logo
SFZ

SFZ – Pozor na podvodné konanie! Bez oprávnenia vyťahuje peniaze od hráčov

Streda, 21.8.2019 07:50 | Posledná aktualizácia 30.9.2019 07:48

autor: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Oddelenie integrity Slovenského futbalového zväzu rieši prípad podvodného konania muža, vydávajúceho sa za hráčskeho sprostredkovateľa, ktorý sa však len obohacuje na úkor mladých futbalistov.

Prvý podnet prišiel spoza hraníc, zo severu Európy. Slovák M.K. svoju aktivitu smeroval najmä do Škandinávie, do Fínska, Švédska, Nórska a šikovne namotával talentovaných hráčov a ich rodičov. Sľúbil test v talianskom klube, resp. miesto v jeho mládežníckej akadémii, vyžiadal si vopred vyplatenie zálohy a keď sa mala skúška uskutočniť, vycúval. Získané peniaze nevrátil. Keďže nešlo o ojedinelý prípad, v júli o jeho konaní informovala na svojej webovej stránke aj FIFPro, teda celosvetová organizácia futbalistov.
“Odporúčame všetkým hráčom a rodičom, aby nás kontaktovali alebo sa obrátili na domácu hráčsku asociáciu, ak majú akékoľvek pochybnosti o činnosti sprostredkovateľa,“ uvádza sa v úvode článku, ktorý pokračuje aj dvoma konkrétnymi príbehmi z Fínska. Ich záporným hrdinom je práve onen Slovák M.K.
“Kontaktoval môjho syna cez Instagram. Napísal mu, že ho videl hrať cez streamy zápasov jeho tímu a vedel by mu zariadiť skúšku v Parme. Vieme, že niektorí synovi spoluhráči sa tak skutočne dostali do zahraničia. Cez aplikáciu FaceTime sa rozprával s nami, rodičmi, takže som videl jeho tvár. Bol veľmi zdvorilý, spomenul, že má hráčsku minulosť, mal absolútne profesionálny prístup, presne pomenovával veci tak, ako sme ich chceli či mali počuť. Keď som následne hľadal na internete o ňom nejaké referencie, nič zlé som neobjavil,” opísal prípad otec mladého Fína.
Príbeh sa rozvíjal, M.K. avizoval nutnosť zaplatiť 1200 eur a veľmi rýchlo, pretože v Parme je už len jedno voľné miesto. “Zaplatili sme. Potom sme o ňom už sotva počuli. Až keď sa priblížil dátum odchodu do Talianska, oznámil nám, že mu je ľúto, že došlo k nedorozumeniu a skúška sa nekoná.“
Druhý príbeh je veľmi podobný. M.K. kontaktoval ďalšieho mladého Fína prvý raz v roku 2017, ten mal vtedy svojho agenta. Keď sa skončila zmluva o spolupráci medzi nimi, Slovák sa opäť pustil do akcie. Použil rovnaký scenár: ponuka z Parmy, posledné voľné miesto, nutnosť zaplatiť, akurát tentoraz 1500 eur, tesne pred odchodom slová ľútosti, že nič sa nekoná, takže buď rodina môže počkať, kým sa niečo nenájde, alebo vrátenie peňazí. Nedialo sa však ani jedno ani druhé. “Syn bol veľmi sklamaný. My sme si dlho neuvedomili, že to bol celé podvod,“ cituje autor článku z FIFPro druhého otca.
“Reagovali sme na podnet, aj na článok v škandinávskych médiách,“ potvrdil Jakub Čavoj z oddelenia integrity SFZ. “Získali sme informácie o viacerých prípadoch, preto sme sa obrátili priamo na taliansky klub, ktorý mal byť príjemcom všetkých spomenutých mladíkov. Parma potvrdila, že ju oslovili rodičia ôsmich talentovaných futbalistov so sťažnosťou a žiadosťou o pomoc. Odpoveď bola vždy tá istá: klub takúto aktivitu nevyvíjal, s M.K. nespolupracuje.“ Ľudia zo SFZ kontaktovali aj M.K., aby vysvetlil prípadne uviedol na pravú mieru fakty okolo jeho aktivity a ozrejmil svoju činnosť.
“Chceme varovať pred podvodným konaním ľudí, nevlastniacich licenciu sprostredkovateľa. V prípade , že hráči či ktokoľvek v ich okolí disponuje informáciami o akejkoľvek nelegitímnej aktivite, žiadame o informovanie na našu mailovú adresu integrita@futbalsfz.sk, prípadne na naše telefónne číslo oddelenia integrity, je to možné aj anonymne. Garantujeme diskrétnosť,“ vyzval Čavoj na spoluprácu v záujme transparentnosti, čistoty a fair-play konania (nielen) v slovenskom futbale v tejto oblasti.



Značky