Nadácia SFZ – Podpora pre TJ ROMA Moldava

MOLDAVA NAD BODVOU (SFZ) – V piatok 24.7. odštartovala Nadácia SFZ projekt „Pomôžme spoločne“, v rámci ktorého materiálne a finančne podporí mladých talentovaných športovcov a kluby na celom Slovensku. Milého prijatia sa nám dostalo v Moldave nad Bodvou.

Na samom začiatku bola výzva adresovaná zástupcom klubov s otázkou – máte vo svojich radoch deti alebo mládežníkov, ktorí potrebujú našu pomoc? Prostredníctvom ISSF sme oslovili takmer desaťtisíc respondentov a z odpovedí sme sa mohli oboznámiť s neľahkými životnými príbehmi mladých futbalových nadšencov, ktorím osud nadelil trochu „horšie karty“. Poslaním SFZ, prostredníctvom svojej nadácie, je tiež pomáhať sociálne slabším deťom a mládeži, a tak na základe odpovedí pripravil projekt „Pomôžme spoločne“. V nasledujúcich dvoch mesiacoch tak poskytne Nadácia SFZ finančnú pomoc v hodnote 12.720 eur pre 31 mládežníkov z celého Slovenska v podobe finančných poukážok na nákup športovej výsrtojej, vybraným jednotlivcom bude pridelený finančný príspevok na činnosť. Partnerom projektu je DEMI šport, s. r. o.

31 príbehov, 31 stretnutí, 31 poukážok či tašiek so športvou výstrojou. Našu púť sme začali minulý piatok (24. júla ) na východnom Slovensku. Po stretnutí so zástupcami klubov z Hažína nad Cirochou a Novej Polhory v Košiciach, sme sa presunuli do Moldavy nad Bodvou, kde nás čakalo pätnásť detí, členov miestneho klubu TJ ROMA Moldava.

V jedenásťtisícovej Moldave nad Bodvou sídlia dva kluby. Okrem TJ ROMA tiež FK Bodva Moldava nad Bodvou. Práve na štadióne konkurenčnej Bodvy trénuje pätnásťčlenné družstvo U13 zložené výhradne z mladých hráčov z rómskych komunít. „V súčasnosti máme v tíme len rómskych chlapcov, ale dvere k nám má otvorené každý,“  hovorí majiteľ klubu Roman Rybár. „Medzi nami a klubom FK Bodva nie je žiadna rivalita, naopak, klub nám výdatne pomáha tým, že môžeme užívať tréningové plochy. Pravda, medzi deťmi už zdravá športová rivalita je. Tak je to nakoniec správne.“

Pred tým ako nám chalani predviedli svoje umenie, odovzdala zástupkyňa SFZ Miroslava Rojková trénerovi mužstva Ladislavovi Gruľovi šek na nákup športových potrieb v hodnote 500 eur. „Vážime si vašu pomoc. Viaceré z detí nemajú kopačky. Tie sa dajú dnes kúpiť za 15 eur, peniažky investujeme do kopačiek, nech majú chlapci v čom hrať. Sme občianske združenie a tak naším jediným príjmom sú členské príspevky. Pomoc Nadácie SFZ si veľmi vážime.“

A potom to prišlo. Chalani rozohrali na ihrisku pravý futbalový čardáš. Nechýbali góly, á la Cristiano Ronaldo, premety, saltá, či prežehnávanie po vzore Neymara či Cavaniho. Keby len chlapci tušili, že celé to pred polstoročím odštartoval Slovák Laco Petráš… TJ Roma Moldava má za sebou dlhú históriu a hlavným poslaním klubu je eliminácia a prevencia výskytu nežiadúcich prejavov a podpora mladých talentov pochádzajúcich z marginalizovaných rómskych komunít.

Nadácia SFZ bude pokračovať v rámci projektu „Pomôžme spoločne“ brázdiť slovenské cesty aj v ďalších týždňoch. V nasledujúcom príspevku vám priblížime futbalový a životný osud 17-ročného Ľubomíra Volovára, hráča OFK Hažína nad Cirochou.

Nadácia SFZ pomôže v rámci projektu "Pomôžme spoločne" deťom a mládeži z celého Slovenska.

Značky