logo
SFZ

SFZ – V boji s nelegálnymi praktikami pomôžu tri spoločnosti, manažér integrity Čavoj: Robíme maximum pre ochranu integrity súťaží

Piatok, 12.2.2021 07:30 | Posledná aktualizácia 12.2.2021 07:29
Jakub Čavoj (vpravo) počas kampane "Fortuna liga hrá fér", keď o manipulácii zápasov počúvali hráči najvyššej súťaže.
Jakub Čavoj (vpravo) počas kampane "Fortuna liga hrá fér", keď o manipulácii zápasov počúvali hráči najvyššej súťaže.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Slovenský futbalový zväz naďalej bojuje s manipuláciou zápasov, korupciou vo futbale či ovplyvňovaním výsledkov a snaží sa v čo najväčšej miere ochraňovať integritu hry. Z tohto dôvodu podpísala strešná organizácia futbalu na Slovensku dohody o výmene informácií s tromi špičkovými firmami v oblasti monitoringu stávkových trhov a spolupráci pri vyšetrovaní podozrení z manipulácie športových stretnutí.

SFZ bude najnovšie spolupracovať so spoločnosťami Sportradar, StatsPerform a Starlizard. Sú to renomované firmy, ktoré sú lídrami na trhu a spolupracujú aj s FIFA, UEFA a najväčšími športovými ligami. „V rámci oddelenia integrity SFZ sme hľadali možnosti ako rozšíriť naše možnosti v oblasti monitoringu našich súťaži a výmene informácií. Sme radi, že sa nám podarilo uzavrieť zmluvy s najznámejšími firmami v tejto oblasti a veríme, že vďaka týmto dohodám sa naša práca ešte zefektívni. Sme veľmi radi, že záujem o spoluprácu bol obojstranný a všetky firmy nás vnímajú ako jeden z najaktívnejších zväzov s najlepšími výsledkami v oblasti integrity, ktorého poznatky a postupy budú prínosne aj v ich činnosti. Väčšina prípadov manipulácie stretnutí má medzinárodný dosah, preto je pre nás doležíte získať informácie zo stávkových spoločností zo zahraničia rovnako ako informácie o osobách podozrivých a potrestaných v iných kauzách. Práve vďaka našim výsledkom a vybudovanému postavaniu v oblasti integrity sa nám podarilo vyjednať veľmi výhodne podmienky spolupráce, niektoré dokonca bezodplatne. Verím, že aj toto je jasný signál pre potenciálnych manipulátorov, že SFZ robí maximum pre ochranu integrity súťaží a na Slovensku pre nich nie je miesto,“ povedal manažér integrity futbalu SFZ Jakub Čavoj.

Futbalový zväz s novými partnermi bude podrobnejšie monitorovať nekalé praktiky vo Fortuna lige, Slovenskom pohári – Slovnaft Cupe, v mládežníckych a dorasteneckých zápasoch, stretnutiach žien a aj v prípravných dueloch. „Sme radi, že môžeme spolupracovať s tak progresívnou organizáciou, ako je SFZ, ktorý je otvorený novým stratégiám v boji proti manipulácií zápasov. V rámci spolupráce sprístupnime našu službu ,Performance Integrity‘ (názov služby – pozn.), ktorá pomáha odhaliť a vyšetriť manipuláciu zápasov v slovenskom futbale. Zároveň naša služba poskytuje podporu pri analýze a informáciách o stávkových trhoch,“ uviedol Jake Marsh šéf integrity spoločnosti Stats Perform. „Sme radi, že môžeme spolupracovať so SFZ, môžeme mu ponúknuť naše odborné znalosti, aby sme mu pomohli ochrániť jeho zápasy pred hrozbami, ktoré súvisia s porušením integrity. Na základe našich 15-ročných skúseností v oblasti športovej integrity a na základe nášho systému odhaľovania podvodov FDS sa zaväzujeme pomáhať našim športovým partnerom odhaľovať a predchádzať manipulácií zápasov a identifikovať a zmierňovať všetky formy rizika integrity,“doplnil výkonný riaditeľ Sportradar Integrity Services Andreas Krannich

Slovenský futbalový zväz už v boji s odhaľovaním manipulácie zápasov, športovej korupcie či ovplyvňovaním výsledkov spolupracuje s orgánom zodpovedným za reguláciu hazardu na Malte (Malta Gambling Authority) či Národnou kriminálnou agentúrou. SFZ usporadúva na úrovni klubov školenia proti nečestnému ovplyvňovaniu výsledkov zápasov a v spolupráci s Úniou ligových klubov usporiadal kampaň „Fortuna liga hrá fér“. Jedným z aktérov projektu bol Ivan Hodúr, ktorý počas pôsobení v FC Nitra (2011) a v FC DAC 1904 Dunajská Streda (2013) pomáhal s manipulovaním šiestich zápasov. V roku 2014 dostal trojročnú podmienku, trojročný probačný dohľad a pokutu tritisíc eur. Niekdajší reprezentačný stredopoliar počas kampane hovoril o negatívnych dôsledkoch svojho konania.

„Je nám cťou, že SFZ nám dôveruje v rámci snáh udržiavania čistoty zápasov. Ovplyvňovanie stretnutí je metlou dnešného futbalu a teší nás, keď vidíme, že SFZ robí všetko, aby minimalizoval toto riziko,“ uviedol šéf spoločnosti spoločnosti Starlizard Integrity Services Affy Sheikh.

Branislav Sarňák

Značky