logo
SFZ

SFZ/LEKÁR RADÍ - Zákerné nepríjemné kliešte (I.)

Streda, 29.3.2023 08:15 | Posledná aktualizácia 31.3.2023 08:40

BRATISLAVA (SFZ) - Tento rok začali hroziť útoky mimoriadne nepríjemného hmyzu – dotieravých kliešťov - pomerne skoro. Vlny teplého počasia ich vyhnali z úkrytov už koncom februára, a tak sa neodporúča pohyb v prírode počas rozkvitnutej jari bez preventívneho natretia sa repelentovými preparátmi aj na najchúlostivejších častiach tela a pohybovať sa vo vhodnom odeve svetlejšej farby. 

Kliešte sa totiž neriadia kalendárom. Pokiaľ sa teplota vzduchu drží niekoľko dní po sebe nad desať stupňov Celzia, preberú sa a vylezú zo svojich skrýš. Teplo spolu s vlhkosťou vzduchu a pôdy sú kľúčovými faktormi, ktoré aktivitu a výskyt kliešťov ovplyvňujú. Riziko závažnej nákazy kliešťovou encefalitídou a borelióza tak výrazne stúpa, v ostatnom čase u nás narástol počet postihnutých takmer na trojnásobok!

Zápal mozgových blán                                 

Jednou z najnepríjemnejších a najzávažnejších komplikácií zdravého a výkonného života futbalistu je zápalové infekčné ochorenie blanitých obalov mozgu, ktoré má na svedomí práve vírus, prenášaný kliešťom. 
Medzi hráčmi nie je kliešťová encefalitída vôbec výnimočná, hoci sa o tom zvyčajne mlčí. Vyskytuje sa najmä na území Slovenska, Českej republiky, Rakúska, Nemecka, Poľska, Maďarska, Chorvátska a Slovinska. 

Viac ako vo dvoch tretinách prípadov sa v prvej fáze ochorenia dostavia ťažkosti podobné chrípke, teda občasné prudké bolesti hlavy, teplota, únava, pocity „dolámaného“ tela, žalúdočné a črevné ťažkosti, celková nevoľnosť, nechutenstvo, nutkanie na dávenie. Aj lekár spočiatku môže predpokladať iba „banálnu virózu.“ Po niekoľkých dňoch ťažkostí sa postihnutému jedincovi uľaví, je bez teplôt, má pocit zlepšenia stavu a je len mierne unavený. Ide o zavádzajúcu, takzvanú bezpríznakovú fázu ochorenia, ktorá trvá jeden až dvadsať dní. 

Vzápätí sa však prudko dostaví druhá podstatná fáza ochorenia: úporné a dlhšie trvajúce bolesti hlavy až migrenózneho typu, vysoké teploty, časté závrate, neznášanlivosť svetla, zvracanie, depresie, občasné poruchy vedomia a príznaky čiastočného ochrnutia pohybového systému. Ide o prejavy podráždenia mozgových blán, keď sa vírusy kliešťovej encefalitídy po masívnom pomnožení dostali do centrálnej nervovej sústavy a tam poškodzujú nervové bunky. 

Pacient býva hospitalizovaný v nemocnici, ale iba rozbor jeho mozgomiešneho moku definitívne dokáže potvrdiť diagnózu, ktorá môže skončiť úmrtím alebo často určitým, v lepšom prípade dočasným, obmedzením schopnosti znášať fyzické zaťaženie. 
Ťažkosti niekedy pretrvávajú aj po návrate z nemocnice a pri pokusoch zapojiť sa do normálneho života. Je síce vyliečený, ale nedokáže zvládnuť väčšiu fyzickú ani psychickú záťaž. Zápasí s takzvaným postencefalitickým syndrómom, ktorý sa prejavuje zníženou schopnosťou sústredenia, bolesťami hlavy, nízkou výkonnosťou, nespavosťou, závraťami, podráždenosťou. Je unavený a ťažšie zvládne aj bežné každodenné činnosti, nieto ešte vážnejšiu pohybovú a pracovnú záťaž.     

Borelióza

Výskyt aktívnych kliešťov zvyšuje aj riziko ochorenia lymskou boreliózou. Ide o problém, ktorý vyvoláva baktéria Borrelia burgdorferi. Tá sa do tela dostáva tiež uhryznutím týmto hmyzom. 

Baktérie prenikajú do organizmu v mieste zahryznutia (bodnutia, prisatia) a možnosť prenosu infekcie závisí aj od času,  ktorý je poskytnutý kliešťovi na cicanie krvi. Čím je dlhší, tým je väčšia pravdepodobnosť prenosu infekcie a následných komplikácií. Nie každý kontakt jedinca s pôvodcom nákazy však musí znamenať ochorenie. Inkubačná doba je veľmi zákerná, pohybuje sa v rozpätí od jedného do tristo (!) dní. Choroba sa veľmi ťažko presne identifikuje a diagnostikuje, pretože svojimi príznakmi môže pripomínať mnoho iných ochorení alebo telesných stavov. V prvom štádiu sa môžu - ale aj nemusia - vyskytnúť kožné príznaky, konkrétne pomaly sa kruhovite šíriaca červená škvrna v mieste prisatia hmyzu, obvykle ohraničená lemom so svetlým stredom. 
Vyskytne sa však aj horúčka, triašky, bolesti svalov, silná únava, teda všetko príznaky, ktoré by mohli svedčiť o akomsi druhu chrípky. 

V ďalšom štádiu sa vyskytne stav podobný chronickej únave, ktorý môže imitovať pretrénovanie z „nepochopiteľných“ príčin. Nastupuje neskôr, niekedy aj pol roka po prvom štádiu. Po uplynutí ďalších mesiacov sa objavujú stále zvýšené teploty, bolesti kĺbových spojení a chrbtice, ochabujúce svalstvo, poruchy srdcového rytmu. Liečba je potom dlhodobá a postihnutý musí byť pravidelne kontrolovaný u lekára viac ako dva roky, hoci vo futbalovej kariére môže po odznení ťažkostí a rekonvalescencii, ktorá trvá viac týždňov až mesiacov, pokračovať.

(pokračovanie nabudúce)

Pavel Malovič

Značky