SFZ – Nový projekt vzdelávania tréneriek má úspech | Slovenský futbalový zväz

SFZ – Nový projekt vzdelávania tréneriek má úspech

BRATISLAVA (SFZ) - Slovenský futbalový zväz v spolupráci s UEFA odštartoval nový projekt v rámci podpory  rozvoja ženského futbalu. Cieľom UEFA a SFZ je nárast počtu tréneriek vo futbale. 

O vzdelávanie žien – futbalových tréneriek je veľký záujem, čo organizátorov veľmi teší. Celkovo sa prihlásilo v ôsmich ženských ligových kluboch až 63 budúcich koučiek, ktoré čaká do marca 2019 teoretická i praktická výuka. Na jej konci sa stanú držiteľka UEFA Grassroots C licencie. 

Cieľovou skupinou pre vzdelávanie sú hráčky z družstiev dorasteniek a žien v kluboch 1. a 2. ligy, ale aj študentky univerzít, ktorých ukončené vzdelanie nespĺňa minimálne podmienky na udelenie UEFA Grassroots C licencie . 

„Veľmi nás teší, že je o tento projekt záujem. Verím, že nové trénerky prispejú k rozvoju ženského futbalu na Slovensku,“ povedala jedna z lektoriek Nátalia Látal Mackovičová, ktorá vedie vzdelávanie v Bratislave a Trnave. V týchto dvoch mestách sa prihlásilo spolu 25 adeptiek.

„Vzhľadom na špecifickosť situácie prípravy tréneriek v ženskom futbale sme hľadali alternatívu oproti “klasicky” organizovaným školeniam, preto sme sa rozhodli pripravovať trénerky v ženskom futbale priamo v ich kluboch, tam spájať teóriu s praxou a takto umožniť účasť väčšiemu počtu záujemkýň. Zdôrazním, že bez podpory UEFA špeciálne na tento projekt by to nebolo možné,” pridal manažér vzdelávania trénerov SFZ Zsolt Pakusza.

Lektori vzdelávania tréneriek zľava Ján Rosinský, Zsolt Pakusza, Natália Látal Mackovičová a Peter Szénay.
autor: Peter Zeman, zdroj: SFZ

Nové trénerky sa školia okrem toho aj v Myjave (6), Ružomberku (5), Žiline (3) a Nitre (12), lektorom je skúsený tréner Ján Rosinský.

V metropole východu v Košiciach prednáša Peter Szénay a záujem prejavilo dvanásť účastníčok.

Uplatnenie po školení:


- v mládežníckych amatérskych družstvách chlapcov a dievčat v kluboch na pozíciu hlavný tréner/ asistent trénera 

- v kluboch v nižších súťažiach dospelých na pozíciu hlavný tréner/ asistent trénera 

- v materských školách zapojenie do projektu Dajme spolu gól – realizácia pohybovo-športových aktivít so zameraním na futbal

- v základných školách zapojenie do projektu Dajme spolu gól – realizácia krúžkov futbalu od školského roka 2020/21 

- festivaly futbalu dievčat


- letné futbalové kempy pre dievčatá 

Začlenenie žien, tréneriek do realizačných tímov ženských družstiev v kluboch s licenciou FA/ÚTM (táto požiadavka bude súčasťou licenčného systému mládeže SFZ od sezóny 2020/21 ).

Značky