TOP 10 momentov futbalového roka 2022

Sobota, 31.12.2022 10:05 | Posledná aktualizácia 31.12.2022 11:05

zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Silvestrovská hitparáda najzaujímavejších momentov futbalového roka 2022.

Ako sa stalo zvykom, na Silvestra si pripomíname najpamätnejšie momenty uplynulého futbalového roka v slovenskom futbale. Samotné poradie nie je dôležité, nakoniec, každý futbalový fanúšik si môže určiť poradie tak ako je zvykom pri rôznych anketách podľa seba. Chceli sme vám len na záver roka pripomenúť momenty, ktoré stáli za povšimnutie a popriať veľa (nielen) futbalovej zábavy aj v novom roku 2023.

1. HAMŠÍKOVA REPREZENTAČNÁ ROZLÚČKA

Lúčil sa rekordér, 8-násobný víťaz ankety Futbalista roka, dlhoročný kapitán, legenda slovenského futbalu a tomu zodpovedala aj kulisa prípravného duelu s reprezentáciou Čile na štadióne NFŠ v Bratislave. Diváci vypočuli volanie a nenechali si ujsť príležitosť vidieť poslednýkrát naživo v akcii futbalistu, ktorý zostane navždy symbolom novodobých dejín slovenskej futbalovej reprezentácie. Marek Hamšík sa lúčil s reprezentačnou kariérou ako sa patrí, za ovácií vypredaného hľadiska a pri odchode z ihriska si vyslúžil „standing ovation“. A pridáme ešte jednu zaujímavosť. Hamšík sa lúčil proti Čile, jeho bývalí spoluhráči Škrtel, A. Nemec a Hubočan pred tromi rokmi proti Paraguaju. A čo majú tieto dva rozlúčkové duely spoločné? Že v obidvoch prípadoch viedol našich juhoamerických súperov jeden a ten istý argentínsky tréner - Eduardo Berizzo. Má ten chlapík ale šťastie na rozlúčky slovenských velikánov...

Marek Hamšík sa lúčil s reprezentačnou kariérou v zápase proti Čile (Bratislava, 20.11.2022).
Marek Hamšík sa lúčil s reprezentačnou kariérou v zápase proti Čile (Bratislava, 20.11.2022).
zdroj: TASR

2. SOKOLÍCI SI NA DOMÁCOM EURE U19 VYBOJOVALI ÚČASŤ NA MS 2023

Zverencom trénera A. Rusnáka pridelil žreb do skupiny domáceho Eura 2022 silné tímy Francúzska, Talianska a Rumunska. Hralo sa o postup zo skupiny, prípadne o 3. miesto, ktoré zaručovalo účasť v play-off zápase o celkové 5. miesto a miestenku na MS do 20 rokov 2023 v Indonézii. Po prehrách s Francúzskom a Talianskom bola v hre druhá možnosť. Na to však bolo potrebné zdolať v treťom skupinovom zápase Rumunsko, ktorému stačilo na postupové tretie miesto aj remíza. Dlho to vyzeralo na postup Rumunov, ale v poslednej minúte nadstaveného času (90+5.) prišla štandardka a gólová hlavička Adama Grigera, ktorý poslal Slovákov do play-off duelu s Rakúskom. Tam naši sokolíci zvíťazili 1:0 po exportnom góle Samuela Kopáska, obsadili celkové 5. miesto na turnaji a v máji 2023 ich čaká svetový mundial kategórie U20 v Indonézii.

Slovenskí sokolíci to dokázali. Výhrou nad Rakúskom si zabezpečili účasť na MS do 20 rokov 2023 v Indonézii (Trnava, 28.06.2022).
Slovenskí sokolíci to dokázali. Výhrou nad Rakúskom si zabezpečili účasť na MS do 20 rokov 2023 v Indonézii (Trnava, 28.06.2022).
zdroj: TASR

3. CALZONA PRVÝM ZAHRANIČNÝM TRÉNEROM REPREZENTÁCIE SR

Nie je to tak celkom pravda, ak by sme považovali za cudzinca Pavla Hapala zo susedného Česka. Ale ak budeme brať do úvahy jazyk, futbalovú školu a geografiu, o prvenstve nového kouča slovenskej reprezentácie niet pochýb. Akékoľvek hodnotenie tak krátkeho obdobia, počas ktorého viedol 54-ročný Talian naše mužstvo zatiaľ iba v štyroch zápasoch by nebolo na mieste, faktom však zostáva, že jeho angažovanie do funkcie, dňa 30. augusta 2022, bol prelomovým míľnikom v dejinách slovenského futbalu. Nuž, vitajte pán tréner a v mene všetkých fanúšikov prajeme Vám a celému realizačnému tímu ešte raz, veľa šťastia.

