logo
Reprezentácia

SR 21 – Tréner Kentoš o zmene termínov zápasov: UEFA zvažovala viacero možností a vybrala najlepšiu

Tréner Jaroslav Kentoš (vľavo) a jeho asistent Tibor Goljan.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Slovenskí reprezentanti do 21 rokov spoznali aktualizovaný rozpis kvalifikačných zápasov počas jesene, nový postupový kľúč a formát záverečného šampionátu kategórie U21 v Slovinsku a Maďarsku. Tréner Jaroslav Kentoš pre futbalsfz.sk povedal, ako vníma zmeny v termínovej listine.

Sokolíci v septembrovom asociačnom termíne nastúpia proti rovesníkom zo Švajčiarska (4. 9. vonku a 8. 9. doma). V októbri odohrajú slovenskí futbalisti dvojzápas doma proti Azerbajdžanu (8. 10.) a vo Francúzsku (12. 10.). Na november sa presunuli zápasy z marca, ktoré boli zrušené pre šírenie koronavírusu – 12. novembra nastúpia kentošovci na duel v Gruzínsku a o päť dní neskôr zakončia púť kvalifikačnou skupinou doma proti Lichtenštajnsku. „K nejakému rozhodnutiu UEFA musela prísť. Čakali sme, že jednou z možností bude, že marcové kvalifikačné zápasy sa presunú na novembrový asociačný termín. UEFA určite zvažovala viacero možností a vybrala najlepšiu, veď musela riešiť termínovú listinu všetkých kategórií, vrátane dátumu šampionátov,“ povedal pre futbalsfz.sk tréner reprezentácie do 21 rokov Jaroslav Kentoš.

Jaroslav Kentoš počas prvej reprezentačnej akcie v úlohe hlavného trénera výberu do 21 rokov.
autor: SFZ, zdroj: SFZ

Zmenil sa aj formát záverečného turnaja. Prvotný postupový kľúč prideľoval miestenky nasledovne: dve boli pre usporiadateľské krajiny, deväť pre víťazov kvalifikačných skupín a jedna pre výber, ktorý si vybojuje postup z baráže. 

Následne sa mali na majstrovstvách Európy predstaviť deviati víťazi kvalifikačných skupín, najlepší výber z druhého miesta a o zvyšné štyri miestenky malo bojovať osem tímov, umiestnených na druhom mieste, v k.o. súbojoch. 

Lenže pre šíreniu koronavírusu a časový posun súťaže predstavili zástupcovia UEFA nový postupový kľúč aj formát šampionátu. Z kvalifikácie postúpi do prvej fázy finálového turnaja deväť víťazov kvalifikačných skupín a piati najlepší z druhých miest plus obaja usporiadatelia. Hrať sa bude v štyroch skupinách v čase od 24. do 31. marca 2021. Na záverečný turnaj postúpia prví dvaja z každej skupiny, hrá sa k.o. systémom v termíne 31. máj až 6. jún 2021, finálový zápas je naplánovaný v Ľubľane. „Je to zaujímavé a atraktívne riešenie. Pre reprezentačné tímy bude veľkou motiváciou dostať sa na marcové turnaje a z nich na júnový. Naša šanca ešte žije, ale sme si vedomí, že nemôžeme počas jesene ani raz zakopnúť,“ vravel Kentoš.

Jaroslav Kentoš počas prvej reprezentačnej akcie v úlohe hlavného trénera výberu do 21 rokov.
autor: SFZ, zdroj: SFZ

Futbal sa v niektorých európskych krajinách už rozbehol. Ste v kontakte s reprezentantmi? „So všetkými hráčmi z užšieho aj širšieho kádra a od všetkých máme informácie o ich zdravotnom stave i aktuálnej forme. Teší nás, že sa vyliečili a začali hrávať David Strelec a Peter Pokorný, naopak, nepotešila nás informácia o zranení Filipa Lichého. Dobré je, že veľa mladých hráčov hráva v našej najvyššej súťaži či v II. lige,“ konštatoval kouč.

Tréner Kentoš uzavrel realizačný tím. Asistentom bude Tibor Goljan, druhým asistentom Mário Auxt, trénerom brankárov Pavel Kamesch, kondičným trénerom Andrej Caban, fyzioterapeutmi Jozef Štieber a Michal Krajník, lekárom František Rigo, kustódmi Michal Beseda a Peter Paulický a vedúcim mužstva Martin Hrnčír. „Spoluprácu s niektorými členmi realizáku som si vyskúšal už v januári počas prípravného kempu v Turecku a zloženie sme teraz úplne doladili. Najdôležitejšie je, že hráči všetkých členov poznajú, sú na nich zvyknutí a v celom mužstve vládne dobrá atmosféra. S každým členom realizáku som bol v kontakte a sme pripravení vytvoriť silný tím,“ zakončil tréner Kentoš.

Značky