Deti z futbalových kempov v Sieni slávy slovenského futbalu | Slovenský futbalový zväz

Deti z futbalových kempov v Sieni slávy slovenského futbalu

BRATISLAVA (SFZ) - Do priestorov Siene slávy slovenského futbalu zavítali počas letných prázdnin mladí futbalisti a futbalistky z futbalových kempov v Marianke, na ZŠ Kalinčiakova a FTVŠ Lafranconi v Bratislave. Sieň slávy prejde počas nasledujúceho obdobia malou renováciou, otvorená bude opäť od 1. septembra 2021.

Školské prázdniny to je aj čas na tradičné návštevy Siene slávy detí z futbalových kempov a športových táborov. Stalo sa tak aj počas tohto leta, kedy v sprievode organizátorov a trénerov kempov zavítali do priestorov Slovenského futbalového zväzu desiatky detí, fanúšikov futbalu, a ako sa stalo zvykom, aj tentoraz sa súťažilo o podpis karty slovenských futbalových reprezentantov, knihy a ďalšie suveníry z kolekcie v rámci projektu „Dajme spolu gól“.

Takmer každá skupinka návštevníkov má svojho lídra, ktorý sa vyzná, pozorne sleduje aktuálne dianie v slovenskom a svetovom futbale a má prehľad o dianí  v svetovom futbale. Tentoraz však zavítali do Siene slávy, napriek mladému veku, naslovovzatí odborníci. Niektorí z nich neboli na svete, keď v roku 2010 v Juhoafrickej republike Slováci prvýkrát štartovali na svetovom šampionáte, o to väčším šokom boli vedomosti o MS 1962. Konkrétne o príbehu, kedy sa Pelé počas duelu s Československom zranil, nebolo možné striedanie a naše mužstvo ho v ďalšom priebehu zápasu neatakovalo. Ako priznali zúčastnení tréneri, ani oni nevedeli, že sa niečo také stalo. A odpoveď na otázku, kde sa niečo také jeden z chlapcov dozvedel? "Otec mi často rozpráva futbalové príbehy. Ako vyhral Slovan PVP, o Adamcovi ako dal tri góly Brazílii, o Vencelovi ako chytal za Slovan." 

Témou číslo jedna sa však bezkonkurenčne stalo Euro 2020 a účasť slovenských sokolov na šampionáte. Podpis karta reprezentanta sa udeľovala za správnu odpoveď, pričom platilo pravidlo, že zo súťaže neodíde ani jeden návštevník bez kartičky svojho obľúbeného hráča. 

Poďakovanie patrí organizátorom kempov Máriovo Bubničovi z Marianky, či Michalovi Kováčovi z Bratislavy, ktorí aj tento rok priviedli deti do Siene slávy, aby sme im mohli pripomenúť  najväčšie úspechy a osobnosti slovenského futbalu. 

Sieň slávy slovenského futbalu prejde v mesiaci august malou renováciou. Prestavbou prejde hlavná vitrína, do ktorej pribudnú artefakty z nedávnych majstrovstiev Európy 2020, novinkou bude výstava desiatok klubových dresov slovenských reprezentantov v elitných ligách a zaujímavosťou bude aj časť vitríny venovaná slávnym zápasom slovenských reprezentačných a klubových tímov v spojitosti s dresmi velikánov európskeho futbalu. Na Slovensku sa ich predstavilo neúrekom a tak sa návštevníci môžu tešiť na originálne hrané dresy Tottiho, Van Persieho, Nedvěda, Stankoviča, Álvara Moratu a ďalších. Tieto dresy budú každé dva mesiace obmieňané, prvou dvojicu vystavovaných exponátov  budú tvoriť originálne hrané dresy Luisa Figa a Miroslava Soviča zo zápasu Slovensko – Portugalsko zo 14. októbra 1998. Špeciálne miesto bude mať podpísaný dres Nemanju Matiča (Manchester United) s venovaním pre Sieň slávy slovenského futbalu.

Sieň slávy slovenského futbalu bude opäť sprístupnená 1.9.2021, každý pracovný deň v čase od 08:00-16:00. Po dohode je návšteva možná aj počas víkendov a mimo uvedených návštevných hodín. Termíny návštevy a odborný výklad objednávajte na e-mailovej adrese: peter.zeman@futbalsfz.sk., prípadne na telefónnom čísle 0905 529 128. Tešíme sa na vás.

Značky