SFZ spája sily s NIE RAKOVINE

Pondelok, 4.3.2024 09:08 | Posledná aktualizácia 4.3.2024 14:10
Generated image.jpg

BRATISLAVA (SFZ) - Slovenský futbalový zväz sa rozhodol podporiť dôležitú iniciatívu organizácie NIE RAKOVINE v šírení povedomia o prevencii rakoviny. Pretože vyznávame spoločné hodnoty a hráme FAIR PLAY nielen na ihrisku, ale aj mimo neho. 

HPV vírus postihuje rovnako ženy aj mužov a môže vyústiť až do rakoviny. Spôsobuje nielen 99 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice, ale aj rakovinu vulvy, vagíny, konečníka, genitálne bradavice a ďalšie ochorenia. Je preto rovnako nebezpečný pre ženy, i mužov a môžete sa ním nakaziť bez akýchkoľvek príznakov.

Našťastie, existuje vakcína proti HPV, ktorá by mohla zabrániť tomu, aby sa viac ako 90% rakovín spôsobených HPV vôbec vyvinulo. Najúčinnejšia, z hľadiska imunity, je ešte pred začiatkom sexuálneho života. 

„Preto sme sa rozhodli podporiť kampaň NIE RAKOVINE za očkovanie dievčat aj chlapcov. Je to zodpovedné a múdre,“ hovorí Samuel Slovák, manažér mládežníckych reprezentačných tímov Slovenského futbalového zväzu. Dal zaočkovať aj svojich synov, pretože fakty nepustia: bez očkovania chlapcov a mužov si s HPV a jeho rizikami neporadíme, ani neznížime našu katastrofálnu štatistiku ohľadom rakoviny krčka maternice: ročne na ňu ochorie približne 600 Sloveniek, najčastejšie v produktívnom veku okolo 45 rokov. A zhruba 230 žien jej podľahne. 

Od 1. decembra 2023 je navyše táto vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia pre 12, 13 a už aj 14- ročné deti. Staršie dievčatá a chlapci do 18 rokov môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré preplácajú spätne časť ceny vakcíny. SFZ spolu s NIE RAKOVINE vytvoril tzv. Fair Play zelenú kartu pre zdravie s podrobnejšími informáciami o HPV a očkovaní, medzi prvými ju dostali futbalisti z Bratislavského kraja. „Záleží nám na tom, aby sme ochránili dievčatá i chlapcov pred rakovinou,“ uzatvára Samuel Slovák

Máte otázky alebo pochybnosti? Chcete sa dozvedieť o HPV viac a prečítať si o možnostiach prevencie? Navštívte www.nierakovine.sk, kde nájdete aj online poradne s lekármi. Bezplatná infolinka NIE RAKOVINE 0800 800 183.

Značky