Školáci zo ZŠ na Holíčskej ulici v Bratislave na návšteve v Sieni slávy

Nedeľa, 30.6.2019 07:30 | Posledná aktualizácia 28.6.2019 13:52

BRATISLAVA (SFZ) - Do Siene slávy zavítali v priebehu uplynulého týždňa chlapci a dievčatá z petržalskej ZŠ na Holíčskej ulici. V sprievode pedagógov si pozreli expozíciu Siene slávy slovenského futbalu a zoznámili sa s históriou slovenského futbalu.

Zástupcovia pedagogického zboru sa rozhodli odbremeniť počas horúceho júnového termínu deti od školských povinností a spríjemniť im posledné dni školského roka výletom za futbalom. "Onedlho tu máme prázdniny, školských povinností je v tomto období menej a k futbalu máme všetci blízko. Padne nám vhod pripomenúť si tie najväčšie úspechy slovenského futbalu,“ povedal krátko pred vstupom do Siene slávy učiteľ Ján Marko. Jeho kolegyne Martina Mandráková, Margaréta Šimeková a Nikola Piteková onedlho priviedli deti do spodnej časti priestorov Siene slávy, ktorá je venovaná novodobým dejinám od roku 1993.

Aj keď prišli len 8-ročné deti, na počudovanie, niektoré z nich evidovali úspech z roku 2010 v podobe účasti Slovákov na MS 2010, pravda, európsky šampionát spred troch rokov vo Francúzsku malo v pamäti viac detí. "Tam sme hrali s Walesom,“ zaznelo z úst jedného zo skupiny žiakov. Každá skupinka návštevníkov má svojho futbalového znalca a lídra, po tejto poznámke bolo jasné, že futbalovými vedomosťami bude najviac podkutý Samko Horínek. "Ten je šikovný vo všetkom,“ ušlo sa mu pochvaly od jedného z pedagógov.

Ale naspäť k futbalu. Mená Hamšík, Dúbravka, Škrtel a ďalší neboli neznáme ani pre dievčatá. Predsa len, futbal je aj dnes fenomén a vzbudzuje aj záujem dievčat. Na vrchnom poschodí už mená ako Adamec, Vencel, či Kvašňák veľa deťom nepovedali, ale olympijská medaila z OH 1964 v Tokiu, či podpis Pelého, rozhodne zaujali.

Na záver prišlo na tradičné fotografovanie a ako by to bolo, keby si návštevníci neodniesli aj nejaký ten cenný suvenír. "Ďakujeme za pútavý výklad a príjemné chvíle u vás. Sami ste mohli vidieť záujem detí, aj keď, najväčší bol práve o tie venované podpiskarty futbalistov a plagáty slovenskej futbalovej reprezentácie. Len sa po nich zaprášilo,“ dodal na záver pedagóg Ján Marko po tom, čo deťom rozdal fotografie a plagáty slovenskej futbalovej reprezentácie.

Po milej návšteve detí zo ZŠ na Holíčskej ulici v Bratislave sú v priestoroch Siene slávy slovenského futbalu očakávaní a vítaní ďalší návštevníci a fanúšikovia slovenského futbalu, každý pracovný deň v čase od 08:00-16:00, po dohode je návšteva možná aj počas víkendov a mimo uvedených návštevných hodín. Termíny návštevy a odborný výklad objednávajte na e-mailovej adrese: peter.zeman@futbalsfz.sk., prípadne na telefónnom čísle 0905 529 128. Tešíme sa na vás.

Peter Zeman

Značky