Konferencia trénerov SFZ v Šamoríne

Streda, 7.12.2022 21:03 | Posledná aktualizácia 7.12.2022 21:07
Snímka z 1. dňa Konferencie trénerov SFZ 2022 v Šamoríne.
Snímka z 1. dňa Konferencie trénerov SFZ 2022 v Šamoríne.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

ŠAMORÍN (SFZ) – Elitní slovenskí tréneri sa zišli na Konferencii trénerov SFZ (7.-8.12.) v Šamoríne. Počas prvého dňa prezentovali poznatky technický riaditeľ SFZ Martin Hasprún, koordinátor kondičných trénerov SFZ David Brünn, zástupcovia klubov Michal Budovec (ŠRM ŽP Šport Podbrezová), Krisztián Németh (ŠRM FC DAC Dunajská Streda), Jaroslav Bačík (ŠRM MŠK Žilina) a Marek Dobiáš (ŠRM AS Trenčín) prednášali na tému rozvoj mladých hráčov v kluboch.

Moderátor Filip Mentel v úvode privítal na člena Výkonného výboru SFZ a zástupcu trénerov Ladislava Jurkemika. „Vy tréneri máte v rukách budúcnosť slovenského futbalu. Nezľavujte z nárokov a nevzdávajte sa svojich trénerských ideí. Prosím vás aby ste pracovali tvrdo v malých kluboch i v akadémiách a nadviazali tak na svojich úspešných trénerských predchodcov. Vaša práca je dôležitým článkom napredovania slovenského futbalu, vítam vás a verím, že poznatky z tejto konferencie prenesiete aj do praxe,“ privítal prítomných trénerov Ladislav Jurkemik.

Manažér vzdelávania trénerov SFZ Zsolt Pakusza oboznámil účastníkov konferencie s dvojdňovým programom, prvým prednášajúcim, vzhľadom k zdravotnému stavu v režime on-line, bol technický riaditeľ SFZ Martin Hasprún. Vo svojej prezentácii referoval o analýze, ktorá sa zamerala na porovnávanie našich mladých hráčov s hráčmi v okolitých krajinách. Podľa tejto štúdie 40% mladých hráčov pri prechode z dorasteneckého veku do seniorských tímov podpíše profesionálny kontrakt s niektorým z klubov 1. alebo 2. ligy, 45 % sa presunie do seniorského amatérskeho futbalu a 15 % ukončí futbalovú kariéru.

Ladislav Jurkemik na Konferencii trénerov SFZ 2022 v Šamoríne.
Ladislav Jurkemik na Konferencii trénerov SFZ 2022 v Šamoríne.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

FIFA po návšteve na Slovensku pozitívne vyhodnotila prácu v troch navštívených akadémiách (ŠK Slovan Bratislava, MŠK Žilina a FC DAC 1904 Dunajská Streda). Vysoko bola tiež hodnotená práca technického úseku, organizácia ľudských zdrojov a starostlivosť o hráčov, mínusovým bodom v komplexnom hodnotení bola skutočnosť, že na Slovensku neregistrujeme zatiaľ ani jeden ženský profesionálny klub.

Koordinátor kondičných trénerov SFZ David Brünn hovoril o aktuálnych trendoch v oblasti kondičnej pripravenosti špičkových hráčov a o tom, kde sa nachádza v tejto oblasti slovenský futbal. Podľa jeho slov a prezentovaných analýz sa špičkový svetový futbal uberá cestou menšieho počtu odbehaných kilometrov, ale s vysokou intenzitou. V poslednom období stúpol počet šprintov o 80 %, intenzita a rýchlosť šprintov stúpla o 35 %. „Bez ohľadu na futbalové danosti hráča, nie je možné s motorom z malého auta konkurovať špičkovému motoru Mercedesu,“ zdôraznil David Brünn.

Citát mysliteľa 20. storočia v oblasti riadenia a podnikania Petra Druckera, „čo nemeriaš, nemôžeš zlepšiť“, zaznel v sále v Šamoríne smerom k merateľným atribútom, ktorými sú kvalita pohybu, sila, rýchlosť a vytrvalosť hráča. Alfou a omegou je dostatočný objem a intenzita kondičných tréningov. „Dôležitá je postupnosť. Pokiaľ hráč neprejde základnou pohybovou gramotnosťou, technickou vyspelosťou pohybov, vytvorením základných predpokladov hráčov, nemôžeme očakávať úspešnú nadstavbu a už vôbec ich nemôžeme rozvíjať neprimeranými objemom a intenzitou tréningu,“ zdôraznil David Brünn.

David Brünn na Konferencii trénerov SFZ 2022 v Šamoríne.
David Brünn na Konferencii trénerov SFZ 2022 v Šamoríne.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Zástupcovia klubov Michal Budovec (ŠRM ŽP Šport Podbrezová), Krisztián Németh (ŠRM FC DAC Dunajská Streda), Jaroslav Bačík (ŠRM MŠK Žilina) a Marek Dobiáš (ŠRM AS Trenčín) prednášali na tému rozvoj mladých hráčov v kluboch, program prvého dňa ukončila panelová diskusia prezentujúcich na tému rozvoj hráčov na Slovensku pre vrcholový futbal.

Program Konferencie trénerov SFZ pokračuje zajtra (8.12.), prvým prednášajúcim bude lektor SFZ Oto Brunegraf, ktorý bude analyzovať najvyššiu domácu ligovú súťaž v zrkadle dát, o manažmente kondičnej prípravy hráčov ŠK Slovan Bratislava bude hovoriť kondičný tréner klubu Roman Švantner, o parametroch hráčov pre vrcholový futbal bude prednášať renomovaný futbalový skaut Roman Vojtek, vzácnym hosťom bude hlavný tréner Puškášovej Akadémie Zsolt Hornyáka populárny český tréner Pavel Vrba.

Peter Zeman

Značky