Zväz aktívne bojuje s korupciou

Utorok, 8.8.2017 11:00 | Posledná aktualizácia 8.8.2017 12:39

BRATISLAVA (SFZ) - Slovenský futbalový zväz o korupcii vo futbale nielen hovorí, ale proti nej aj aktívne bojuje. S rakovinou v našom najpopulárnejšieho športu zápasí nedávno vzniknuté oddelenie - Integrita futbalu. Jeden z jej predstaviteľov Jakub Čavoj v rozhovore pre futbalsfz.sk vysvetlil bližšie ako s neduhom športu zápasia.

BRATISLAVA (SFZ) - Slovenský futbalový zväz o korupcii vo futbale nielen hovorí, ale proti nej aj aktívne bojuje. S rakovinou v našom najpopulárnejšom športe zápasí nedávno vzniknuté oddelenie SFZ - Integrita futbalu. Jeden z jej predstaviteľov Jakub Čavoj v rozhovore pre futbalsfz.sk bližšie vysvetlil ako s týmto neduhom športu zápasia.

Prečo a ako vzniklo oddelenia Integrita futbalu? 

"Stalo sa tak najmä na základe iniciatívy UEFA. Toto oddelenie vzniklo v roku 2011, kedy každá členská krajina dostala aj finančný príspevok, aby zriadila práve takéto oddelenie."

Prečo je dôležité, že takéto oddelenie vzniklo?

"Manipulácia zápasov je závažný problém, ktorý treba riešiť. Táto činnosť sa bohužiaľ všade vo svete stále viac rozmáha. V UEFA to berú ako vážny problémy a chcú s tým, rovnako ako my, naozaj tvrdo bojovať." 

Má UEFA vyčíslené, v akom objeme sa manipulujú zápasy?

"Sledovanie podozrivých stávok zabezpečuje firma Sportradar, ktorá prevádzkuje monitorovací systém stavkového trhu pre každú krajinu. Aj my od nej dostávame reporty o podozrivých stretnutiach. Podnetov je v rámci Európy naozaj dosť, aj keď nie všetky sa preukážu ako opodstatnené." 

Ako naložíte s tým zoznamom, ktorý máte na stole?

"Nie všetky podozrenia zo spomínaného reportu sa potvrdia a podarí sa ich vyšetriť. Aj keď ide veľakrát na základe napríklad veľkého množstva  stávok o podozrenie, nemusí ísť totiž o zmanipulovaný zápas. Samozrejme, z každého podozrivého súboja urobíme analýzu. Snažím sa získať interné informácie a komunikujeme napríklad aj so stávkovými kanceláriami. Vždy, keď je to možné, konkrétnych vinných hráčov a kluby potrestáme."

Aj na Slovensku poznáme z nedávnej minulosti prípady, ktoré sa podarilo odhaliť pri manipulovaní zápasov, takže viditeľne sa dá podvodníkom klepnúť po prstoch….

"To áno, ale treba povedať, že je veľmi ťažké dokázať ich vinu. Dostávame aj teraz veľa tipov, ale tie sú väčšinou anonymného charakteru, s malým množstvom informácií a bez dôkazov."

Čo má vlastne robiť človek, ak je napríklad presvedčený, že na ihrisku sa deje niečo podozrivé alebo nekalé?

"Priamo na našej stránke futbalsfz.sk v podsekcii integrity futbalu máme uverejnené kontaktné údaje i anonymné špeciálne číslo 0907 808 007 či na e-mail integrita@futbalsfz.sk alebo korupcia@futbalsfz.sk, kde je možné nás o tom upovedomiť."

Spolupracujete aj s políciou?

"Samozrejme aj polícia chce riešiť tieto prípady, ale tá začne konať vtedy, keď sú veci okolo jednotlivého prípadu jasnejšie. Snažíme sa robiť, čo vieme, ale je to veľmi náročné." 

V čom konkrétne?

"Bojujeme s nedostatkom dôkazov, často dostaneme anonymný podnet bez dôkazov a akýchkoľvek podrobností. Veríme však, že naša zvýšená činnosť v poslednom období prinesie výsledky, ktoré budeme môcť čoskoro odprezentovať verejnosti." 

Čomu sa vaše oddelenie okrem odhaľovania podvodníkov ešte venuje?

"Vzdelávacej činnosti hráčov, realizačných tímov, rozhodcov a začali sme so vzdelávanim budúcich policajtov. Do budúcna by sme radi pomohli pri vzdelávaní sudcov a prokurátorov a zvyšovaniu povedomia u širokej verejnosti.  Minulý rok sme vzdelávali hráčov Fortuna ligy i našich reprezentantov. Tento rok reprezentáciu do 21 rokov pred Eurom a v priebehu augusta budeme školiť tímy do 17 a do19 rokov, pôsobiace v najvyššej dorasteneckej súťaži. Do budúcna plánujeme školiť aj nižšie súťaže dospelých." 

Čo je pointou tohto vzdelávania?

"Aby spomínané zložky lepšie vedeli odhaľovať prípady korupcie a bojovať s ňou. Zároveň aby sa preventívne správali tak, aby neboli oslovení."  

Pracujete v tejto oblasti na medzinárodnej úrovni? 

"V rámci našej činnosti spolupracujeme s UEFA, taktiež  reprezentujeme Slovensko na konferenciách v zahraničí. V tomto roku sme úspešne spracovali grantový projekt UEFA." 

Čo bolo jeho témou a aké výsledky sa podarilo dosiahnuť? 

"V prvom rade sme veľmi radi, že sme boli vybratí medzi päticou úspešných projektov spomedzi 40. Počas ôsmich mesiacov sme spracovali výskumný projekt s názvom Efektívnosť legislatív európskych krajín v boji s match-fixingom. V rámci projektu sme zmonitorovali aktuálny stav v krajinách, navštívili krajiny, kde je boj najefektívnejší a na základe toho spracovali konkrétne návrhy na zlepšenie, využiteľné v rámci krajín UEFA. Veríme, že čo najviac opatrení sa nám podarí presadiť aj na Slovensku." 

Značky