striedal legendárneho Schrojfa, neskôr bol viac ako dôstojným parťákom Iva Viktora. Za celú Vencelovu a Viktorovu reprezentačnú éru (92 zápasov), sa len dvanásťkrát objavil v bráne iný brankár. Celkovo odohral v národnom tíme 25 zápasov v rokoch 1965 – 1977. Zúčastnil sa na svetovom mundiale 1970 v Mexiku, v druhom zápase skupinovej fázy nastúpil v dueli proti Rumunsku (1:2).

"To je tiež jedna z takých vecí, na ktoré človek nemôže zabudnúť. Aj v tej kvalifikácii som mal ťažké zápasy, ale samotné MS sú predsa len vrcholom možno snaženia sa všetkých futbalistov, ktorí sa dostanú do kategórie, ktorá proti sebe súperí na takejto vysokej úrovni," povedal jubilant Alexander Vencel st.

O šesť rokov neskôr sa stal v Belehrade majstrom Európy. "Keď si spomeniem na to, že Československo ako malá krajina dokázalo vyradiť velikánov v postupe až do finále v Belehrade, tak to sa zapísalo a určite aj vtedy sme hovorili, že zapíše zlatými písmenami. Do dnešného dňa si myslím, že pre československý futbal to bolo niečo neskutočne výnimočné.“

Alexander Vencel zavítal nedávno do priestorov Siene slávy slovenského futbalu, kde bola slávnostne predstavená Jedenástka 30-ročia Slovenska a zároveň, spolu s ďalšími spoluhráčmi z Eura 1976, uviedol do Siene slávy slovenského futbalu oficiálnu repliku trofeje z ME 1976.

Alexander Vencel st. sa dnes dožíva 80 rokov. V mene celej futbalovej rodiny mu prajeme veľa zdravia, šťastia a splnených prianí. Živió majstre!

alexander-vencel_reprezentácia ČSSR.jpeg
Alexander Vencel st. v drese ČSSR.
zdroj: Archív A. Vencela

Značky