SFZ – Generálny sekretár SFZ Jozef Kliment o samite FIFA v Marrakéši: Povedali sme si svoje

Sobota, 26.1.2019 07:00 | Posledná aktualizácia 26.1.2019 15:41

autor: JOZEF KLIMENT, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – "Je dôležité, aby FIFA podporovala nepretržitý dialóg so všetkými členskými zväzmi pre lepšie pochopenie ich potrieb,“ otvoril stretnutie prezidentov a generálnych sekretárov v Marrakéši prezident FIFA Gianni Infantino.

Na rokovaní v marockom kráľovskom sídelnom meste zastupovali Slovenský futbalový zväz 1. viceprezident SFZ Richard Havrilla a generálny sekretár SFZ Jozef Kliment. Z avizovaných siedmich tém programu kládli zvýšený dôraz organizátori z FIFA na tri: Liga národov v celosvetovom meradle, FIFA majstrovstvá sveta klubov a počet účastníkov MS 2022 v Katare.

“Ako povedal prezident Infantino, dnešná FIFA otvára čoraz viac kanálov na priamu diskusiu s členskými zväzmi a pravidelné stretnutia s prezidentami a generálnymi sekretármi je jedna z osvedčených foriem. Každá asociácia tak môže povedať svoje k zásadným otázkam a v Marrakéši sa to naozaj stalo,“ povedal Jozef Kliment pre futbalsfz.sk.


autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

Prezident FIFA predostrel účastníkom samitu víziu celosvetovej Ligy národov, ktorej pilotný ročník má už UEFA a európske národné tímy za sebou. “Infantino žiadal mandát na dotiahnutie rokovaní s dosiaľ verejne ešte nie známym investorom, ktorý mal garantovať finančný obnos, aký dosiaľ nikto žiadnemu športovému združeniu za participáciu na projekte ešte nedal. Akurát, že nepovedal, kto to je,“ vysvetlil generálny sekretár SFZ jeden z dôvodov pre zdržanlivý postoj európskych zväzov. Súčasťou Infantinovej prezentácie boli aj štyri otázky, ku ktorým sa mali účastníci vyjadriť. SFZ na ne odpovedal, zároveň však podporil list prezidenta UEFA Aleksandra Čeferina s otázkami, adresovanými hlave FIFA, aby k celému projektu bolo známych viac zásadných faktov. Pre UEFA nie je vhodný napríklad zamýšľaný termín prvej edície FIFA Ligy národov 2021, pretože európska asociácia už má potvrdené zmluvy a zabezepčený aj druhý ročník tejto súťaže pod vlastnou egidou, keďže premiéra vyšla nad očakávanie.

Rovnako zdržaliví boli Európania aj pri hlasovaní k druhému bodu – majstrovstvá sveta klubov. FIFA by chcela nahradiť touto súťažou Pohár konfederácií FIFA, rieši výber termínu, buď predvianočný, v ktorom sa MS klubov hrajú teraz, alebo júnový, kedy sa koná Pohár konfederácií. Otázny je už fakt, že klubovú súťaž vymení súťaž národných tímov. Naozaj vymení? “Bolo to v tejto fáze ešte neutrasené, aj preto sme sa zdržali hlasovania,“ vysvetlil Kliment. 

Do tretice sa riešila otázka počtu účastníkov finálového turnaja MS 2022. Schválené rozšírenie na 48 mužstiev Infantino ponúkol ako možnosť už aj organizátorom katarského šampionátu, čo by znamenalo, že do organizácie MS by sa zapojili aj niektoré okolité krajiny. “Termín je to šibeničný, pretože kvalifikácia na Katar je prakticky predo dvermi, ale prezident FIFA presviedčal, že sa všetko ešte stihnúť dá,“ Kliment potvrdil prakticky súhlasný postoj SFZ k tomuto Infantinovmu návrhu.

V programe samitu boli ešte investičný program FIFA Forward 2.0, ďalší rozvoj ženského futbalu a  poznatky o systéme VAR (video assistant referee), ktoré prezentoval rozhodcovský šéf FIFA Massimo Busacca. “Projekt má všeobecne vo svete zelenú, aplikuje sa už v sedemnástich krajinách, z toho v jedenástich európskych. My sme v prípravnej fáze, nebolo by totiž dobré vrhnúť sa do toho bez primeranej prípravy a zabezpečenia, nielen čo sa týka techniky. Všetci sme si vedomí, aké možnosti poskytuje moderná technika, ak by sa však systém VAR aplikoval neúplne či s chybami, mohol by ešte stále veľmi ublížiť futbalu,“ povedal generálny sekretár SFZ.

Značky