logo
Reprezentácia

SLOVAKIA CUP - Víťazstvo na turnaji ako prvý krok na ME?

Sobota, 12.5.2018 07:15 | Posledná aktualizácia 12.5.2018 06:21

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – 28. ročník rešpektovaného medzinárodného turnaja pre národné tímy do 18 rokov Slovakia cup je minulosťou, ale to, čo priniesol – špeciálne pre slovenský futbal – je dobrá správa pre budúcnosť.

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – 28. ročník rešpektovaného medzinárodného turnaja pre národné tímy do 18 rokov Slovakia cup je minulosťou, ale to, čo priniesol – špeciálne pre slovenský futbal – je dobrá správa pre budúcnosť.

Primárne sú výsledky a po piatku platí, že Slovensko vyhralo „Slovakiu“ vrátane posledného ročníka šesťkrát. To nie je vôbec zlá bilancia, pretože jednak je konkurencia čoraz silnejšia a potom to svedčí o stálej zásobe talentov v slovenskom futbale. To by bol pohľad optimistu. Pesimista by ako argument svojho videnia mohol tvrdiť, že ani úspešní „osemnástkari“ nenašli v nasledujúcom roku dostatok kvality, aby sa cez dve kolá kvalifikácie presekali na záverečný turnaj ME hráčov do 19 rokov, na ktorom sa už Slovensko nepredstavilo dosť dlho. Ako to tak býva, pravda je niekde uprostred medzi tými dvoma hraničnými názormi.

Že vyhrať medzinárodný turnaj na takej kvalitatívnej úrovni, akú zabezpečili organizátori 28. ročníka Slovakia cupu, nie je nikdy a nikde jednoduché, musí uznať každý. Bez ohľadu na absenciu víťaza z roku 2017 Ruska (mimochodom, zborná triumfovala od roku 2013 trikrát, dovtedy ani raz) sa totiž zišla solídna spoločnosť, pričom opätovná prítomnosť tímu USA dodala podujatia ako kvalitu, tak vyššiu prestíž. „Videl som v akcii všetkých osem tímov a bol to mládežnícky futbal na veľmi solídnej úrovni,“ vyjadril sa člen výkonného výboru SFZ Dušan Radolský. „Tí 18-roční chlapci hrali futbal výrazne bližší seniorskému, ako dorasteneckému futbalu. Je to samozrejme zásluha trénerov, ktorí vštepovali hráčom prvky, ktoré boli vlastné účastníkom ME 2016 vo Francúzsku – náročný aktívny presing, presúvanie sa do určených priestorov na ihrisku, čoraz dôslednejšia taktická disciplína, u zvlášť talentovaných jedincov voľná improvizácia v službách tímu, precíznosť v defenzíve, akú predviedli napríklad Česi.“

V tvrdom boji o čo najlepšie miesto na medzinárodnom fóre museli zabojovať slovenskí mladíci aj s vlastným sebavedomím. Výsledky tímu na jeseň 2017 na Ježkovom memoriáli a turnaji vo Švédsku boli zlé, veľa inkasovaných gólov, opakované vysoké prehry, slabá strelecká potencia. „Ale už dva aprílové zápasy v Slovinsku ukázali, že sme sa posunuli. Preosievanie kádra malo zmysel, vyskúšali sme si cez 60 hráčov, v Slovinsku sme mali tím, ktorý bol na 80-percent totožný s mužstvom, ktoré sme zobrali na Slovakia cup. Samotní chlapci vytvorili partiu, tmelom medzi nimi bolo chcenie niečo dosiahnuť už na domácom turnaji. Kritika za jesenné zlé výsledky našla u nich presne takú odozvu, ako sme si želali,” zamyslel sa finálový tréner Slovenska Marek Bažík. Všetci nominovaní hráči boli ročník narodenia 2000, jedinou výnimkou bol mladší David Strelec. „Ten chlapec má obrovský potenciál. Má všetky predpoklady pomôcť zaceliť dieru, ktorú má slovenský futbal na poste koncového útočníka, schopného strieľať góly,” povedal po skupinovej fáze tréner Milan Malatinský. Hráč s kanonierskym menom a futbalovým rodokmeňom – otec Milan hrával ligu za Slovan či Petržalku – naplnil očakávania aj medzi staršími, strelil tri góly, hoci ani raz neodohral v zápase viac ako 55 minút. „Má prednosti, ktorými sa môže presadiť v európskom futbale. A má ich dosť,” mal zapísané jeden z početných skautov západoeurópskych klubov vo svojom diári pri jeho mene. Ale pozitívne poznámky boli aj pri ďalších Slovákoch: brankár Krajčirík, obranca a kapitán Pišoja, obranca Holub, najlepší hráč turnaja podľa direktoriátu Kadák, plusami si označili Madera, Suľu, Kmeťa či Slebodníka…

„Nechcel by som nahlas hovoriť o jednotlivcoch. To je parketa pre trénerov a téma na diskusiu v odbornom prostredí. Bezprostredne po finálovom zápase a slovenskom víťazstve môžem povedať, že ma teší tento úspech dvojnásobne. Lebo sme dosiahli úspech organizačný aj športový,” vyjadril sa technický riaditeľ SFZ Ján Greguš. „V tejto fáze máme sformovaný základný káder pre kvalifikáciu ME 2019. Nie uzavretý, ale s jasne narysovanými kontúrami. Ostrá konfrontácia so štyrmi silnými súpermi v priebehu piatich dní preverila hráčov ako fyzicky, tak mentálne. Keďže turnaj vyhrali, dá sa povedať, že úlohu zvládli...” Ale – úspešný bude tento ročník až potom, keď získa miestenku na šampionát v Arménsku v lete budúceho roku.

Prvé kolo kvalifikácie čaká na jeseň tím, ktorý už bude mať označenie U19, v Albánsku. Súpermi budú domáci, Ukrajina a Nórsko. Do fázy Elite Roundu postúpia prvé dva tímy. Radi by sme boli, aby cesta slovenských sokolíkov pokračovala ešte ďalej, aby bol triumf na Slovakia cupe 2018 prvým krokom k finálovému turnaju ME, na ktorom už dlhý čas chýbame.

Značky