Talian Francesco Calzona sa stal novým trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie.
Talian Francesco Calzona sa stal novým trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie.
zdroj: TASR

4. NÁVŠTEVA 10-ROČIA NA NFŠ V ZÁPASE PROTI ČILE

Oficiálny údaj znie 19.757 divákov na domácom prípravnom zápase Slovenska proti Čile. Rozlúčka s Marekom Hamšíkom vypredala štadión a vytvorila divácky rekord desaťročia – presnejšie, viac divákov zavítalo na zápas slovenskej futbalovej reprezentácie naposledy pred viac ako 13 rokmi, kedy Slováci vítali v rozhodujúcom zápase o postup na MS 2010 Slovinsko a na vtedajšom Tehelnom poli sa tiesnilo 23.800 divákov. Vysoké návštevy v ostatných rokoch zaznamenali stretnutia v novembri 2015 so Švajčiarskom v Trnave (17.582 divákov), v júni a v septembri 2016 so Severným Írskom a Anglickom v Trnave (zhodne 18.111 divákov), v októbri opäť v Trnave proti Walesu (18.071 divákov), ale rekordu za ostatných 10 rokov sme sa dočkali až v novembrovom dueli proti Čile, kedy do hľadiska zavítalo rekordných 19.757 divákov. Ďakujeme.

19757 divákov sa prišlo rozlúčiť s reprezentačnou kariérou Mareka Hamšíka a v zápase Slovensko – Čile sa zaslúžilo o najvyššiu návštevu za ostatných 10 rokov (Bratislava, 20.11.2022).
19757 divákov sa prišlo rozlúčiť s reprezentačnou kariérou Mareka Hamšíka a v zápase Slovensko – Čile sa zaslúžilo o najvyššiu návštevu za ostatných 10 rokov (Bratislava, 20.11.2022).
zdroj: TASR

5. SLOVAN BRATISLAVA V EKL AJ NA JAR

Iba dvakrát v histórii samostatného Slovenska sa podarilo slovenským klubom kvalifikovať do jarnej časti európskych pohárových súťaží. V sezóne 2005/06 vtedajšia Artmedia Petržalka po úspešnom vystúpení v Lige majstrov v spoločnosti Interu Miláno, Glasgowa Rangers a FC Porto putovala z 3. miesta do jarnej časti pohára UEFA, kde Petržalčania stroskotali na Levski Sofia. Nasledovalo 17-ročné čakanie, ktoré pretrhol bratislavský Slovan, ktorý si po prvenstve v skupine Európskej konferenčnej lige v spoločnosti FC Bazilej, Pjunik Jerevan a Žalgiris Kaunas, zahrá v pohárovej Európe aj na jar. Pripomeňme, že belasí počas jesene odohrali až 35 zápasov (z toho trikrát išli do predĺženia). Toľko zápasov odohrali mužstvá v minulosti za celú sezónu v rámci ligy a pohárových zápasov, belasí takúto porciu odohrali na jeseň v priebehu 4 mesiacov. A kto bol trénerom tímov ktoré dokázali prekĺznuť do jarnej časti európskych pohárov? Pred 17 rokmi a aj v minulej sezóne – Vladimír Weiss st.

Hráči Slovana sa tešia s fanúšikmi po strelení gólu na 2:1 v zápase EKL ŠK Slovan Bratislava - FC Pjunik Jerevan (Bratislava, 27.10.2022).
Hráči Slovana sa tešia s fanúšikmi po strelení gólu na 2:1 v zápase EKL ŠK Slovan Bratislava - FC Pjunik Jerevan (Bratislava, 27.10.2022).
zdroj: TASR

6. VLADO WEISS, JEHO ZÁBLESK GENIALITY A GÓL NA KTORÝ SA NEZABÚDA

Veľkí hráči majú vzácnu schopnosť ukázať svoje výnimočné schopnosti vo chvíli, kedy to ich mužstvo najviac potrebuje. V tom spočíva ich rozdielovosť. Má ich každé mužstvo, ktoré dosahuje výnimočné úspechy, každé mužstvo ktoré zbiera trofeje a má ho aj slovenský majster ŠK Slovan Bratislava. Belasí prehrávali v predĺžení odvetného zápasu 1. kola kvalifikácie Ligy majstrov v na pôde Dinamo Batumi 0:1 a po remíze 0:0 v Bratislave boli v pozícii vypadávajúceho tímu. Zápas potrebovali otočiť. V 115. min vyrovnal Barseghjan a potom to prišlo. Posledný roh, pri ktorom už všetci mysleli na penalty. Ale Vlado Weiss zakrútil loptu na prekvapenie všetkých priamo na bránu a gólovou strelou priamo z rohu nasmeroval Slovan k postupu do 2. kola. Žiadne penalty sa nekonali, bolo rozhodnuté. Vlado Weiss opäť raz ukázal svoju futbalovú genialitu a strelil gól, o ktorom sa bude hovoriť ďalšie desaťročia.

