FINÁLE SLOVNAFT CUPU 2022/23 – Spievala celá Trnava: Pohár je náš!

Pondelok, 1.5.2023 16:00 | Posledná aktualizácia 2.5.2023 06:18
Víťaz Slovenského pohára - Slovnaft Cupu 2022/23 Spartak Trnava.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

TRNAVA (SFZ) – V 54. finále Slovenského pohára (Slovnaft Cupu) vyhral Spartak Trnava po predĺžení nad tradičným rivalom Slovanom Bratislava 3:1 po predĺžení a prvý krát vo svojej histórii obhájil triumf v tejto cenenej domácej súťaži. Víťaz okrem trofeje získal aj odmenu 50 tisíc eur, zdolaný finalista prémiu 20 tisíc eur.

To, čo robí futbal futbalom, sa dialo až v posledných dvoch minútach I. polčasu. Najprv horelo pred bránou hostí, keď vlastnému brankárovi zavarili Pauschek a De Marco hrubými chybami, nasledujúcimi po sebe, z toho pálil Taiwo a Trnovský zachránil pri pravej žrdi, dorážku Bukatovi znemožnil belasý val. Z protiútoku si vypýtal faul Medveděv, Čakvetadze zahral šikovne priamy kop na volej Kuckovi, toho strela minula ľavú žrď o kúsok. Oba tieto momenty niesli v sebe to, prečo je futbal krásny.

Lenže dovtedy bolo futbalovej krásy na ploche pomenej. Prevažovalo nasadenie, vôľa, snaha nepokaziť a všetko zastrešovala nervozita. Aj pochopiteľná, veď šlo o trofej, najcennejší domáci pohár, na druhej strane od koho možno žiadať kvalitu a futbalovú radosť (pre hráčov, trénerov i fanúšikov) ak nie od (v našich pomeroch) špičkových tímov?!

Z tribún zaznela pričasto namiesto podpory vlastným neúcta k súperom – platí pre oba tábory – čím výrazný futbalový domáci sviatok odeli miestami do šatu vulgárnej hlúposti. Veru nie, takto sa ozajstný futbalový priaznivec k pohárovej súťaži nestavia! Lebo keď priaznivci zabrali naplno, bola atmosféra, ktorá bola hnacím motorom pre aktérov na trávniku, skvelá.

- #slovnaftcup_finale 2023

Na hracej ploche dlho dominovalo nasadenie a trénermi nastavená taktika, hráči sa navzájom dobre poznajú, aké také príležitosti preto ponúkali štandardky. Lenže ani tie zahrať sa mužstvám nedarilo tak, aby z toho bolo ohrozenie súperovej brány, častejšie bol zostrelený hráč v múre ako náznak gólu... Horúcejšie zvlášť pred Trnovským bolo ešte i po individuálnych chybách, prameniacich z kŕčovitosti obrancov Slovana, ale takmer hodinu bez zmeny skóre.

Ako blesk z jasného neba však prišla 57. minúta! Na pravej strane šestnástky mal po Kašiovom dlhom pase Green veľa miesta a loptu pri nohe, napálil ju medzi nohy Vantrubu a belasí sa posadili na zápasového koňa. Cválať na ňom chcel Medveděv v 63. min strelou spoza obrancov, trnavský brankár zahasil na roh.

Odpoveď, či môže o výsledku rozhodnúť jeden gól, dával aj obraz hry: slovanistom sa zdalo, že vari aj áno, domácim, že rozhodne nie.  Na minútku prerušila zápas potýčka medzi hráčmi (Taiwo vs. Green), potom v 82. min spravila belasá obrana ďalšiu hrubku, lopta odskočila pred Ristovského, ktorý mal na nohe vyrovnanie, lenže jeho gólovku zrazili v páde Kašia s De Marcom na roh.

Spartak sa vrhol do hry vabank, tréner Gašparík poslal na ihrisko nových hráčov s výrazným ofenzívnym cítením a 86. minúta dala odpoveď o skóre vo finále: prišiel center sprava od Azeveda do stredu belasej obrany, tam bol sám a nádherne zakončil Taiwo – 1:1!

Pridaných päť minút k riadnemu hraciemu času prinieslo toľko skoncentrovaných futbalových akcií, ako za celý polčas. Snažili sa hlavne Trnavčania, Ristovski, Paur i Taiwo aj vystrelili, ale loptu medzi žrde nedostali.

A tak sa šlo do predĺženia, rovnako ako pred rokom, vo finále pohárovej súťaže, s účasťou tých istých tímov ako teraz.

Belasí mali náznky pološancí – Kankavov prienik v 98. min a prihrávku či strelu pozdľž Vantrubovej brány, Barseghjan v 102. min predbehol Vantrubu pri lopte, priťukol ju však mimo, Medveděvovu strelu v 103. min na dvakrát trnavsky brankár kryl - Spartak striehol na svoju príležitosť. Tá prišla!!!

Na snímke gólová radosť hráčov Spartaka vo finále Slovnaft Cupu 2022/2023 vo futbale FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava v Trnave v pondelok 1. mája 2023. FOTO TASR - Lukáš Grinaj

- SR Trnava šport futbal SP finále Slovan TTX
- FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava

V 110. min si počkal na správny moment prihrávky Savvidis a presne položil loptu na hlavu Paura. Jakub trafil umiestnene a nechytateľne k žrdi – 2:1! Pred dvoma rokmi bol kapitánom Žiliny, ktorá vo finále domáceho pohára prehrala so Slovanom po predĺžení 1:2, pred zápasom vyvesili fanúšikovia belasých transparent, že chcú vrátiť požičané spred roka. K vrátaniu teda napokon došlo, Jakub Paur si zobral späť pohár po dvoch rokoch.

Už len konečným klincom do zápasovej rakvy Slovana bolo rozhodnutie hlavného rozhodcu Očenáša po konzultácii s VAR v pridanom čase po 120. minúte hry o pokutovom kope po zákroku v šestnástke na Taiwa. Twardzik napriek zásahu Trnovského so šťastím a s prispením žrde dostal loptu celým objemom za čiaru, definitívna podoba výsledku je teda 3:1.

A potom už znelo na Štadióne Antona Malatinského z hrdiel všetkých Trnavčanov: Pohár je náš!