VAR: minimum zasahovania - maximálny úžitok

Streda, 11.4.2018 06:00 | Posledná aktualizácia 11.4.2018 06:41

BRATISLAVA (SFZ/jz, šur) - Koncom marca IFAB (The International Football Association Board, teda Medzinárodný výbor pre pravidlá) v spolupráci s FIFA usporiadal v Londýne workshop pre národné asociácie všetkých konfederácii.

BRATISLAVA (SFZ/jz, šur) - Koncom marca IFAB (The International Football Association Board, teda Medzinárodný výbor pre pravidlá) v spolupráci s FIFA usporiadal v Londýne workshop pre národné asociácie všetkých konfederácii.

SFZ zastupovali Jaroslav Zábranský, manažér rozhodcovského oddelenia SFZ, a Tomáš Mókoš, asistent rozhodcu, ktorý je na listine FIFA. Témou bol systém VAR, teda video assistant referees (video asistent rozhodcu).

Rozhodnutie o vývoji projektu VAR padlo na pravidelnom mítingu IFAB v novembri 2015. Po období príprav v auguste 2016 spustili úvodnú skúšobnú fázu funkčnosti systému VAR v domácich ligách USA, Holandska, Talianska a v niektorých súťažiach FIFA.

Hlavnou činnosťou VAR je identifikácia zjavnej chyby rozhodcu alebo prehliadnutého závažného priestupku, meniaceho významným spôsobom vývoj či skóre stretnutia. Týka sa troch situácií plus jednej administratívnej kategórie: dosiahnutie resp. nedosiahnutie gólu, nariadenie resp. nenariadenie pokutového kopu, udelenie resp. neudelenie červenej karty priamo (nie žltá karta plus červená karta), chybné udelenie žltej karty alebo červenej karty nesprávnemu hráčovi.

Hlavnou filozofiou projektu VAR je minimum zasahovania - maximálny úžitok.

V marci 2018 IFAB oficiálne schválil systém VAR ako súčasť pravidiel futbalu, čo otvorilo cestu k jeho celosvetovému využitiu. Stále ale platí, že využitie VAR v národných súťažiach bude podmienené súhlasom IFAB po splnení prísneho protokolu.

Na londýnskom workshope odznelo mnoho podnetných prednášok, tematicky od príprav projektu a protokolu systému VAR, cez vzdelávanie v ňom, off-line testovanie funkčnosti VAR, manažmentu, potrebnej technológie, až po prezentáciu už funkčného systému VAR v nemeckej, talianskej a anglickej lige.

Súčasťou workshopu bolo aj on-line sledovanie medzištátneho stretnutia Anglicko - Taliansko, v ktorého závere došlo k použitiu systému VAR v praxi. Rozhodca bol upozornený na priestupok domáceho obrancu v pokutovom území, ktorý prehliadol. Po overení si skutočnosti na obrazovke pri hracej ploche rozhodca nariadil pokutový kop, ktorý hostia premenili a vyrovnali na konečný stav 1:1.

V posledný deň workshopu mali frekventanti možnosť navštíviť centrálne pracovisko VAR pre anglickú Premier League v Stockley parku neďaleko Londýna, kde sa monitorujú všetky stretnutia.

Vydanie knižnej podoby protokolu pre systém VAR je plánované na máj 2018.

Texty k fotografiam
FOTO 1: Jaroslav Zábranský pri trofeji, určenej víťazovi Premier League
FOTO 2: Obrazovka na ploche pre rozhodcu na Wembley
FOTO 3: VAR v prenosovom voze na Wembley
FOTO 4: VAR a AVAR v pracovnom nasadení
FOTO 5: Pracovisko VAR pre celú Premier League v Stockley parku
FOTO 6: Miestnosť pre VAR na Wembley

 

 

 

 

 

 

 

Značky