Vladimír Weiss ml. bol oporou belasých a prispel k postupu Slovana do jarnej časti EKL 2022/23.
Vladimír Weiss ml. bol oporou belasých a prispel k postupu Slovana do jarnej časti EKL 2022/23.
zdroj: TASR

7. FUTSALISTI DOKRÁČALI NA ME V HOLANDSKU DO ŠTVRŤFINÁLE

Futsalisti na začiatku kalendárneho roka zažiarili na európskom šampionáte v Holandsku, kde sa predstavili vôbec prvýkrát v histórii slovenského futsalu. Zverenci trénera Berkyho si nepripísali len historickú účasť do štatistík európskych šampionátov, ale výhrou nad Chorvátskom šokovali futsalovú Európu postupom do štvrťfinále. Tam narazili na Španielsko, ktorému podľahli 1:5, ale pravdou zostáva, že Slovensko nikdy nežilo futsalovým dianím tak, ako na prelome januára a februára uplynulého roka. A pripomeňme si ešte jednu mimoriadnu udalosť zo sveta futsalu. Len málokedy sa stáva, že slovenský športovec je súčasťou najlepšieho tímu v danom športe na svete. Slovenský futsal sa touto výsadou môže pýšiť od júna tohto roka, kedy Tomáš Drahovský prestúpil do španielskeho futsalového veľkoklubu a päťnásobného víťaza futsalovej Ligy majstrov (2004, 2006, 2009, 2017, 2018), Interu Movistar.

Slovenskí futsalisti sa prebojovali pri premiérovej účasti do štvrťfinále Eura 2022.
Slovenskí futsalisti sa prebojovali pri premiérovej účasti do štvrťfinále Eura 2022.
zdroj: uefa.com

8. KAPRÁLIKOVE ŠTYRI GÓLY DO SIETE SLOVANA

Štyri góly jedného hráča v zápase je výnimočný počin. Ak sa tak stane v zápase proti úradujúcemu majstrovi, môžeme hovoriť o historickom zápise. Takýto husársky kúsok sa podaril Adriánovi Kaprálikovi v novembrovom zápase 17. ligového kola, v ktorom jeho MŠK Žilina zdolal belasých 4:1. 20-ročný Žilinčan strelil všetky štyri góly a napodobnil tak Uruguajčana Luisa Suáreza, ktorý strelil rovnako štyri góly do siete Slovana v play-off zápase Európskej ligy 2009/10 v drese Ajaxu Amsterdam. Kaprálik sa stal len jedenástym strelcom (a vo veku 20 rokov a 5 mesiacov najmladším), ktorý v slovenskej lige dosiahol v jednom zápase štyri góly a onedlho si vyslúžil prvú nomináciu a reprezentačný debut v drese SR A.

Adrián Kaprálik oslavuje jeden zo štyroch gólov do siete Slovana (Žilina, 06.11.2022).
Adrián Kaprálik oslavuje jeden zo štyroch gólov do siete Slovana (Žilina, 06.11.2022).
zdroj: TASR

9. ŠKRINIAR DO TRETICE KRÁĽOM SLOVENSKÉHO FUTBALU

V novodobej histórii slovenského futbalu iba dvaja hráči dokázali dosiahnuť na prvenstvo v ankete „Futbalista roka“ trikrát v rade. V rokoch 1995 – 1997 to bol Dušan Tittel a v rokoch 2013 – 2018 Marek Hamšík (dokonca šesť prvenstiev v rade). Tretím Slovákom, ktorý skompletizoval víťazný hetrik sa stal v marci tohto roka Milan Škriniar. Predtým triumfoval v ankete Futbalista roka 2020 a 2019. Rodák zo Žiaru nad Hronom preberal trofej tretíkrát ako 27-ročný a nejedenému z vás napadla otázka – aké sú šance Milana Škriniara dobehnúť alebo dokonca prekonať v počte prvenstiev rekordéra Mareka Hamšíka? Počkajme si, odpoveď prinesú až ďalšie roky.

Milan Škriniar zvíťazil tretíkrát v rade v ankete „Futbalista roka 2021“ (Šamorín, 22.03.2022)
Milan Škriniar zvíťazil tretíkrát v rade v ankete „Futbalista roka 2021“ (Šamorín, 22.03.2022)
zdroj: TASR

10. ĎUBEK JE NOVÝM LIGOVÝM REKORDÉROM

18. apríl 2022 je dňom nového rekordného zápisu do dejín slovenského ligového futbalu. Stredopoliar Tomáš Ďubek nastúpil v stretnutí svojho tímu FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble doma proti Michalovciam (1:1) a pripísal si na svoje konto rekordný 423. zápas v najvyššej ligovej súťaži. Začiatkom mesiaca najskôr vyrovnal rekord dlhoročného rekordéra Viktora Pečovského, štartom proti Michalovciam sa na čele historických tabuliek osamostatnil. Tomáš Ďubek sa stal 4. slovenským futbalistom, ktorý dosiahol na métu 400 a viac ligových zápasov, predtým sprekonali túto hranicu Martin Poljovka (404), Miroslav Barčík (403) a spomínaný Viktor Pečovský (422).

Tomáš Ďubek sa stal počas tohto roka nový slovenským rekordérom v počte odohraných ligových zápasov.
Tomáš Ďubek sa stal počas tohto roka nový slovenským rekordérom v počte odohraných ligových zápasov.
autor: Jozef Bedej
Peter Zeman

Značky