Slovenský futbal smutnejší, opustil ho Vavro Slovák

PÚCHOV (SFZ) – Smutná doba, slovenská futbalová rodina oslabila o ďalšieho vzácneho človeka: v utorok 16. novembra skonal vo veku 89 rokov Vavro Slovák.

Púchovský rodák s futbalovou krvou sa zapísal do povedomia slovenskej futbalovej rodiny najprv ako mládežnícky funkcionár. Svedomitý, pracovitý, dobrý, kniha Slovenský futbal (1898 – 2009) ho doslova charakterizuje slovami, že „bol v sedemdesiatych rokoch úspešným predsedom komisie mládeže Futbalového zväzu SÚV ČSZTV a neskôr jeho sekretárom.“

Vo svojej púchovskej kapitole vychoval celú plejádu ligových hráčov, ba aj reprezentantov, ako boli bratia Tománkovci, Jozef Chovanec, Pavol Bagin, súrodenci Luhoví či Ivan Kozák.

Od novembra 1975 sa stal pravou a výkonnou rukou predsedu zväzu. Najprv Jozefa Gosiorovského, keď toho nahradil Dezider Cimra, Vavrinec – ktorému však nikto nepovedal inak, ako Vavro – Slovák ostal vedúcim sekretárom až do roku 1983. Do tohto obdobia patria viaceré medzinárodné futbalové úspechy federálnych tímov (ME 1980, OH 1980, štart na MS 1982).

Jeho viacročným kolegom a potom aj nástupcom vo funkcii bol Jozef Marko, rozhodca a funkcionár, ktorý aj po dlhom čase pripomenul, že „boli sme kolegovia, od ktorého som si s jeho dovolením bral mnohé, ukázal mi niekoľko dôležitých metód vedenia sekretariátu. Vždy bol pozitívny, dobrosrdečný, prakticky stále usmiaty, vlastne som ho nepočul nikdy kričať, hoci mnohé situácie na hranici straty sebaovládania si ľudsky priam pýtali zvýšený hlas, no on to vždy ustál s veľkou noblesou.“

Aj potom, keď sa z centrály slovenského futbalu vrátil domov, futbal neopustil. Bol pri tom, keď si púchovský klub prekliesnil cestu do najvyššej slovenskej súťaže, nechýbal pri veľkých európskych zápasoch ŠK Matador proti Freiburgu, Bordeaux či Barcelone. Stál za cennou publikáciou 100 rokov púchovského futbalu, jeho pozitívny pohľad na svet bol zrejmý každý deň, hoci ako mu pribúdali roky, dochádzali i jemu sily, ktoré sa dlho zdali nevyčerpateľné.

V utorok 16. novembra opustil milovaných najbližších aj milovaný futbal. Zanechal hlbokú brázdu, vyrytú pracovitosťou, slušnosťou, poctivosťou a sústavným optimizmom.

Slovenský futbalový zväz vyslovuje smútiacej rodine úprimnú sústrasť.

Posledná rozlúčka sa uskutoční v pondelok 22. novembra o 10.00 h na cintoríne v Púchove.

Značky