SFZ – Prvá skúška po novom pre sedemnásť uchádzačov o licenciu pre hráčskych agentov

Pondelok, 24.4.2023 08:55 | Posledná aktualizácia 25.4.2023 09:05
Pripravení na test, po novom už opäť hráčski agenti s licenciou FIFA, za stolom organizátori za SFZ Lukáš Pitek, vedúci legislatívno-právneho oddelenia, a matrikár Milan Sládkovič (vpravo).
Pripravení na test, po novom už opäť hráčski agenti s licenciou FIFA, za stolom organizátori za SFZ Lukáš Pitek, vedúci legislatívno-právneho oddelenia, a matrikár Milan Sládkovič (vpravo).
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Oficiálne Slovenský futbalový zväz uvádzal, že eviduje 166 hráčskych sprostredkovateľov. Po januárovej novelizácii pravidiel FIFA – vrátane návratu k pomenovaniu tejto pozície - pre hráčskych agentov je zrejmé, že toto vysoké číslo sa výrazne zníži a skutočný počet bude viac zodpovedať možnostiam a potrebám nášho futbalu.

Zásadným krokom k naplneniu jedného z novelizovaných pravidiel pre hráčskych agentov sú skúšky, prvá skupina záujemcov spomedzi sprostredkovateľov ju absolvovala v polovici apríla.

Z devätnástich prihlásených uchádzačov o status agent s licenciou FIFA prišlo na test sedemnásť. „My sme zabezpečili organizáciu a priebeh, obsah, vyhodnotenie a registrácia je už v kompetencii FIFA,“ povedal vedúci legislatívno-právneho oddelenia SFZ Lukáš Pitek

Z tej sedemnástky prítomných spadali štrnásti do skupiny sprostredkovateľov s licenciou SFZ, ktorú obdržali po roku 2015, keď FIFA v značnej miere uvoľnila pravidlá na získanie oprávnenia na riešenie transferov hráčov. Traja účastníci sa o licenciu uchádzali vôbec prvý raz.

Úplne ľahký ten test nebol,“ potvrdil jeden z aktérov skúšky Roman Vojtek, vo futbalovom prostredí už dostatočne známy ako zástupca poprednej agentúry, majúci dostatok skúseností aj potrebný prehľad o dianí na prestupovom fóre. „Poznáme predpisy, normy a pravidlá, test bol však koncipovaný tak, že neraz bolo treba na správnu odpoveď vylúčiť jednu zo štyroch núkajúcich sa možností, čo mohlo zviesť zo správnej úvahy.“ Nikto z účastníkov sa ale nesťažoval na prílišnú náročnosť testu, zamýšľali sa skôr nad niektorými novelizovanými pravidlami. Richard Tryzna nebol stotožnený napríklad s taxatívnou úpravou provízie pre agenta, pretože „je samozrejme iné pracovať na slovenskom a povedzme talianskom trhu.“ Súhlasil s kolegom, že test nebol ľahký, „chcelo to poctivú prípravu, z voleja by bolo veľmi ťažké to dať.“

Na skúšku bol vyhradený časový limit 60 minút, celý súbor šiel od uchádzača do centrály FIFA, kde bol vyhodnotený. „Potrebných je minimálne 15 správnych odpovedí z 20 otázok, 76 percent. Do siedmich dní príde každému výsledok, SFZ dostane akurát informáciu o tom, kto obstál,“ vysvetlil Pitek.

V špecifickej pozícii bol jeden z uchádzačov o licenciu, Július Sauer (na prvej fotografii). Známe meno vo futbalovom prostredí, otec pracuje pre zastupiteľskú agentúru, synovia Leo a Mário hrajú – a sakramentsky dobre – futbal. „Ako rodič chcem samozrejme pre chlapcov to najlepšie, ako agent pre hráčov tiež. Niekedy sa však záujmy prekrížia, vzťahy zamotajú, je dobré, ak človek pozná pravidlá, okolnosti a možné riziká.“ Samotný test? „Nielen preto, že bol v cudzom jazyku, ale obsah si vyžadoval vedomosti a rozhodne pomohli i doterajšie skúsenosti.“

Ďalší termín na test (staro)nových agentov s licenciou FIFA je 20. septembra, FIFA otvára prihlasovanie naň 1. mája a potrvá do 31. júla, pozor - výhradne cez formát FIFA Agents Platform. Ako už bolo predtým zverejnené, osobitnú pozíciu majú osoby, ktoré v minulosti získali licenciu podľa pravidiel FIFA o hráčskych agentoch v edícii 1991, 1995, 2001 a 2008 - tí sú od skúšky oslobodení. U nás sa to týka 17 agentov.

Peter Šurin

Značky