U21 – Bielorusko – Slovensko 1:6

Utorok, 10.9.2024 19:14 | Posledná aktualizácia 11.9.2024 05:08
Timotej Jambor (uprostred) v obkľúčení svojich spoluhráčov Filipa Mielkeho a Patrika Leitnera po strelení gólu na 1:0 v prípravnom zápase Slovensko U21 – Bielorusko U21 v Achnas na Cypre (10.9.2024)
autor: Jakub Homoľa, zdroj: SFZ

DASAKI ACHNAS (SFZ) – Futbaloví reprezentanti do 21 rokov uspeli aj vo svojom druhom zápase počas septembrovej asociačnej prestávky. Zverenci Jaroslava Kentoša uspeli na neutrálnej pôde v cyperskom Dasaki Achnas, keď Bielorusko zdolali jasne 6:1.

Dvadsaťjednotka mala hneď od úvodu zápasu značnú hernú prevahu, čoho logickým vyústením bola 17. minúta a prvý strelený gól v Skapetsovej sieti. Spáčil sklepol v pokutovom území loptu na Timoteja Jambora a útočník sokolíkov pohotovou strelou nedal bieloruskému brankárovi šancu. Netrvalo dlho a Slováci viedli už o dva góly. Hneď v nasledujúcej minúte Gomola z pravej strany odcentroval, na bližšej žrdi našiel Branislava Spáčila, ktorý si hlavou otvoril strelecký účet v dvadsaťjednotke. Po druhom góle prvýkrát vystrčili rožky v ofenzíve aj Bielorusi. V 24. minúte sa ocitol v dobrej pozícii Krasnou, no z jeho tečovanej strely napokon bol len rohový kop.

Ešte lepšiu príležitosť mal náš súper v 26. minúte, keď Leitner v šestnástke fauloval Zhulpu. Z nariadeného pokutového kopu však Shumanski neuspel, keď Frühwald vystihol stranu a zlikvidoval jeho pokus. Miesto zníženia Bielorusi zakrátko znovu inkasovali. V 32. minúte Veselovského prihrávku prepúšťal Spáčil, odrazená lopta skonćila na žrdi Skapetsovej brány, pred ktorou bol Roman Čerepkai, ktorý loptu pohybujúcu sa na bránkovej čiare poľahky upratal za ňu – 3:0. V 41. minúte sa vlnila sieť za bieloruským brankárom znovu, no Leitnerov gól napokon pre útočný faul neplatil.

Po zmene strán mali prvú vyloženú šancu Bielorusi, lenže Karpitskeho strelu zlikvidoval výborný Frühwald. V 67. minúte sa na opačnej strane už menilo skóre. Rohový kop prešiel až pred voľného Romana Čerepkaia, ktorý svojím druhým gólom zvýšil na rozdiel štyroch gólov. Zníženia sa Bielorusi dočkali v 77. minúte. Karpitski po Jakubkovom faule vybojoval pre svoj tím druhú penaltu v zápase. Loptu na biely bod si tentoraz vzal Radzivon Pyachura, ktorý už bol zoči-voči Frühwaldovi úspešný. Sokolíci však žiadnu drámu ani náznakom nepripustili. Naopak, do konca zápasu sa dokázali ešte dva razy presadiť. Najprv v 87. minúte Kapralíkov prudký prízemný center upratal do bieloruskej brány Nino Marcelli. O minútu neskôr Kaprálik za obranou Bielorusov svojou strelou opečiatkoval len druhú žrď, avšak z pokračujúcej akcie napokon zavŕšil poltucet v bieloruskej bráne Artur Gajdoš.

Jaroslav KENTOŠ (tréner U21): „Musím povedať, že chlapci k tomuto zápasu dobre pristúpili. Zápas bol z našej strany viac-menej o ofenzíve, hlavne o súčinnosti, o správnom nastavení ihriska a správnom dohrávaní pokutového územia v útočnej tretine. Sme radi, že sme si vytvorili dostatok gólových príležitostí a strelili šesť gólov. Na druhej strane v určitých fázach hry nám viazla súčinnosť a ostatné atribúty, o ktorých som rozprával.“

Roman ČEREPKAI (strelec dvoch gólov): „Bol to zápas predovšetkým o nás a o tom, ako sa nám podarí vytvoriť si šance. Diktovali sme hru, držali sme loptu a až nejaké chyby, ktorými sme si náš výkon trochu degradovali, to bol z našej strany jednoznačný zápas.“