SFZ – V Brezne slávnostne otvorili nové futbalové ihrisko s umelou trávou

Primátor mesta Brezno Tomáš Abel (vľavo) a prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik pri príležitosti otvorenia nového tréningového ihriska v Brezne.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BREZNO (SFZ) - Primátor mesta Brezno Tomáš Abel a prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik prestrihli včera (streda 20.7.) pásku pri príležitosti otvorenia nového futbalového ihriska v Brezne. Výstavba tréningového ihriska, ktoré spĺňa parametre a kritériá FIFA Quality Pro, bola realizovaná s finančnou podporou Slovenského futbalového zväzu a mesta Brezno.

Brezno zažíva futbalový boom. V roku 2006 zmizla metropola Horehronia z futbalovej mapy Slovenska, no po 10-ročnej prestávke sa vedeniu mesta a nadšencom podarilo vrátiť futbal do Brezna a miestny FK je dnes účastníkom 5. ligy. Včera zástupcovia mesta slávnostne otvorili a uviedli do života nové tréningové ihrisko s rozmermi 105 m x 68 metrov, ktoré spĺňa parametre a kritériá FIFA Quality Pro.

Slávnostné dopoludnie otvorilo vystúpenie bubnovej show s názvom Batida a za potlesku detí, rodičov a priaznivcov futbalu pozval moderátor na hraciu plochu vzácnych hostí, na čele s primátorom horehronskej metropoly Tomášom Abelom a prezidentom Slovenského futbalového zväzu Jánom Kováčikom.

Primátor mesta vyzdvihol najmä spoluprácu s partnermi, bez ktorých by projekt, podľa jeho slov, nebolo možné realizovať. „Futbal v Brezne sa podarilo obnoviť, čo nebolo ani ľahké, ani jednoduché. Veľká vďaka patrí všetkým tým, ktorí verili, že sa tak môže stať a vydali sa na cestu, ktorej výsledkom je aj toto nové ihrisko. Pri tejto príležitosti sa chcem poďakovať vedeniu mesta, zastupiteľom mesta Brezno a vyzdvihnúť vzájomnú spoluprácu s partnermi. Bez nich by sme nemohli naplniť naše smelé ciele a dosiahnuť výsledky, ktoré sú dnes realitou,“ povedal vo svojom príhovore primátor mesta Brezno Tomáš Abel a odovzdal prezidentovi SFZ Jánovi Kováčikovi pamätnú plaketu.

Ján Kováčik vo svojom vystúpení vyslovil rešpekt obetavej práci zástupcov vedenia mesta a futbalových nadšencov v Brezne: „Futbalu sa darí v mestách, ktoré sa môžu tešiť z podpory samosprávy. Som rád, že po desaťročnej pauze futbal na Horehroní výrazne napreduje a ďakujem za spoluprácu na tomto projekte,“ povedal prezident SFZ a dodal spomienku na rok 1976, kedy bol v Brezne návštevníkom prípravného stretnutia, v ktorom proti sebe nastúpili neskorší majstri Európy z Belehradu a domáci tím TJ Mostáreň Brezno. Po príhovore odovzdal primátorovi mesta Brezno reprezentačný dres miestneho rodáka Viktora Pečovského, dres kapitána slovenskej futbalovej reprezentácie Milana Škriniara s podpismi slovenských sokolov a podpísanú loptu.

Tréningové ihrisko sa nachádza v lokalite Banisko. Mesto plánuje v jeho okolí vysadiť viac ako päťdesiat stromov, pribudne izolačná zeleň a pripraví miesta na sedenie pre divákov. „Vybudujeme zázemie, šatne, toalety so sprchami, lavice na sedenie pre dvesto ľudí. V okolí je dostatok parkovacích plôch, keďže v popoludňajších hodinách je parkovisko pri nemocnici využívané len čiastočne,“ informuje o ďalších plánoch v súvislosti s tréningovým ihriskom primátor mesta na webovom sídle mesta Brezno.

Výstavba futbalového ihriska bola financovaná z dotácií a z vlastných zdrojov. „Slovenský futbalový zväz podporil projekt sumou 500-tisíc eur vyčlenených z prostriedkov štátneho rozpočtu,“ potvrdila konkrétnu sumu vedúca oddelenia strategických projektov SFZ a členka Výkonného výboru SFZ Mária Berdisová.

Po slávnostnom otvorení predviedol prítomným divákom svoje futbalové umenie freestylista Jakub Gáplovský, slávnostné dopoludnie uzatvorilo vystúpenie detí „Zumba kids“ a zápas mládežníckych výberov domáceho FK Brezno a FK Železiarne Podbrezová.


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Značky