V Trnave vzdelávanie tréneriek, Látal Mackovičová: Narastá počet družstiev a nastáva dopyt po trénerkách

Pondelok, 11.2.2019 10:30 | Posledná aktualizácia 12.2.2019 15:38
V Trnave sa uskutočnilo ďalšie kolo vzdelávania tréneriek.
V Trnave sa uskutočnilo ďalšie kolo vzdelávania tréneriek.
zdroj: SFZ

TRNAVA (SFZ) – Slovenská rodina tréneriek sa bude pomaly rozrastať. Po celej krajine sa začali v októbri minulého roku kurzy na vzdelávanie nových tréneriek. Tie absolvujú sedem seminárov a v marci ich čaká záverečná skúška. Po jej úspešnom zložení získajú UEFA grassroots C licenciu. Minulý štvrtok mali ďalšie kolo vzdelávania adeptky v Trnave.

Za 25 rokov samostatného Slovenska bolo u nás dokopy 108 tréneriek s niektorou z licencií. „Slovenský futbalový zväz v spolupráci s UEFA vytvoril a odštartoval nový projekt vzdelávanie tréneriek. Účelom je zvýšiť členskú základňu na pozícii trénerka vo futbale. Vďaka tomuto projektu sa teraz prihlasilo viac ako 60 nových adeptiek na získanie UEFA grassroots C licencie. Počet registrovaných hráčok v nižších vekových kategóriách stúpa, tým pádom narastá počet dievčenských družstiev a nastáva dopyt po trénerkách v týchto družstvách,“ povedala pre futbalsfz.sk lektorka Natália Látal Mackovičová. Kto sa môže uchádzať o licenciu? „Na vzdelávanie tréneriek sa môžu prihlásiť bývalé hráčky, ktoré chcú pokračovať vo futbale alebo aktívne futbalistky. Môžu prísť aj rozhodkyne, ktoré sa chcú viac dozvedieť o fungovaní tréningového procesu. Otvorené dvere sú aj pre učiteľov telesnej výchovy a absolventiek fakulty telesnej výchovy a športu. Ide o študentov, ktorí nemajú špecializáciu futbal a predmety, vďaka ktorým už disponujú trénerskou licenciou UEFA grassroots C. Môžu prísť aj mamy, ktorých deti sú futbalisti, futbal ich upútal a vidia možnosť uplatniť sa v ňom,“ konkretizovala lektorka.

Vzdelávať sa môžu adeptky po celom Slovensku. Momentálne je otvorených sedem skupín v siedmich mestách a vedú ich traja externí lektori. „Bratislavu a Trnavu mám na starosti ja, Nitru, Myjavu, Žilinu, Ružomberok má pod palcom Ján Rosinský a na východe vzdeláva Peter Szénay. Školenie sa začalo v polovici októbra a zakončí ho záverečná skúška na konci marca. Vzdelávanie pozostáva z ôsmich blokov, prebieha v poobedňajších hodinách tak, aby účastníčky nemuseli vynechať školské či pracovné povinnosti. Cieľ je, aby sme sa my priblížili dievčatám, a preto aj miesta školení sú v ich kluboch alebo blízkom okolí,“ vravela Látal Mackovičová.

Úspešné účastníčky sa budú môcť uplatniť v mládežníckych chlapčenských a aj dievčenských družstvách na pozícii asistent trénera alebo hlavný tréner. Môžu byť na lavičke tímov nižších súťaží v seniorských tímoch. Môžu sa zapojiť aj do projektu Dajme spolu gól, a to buď na úrovni materskej školy alebo základnej školy vo forme záujmových krúžkov. Môžu sa uplatniť aj na festivaloch dievčenského futbalu a v rámci letných futbalových kempov. „Týmto sa chcem poďakovať klubom, že nám poskytli priestory na vzdelávanie tréneriek," dodala Látal Mackovičová.

Účastníčky trnavského vzdelávania.
Účastníčky trnavského vzdelávania.
zdroj: SFZ

Jednou z účastníčok trnavského vzdelávania je Jana Valentovičová zo Spartaka Trnava: „Trénerský kurz hodnotím pozitívne, je zameraný špeciálne na trénerky. Do leta som bola futbalistka. Potom som sa rozhodla, že skúsim ísť na trénerstvo a momentálne pôsobím pri žiačkach a kategórii U13 v Trnave a napĺňa ma to, že im môžem niečo odovzdať. Aj FIFA tlačí na to, aby bolo čo najviac tréneriek zapojených do rôznych vekových kategórií.“

Branislav Sarňák

Značky