Tri roky od vážnej nehody hrá Murcko opäť futbal

Piatok, 8.1.2021 08:00 | Posledná aktualizácia 8.1.2021 13:01

autor: Ladislav Kertész

BRATISLAVA (SFZ) – Pred tromi rokmi deň po vianočných sviatkoch (27. decembra 2017) sa začala šíriť nepríjemná správa. Mládežnícky reprezentant do 18 rokov a veľký talent slovenského futbalu Martin Murcko bol účastníkom dopravnej nehody a do košickej nemocnice ho museli s vážnym poranením hlavy prevážať vrtuľníkom. Ako sa mu darí dnes, prezradil Martin Murcko pre futbalsfz.sk.

Vtedy hneď po prevoze do Košíc nasledovala okamžitá operácia hlavy, Martin bol v kritickom stave. Jeho mladý organizmus napokon boj s vážnymi poraneniami hlavy zvládol a hoci vtedy tomu nikto nechcel veriť, od začiatku sezóny 2020/2021 už opäť behá po futbalových trávnikoch. „Veľmi sa snažím vrátiť do starej formy, ale ešte mi to potrvá. Som rád, že môžem hrávať aspoň 5. ligu za Modru,“ začal svoje rozprávanie Martin, ktorý má za sebou dve náročné operácie hlavy. „Pri tej prvej mi museli lekári povyberať úlomky lebky a časť mozgu som mal jeden čas odkrytú. Potom nasledovala druhá operácia, plastická. Esteticky moja hlava nevyzerá dobre, ale pevnosť má dobrú. Lekári mi síce odporučili, aby som futbal už nehrával, to sa však nedá. Bez futbalu by nemal môj život zmysel. Napriek ich radám, trénujem a teraz už aj hrávam. Teším sa z toho, no na druhej strane som aj troška smutný, že ma ľudia porovnávajú s tým Martinom, ktorý behal po ihrisku pred zranením. Nepripúšťam si to, robím maximum preto, aby som sa na tú úroveň vrátil, ale potrebujem ešte čas. Robím tak, ako mi hovoril, dnes už nebohý tréner Milan Malatinský, netreba to brať smrteľne vážne, ale treba makať.“

Odohrať celý zápas mu už nerobí problém, dokonca má na svojom konte 5 gólov, štyri v lige a jeden v Slovnaft Cupe. „Musím však hrávať v helme. V nemocnici mi jednu urobili na mieru, ale tá je nebezpečná v osobných súbojoch, ľahko by som mohol niekoho zraniť. Mám takú ako ragbisti – koženú. Vyzerá síce mohutnejšie, ale tým, že je z kože, nikoho neohrozujem. Dokonca svoj prvý súťažný gól za Modru som dal hlavou,“ s úsmevom hovorí Murcko, ktorý si pridáva aj tréningy navyše. „Chodím behávať, ale priznávam, že sa zadýcham rýchlejšie ako pred nehodou. Keď mám pocit, že už je toho dosť, troška uberiem. Zlepšuje sa to, ale milimetrovými krokmi,“ povzdychne si. Teší sa však z toho, že očné i neurologické kontroly sú už v poriadku.

Martin býva v Modre na štadióne, pretože tam nielen trénuje a hráva s mužmi, ale navyše má na starosti aj jedenásťročných chlapcov. „Baví ma to a je to pre mňa aj skvelá prax, nakoľko som študentom prvého ročníka na Fakulte telesnej výchovy a športu so zameraním na učiteľstvo a trénerstvo. Priznám sa konečne škola, kde nesedíme len v laviciach a nepíšeme. Hoci sme boli zatiaľ kvôli pandémii na fakulte len dva týždne, ani raz som nesedel, ale bol som v kopačkách či teniskách na ihrisku. No úžasné,“ smeje sa Martin.

Z bývalej reprezentácie do 18 rokov je v kontakte s Brunom Čerňanským a Denisom Potomom. „S Brunom som na zrazoch vždy býval na jednej izbe a Denis mi prihral zatiaľ na môj najdôležitejší gól v kariére do siete Severného Írska v kvalifikácii ME (vtedy to bol zápas U17, spomínaný gól strelil Murcko v nadstavenom čase a vyhrali sme 4:3. Víťazstvom sme si zabezpečili postup do 2.fázy kvalifikácie. Martin v tom stretnutí strelil v rozpätí 16 minút 3 góly – pozn.autora). Aby som to upresnil, bol to vlastne Denisov gól, on ho vypracoval, ja som to už len doťukol. Ale samozrejme, spomínam si na všetkých chalanov, s ktorými som v reprezentácii hrával,“ zamyslel sa Maťo.

Zaujíma ho aj Tomáš Suslov. „S ním som býval v Prešove. Veľmi som sa tešil, keď ho tréner Tarkovič nominoval do áčka. Držím mu palce, aby sa dostal do tímu, ktorý sa predstaví na ME a aj na MS. Ja som totiž presvedčený, že naši chlapci zvládnu aj kvalifikáciu o postup na MS, ktorá sa začína v marci a vybojujú si účasť aj medzi svetovou elitou,“ prezrádza Martin, ktorý má svoj tajný sen.

„Raz by som sa aj ja chcel dostať do seniorskej reprezentácie. A verte, tvrdo budem na tom drieť,“ s veľkým odhodlaním v hlase hovorí futbalista, ktorému nehoda zmenila jeho život. Pred ňou zaujal svojimi futbalovými danosťami aj v zahraničí, keď bol na stážach v oboch kluboch Manchestru a aj v Brightone. Tí, ktorí rodáka z Bardejova poznajú, vedia, že je to veľký bojovník a veria, že svoj sen si raz splní.Monika Jurigová

Značky