logo
SFZ

SFZ/LEKÁR RADÍ – Cigarety, snus a vapovanie sú vážne zlozvyky

BRATISLAVA (SFZ) - Pri rôznych príležitostiach sa s obľubou konzumuje po troškách dym z cigarety alebo iného nosiča, ktorý obsahuje tabak. Krátkymi sústami, je to neodolateľné,  príťažlivé...

Ide o naučené chovanie, pri ktorom u väčšiny fajčiarov prechádza psychická a fyzická závislosť na do závislosti centrálneho nervového systému na nikotín. A ten je návyková droga. Podľa zverejnených hodnoverných štatistík sa prejavuje viac návykovo ako heroín, kokaín, marihuana alebo alkohol. Medzi silnými vyznávačmi tabaku je vysoké percento ľudí s depresívnymi sklonmi, patologickou úzkostlivosťou a často nekontrolovateľným prejedaním sa. Je dostatok dôkazov, že fajčenie výrazne poškodzuje fyzické aj duševné zdravie, vyfajčenie jednej cigarety znamená riziko skrátenia života až o dvanásť minút, zvyšuje riziko srdcového aj mozgového infarktu a vzniku onkologických ochorení. 

Cigarety sa však pomaly  stávajú minulosťou, vytláčajú ich nové, údajne „zdravšie“ formy tabakizmu – snus a vapovanie (vaping), ktoré však nie sú o nič lepšie.

ČO JE SNUS. Snus alebo snuff je nová forma konzumácie špeciálne upraveného tabaku, ktorý nahrádza chuť a účinky fajčenia. Upravené tabakové listy sa vkladajú medzi hornú peru a ďasná predných zubov. Cez dobre prekrvenú ústnu sliznicu sa do krvi konzumenta rýchlo vstrebávajú omamné a povzbudzujúce zložky, čo spôsobuje očakávaný a veľmi rýchly mozgový flash. 

Prvá skúsenosť sa podobá úderu zlej drogy, užívateľovi je zle, ale potom si jeho organizmus zvykne a - navykne. Typický snuffer skonzumuje denne aj 10 - 16 dávok. 

Je to výrazne riziková záležitosť. Okrem neuveriteľného zápachu z úst a klasických účinkov tabaku (napríklad vznik rakovinového bujnenia v tele) sa dostavuje efekt podobný vplyvom šnupania a žutia tabaku. Poškodenie chrupu a ďasien, vznik chronických zápalov, zubné kazy a ložiskové infekcie s následným odhaľovaním krčkov zubov ako pri paradentóze, problémy so sliznicou tráviaceho traktu (pažeráka, žalúdku). Vo finále  zvyšuje sariziko rakoviny koreňa jazyka, pier a podobných  nepríjemnosti. Ako nepríjemné plus sa objavujú poruchy srdcového rytmu, ktoré vyradia hráča často aj na 3 – 4 mesiace z hry!

ČO JE VAPING. Spôsob, akým používatelia inhalujú najrôznejšie látky, založený na ich odparovaní, najčastejšie rozpustených v kvapaline (tzv. e-liquidy). Para s obsahom účinnej látky, napríklad nikotínu v elektronických cigaretách, sa vyparuje vo vaporizéri, ktorým je najčastejšie elektronická cigareta. V nej sa látka v kvapalnom stave zahrieva a mení na paru, ktorú potom používateľ vdychuje.

Nedochádza teda ku spaľovaniu, ktoré by produkovalo jedovaté látky. S tým ide ruka v ruke vôňa pary. Klasický dym bude mať vždy svoj špecifický odor, para môže byť úplne bez zápachu alebo voňať v podstate po čomkoľvek. Záleží len od toho, aký liquid si človek zaobstará.

Aj vapovanie nesie riziká. Podľa posledných štúdií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je škodlivosť elektronických cigariet preukázateľná. Niektoré odborné štúdie navyše uvádzajú, že vaping má rovnako zhubný vplyv na imunitné bunky organizmu ako fajčenie cigariet. 

Veľa fajčiarov prechádza z tabakovej cigarety na rôzne varianty e-cigariet. Ich zástancovia sú presvedčení, že škodí menej ako tradičný tabakový výrobok. Podľa odborníkov však ide len o novú závislosť a e-cigarety sa stávajú opakom toho, čím mali byť: menej rizikovou alternatívou ku klasickým cigaretám.

Čo obsahuje e-cigareta? E-cigarety obsahujú kvapalnú zmes propylénglykolu a glycerínu, zmiešanú s nikotínom a príchuťou.Kvapalina je elektricky zahrievaná a odparená. Odborníci odkazujú: hoci e-cigarety neobsahujú väčšinu iných toxických a karcinogénnych látok,ktoré sú prítomné v cigaretovom dyme, obsahujú podobné alebo aj vyššie úrovne formaldehydu. Preto hovoriť o e-cigaretách ako o zdravej alternatíve k tabakovým výrobkom je rovnaký nezmysel, ako vymeniť vodku za koňak. 

Škodlivosť elektronických cigariet. Diacetyl používaný v elektronických cigaretách je ochucujúca chemická látka, spájajúca sa s prípadmi vážnej respiračnej choroby, ktorá sa najvýraznejšie prejavuje neliečiteľným stavom nazvaným „popcornové pľúca.“ Tento stav sa prvý raz objavil u pracovníkov vo výrobniach popcornu do mikrovlnky, ktorí inhalovali umelú maslovú príchuť. 

Táto choroba je celkom vysiľujúca a nezvratná. Týka sa respiračného traktu a spôsobuje zjazvenie v drobných vzdušných mechúrikoch v pľúcach, čo vedie k nedostatočnému dýchaniu a výraznému kašľu. Diacetyl a iné podobné ochucovadlá sa používajú v mnohých iných príchutiach okrem maslového popcornu vrátane ovocne, alkoholovo a cukríkovo ochutených elektronických cigariet.

Profesor environmentálnej genetiky David Christiani bol spoluautorom tejto štúdie a povedal nasledovné: „Elektronické cigarety obsahujú rôzne úrovne návykovej látky nikotín aj iné chemické látky, zapríčiňujúce rakovinu, ako je formaldehyd a ochucovadlá, ktoré môžu poškodiť pľúca.“ 

Značky