FUTBALISTA ROKA – Premiérovo pod gesciou SFZ, vznikla Slovenská futbalová akadémia

BRATISLAVA (SFZ) – Výkonný výbor SFZ na včerajšom zasadnutí (17.1.2023) schválil štatút novovzniknutej Slovenskej futbalovej akadémie. Jej členovia, spolu so zástupcami médií, budú hlasovať v ankete Futbalista roka 2022 a v ďalších pridružených anketách.

Anketa Futbalista roka uzrela svetlo sveta v roku 1965 v rámci Československa a jej prvým víťazom sa stal Ján Popluhár. Po rozdelení Československa nadviazala na dlhoročnú tradíciu vyhlasovania najlepších futbalistov v danom roku redakcia denníka Pravda a v ostatných rokoch, v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom, boli výsledky ankety vyhlasované v rámci populárnych slávnostných galavečerov.

Nasledujúci ročník ankety Futbalista roka 2022, bude jubilejný 30. a prvýkrát v histórii bude organizácia ankety – a samotného hlasovania – výhradne pod gesciou Slovenského futbalového zväzu. V tejto súvislosti pripravil SFZ niekoľko inovácií a zmien.

Kým v minulosti rozhodovali o držiteľoch honoru Futbalista roka výlučne zástupcovia novinárskej obce, v aktuálnom ročníku sa k nim pridajú zástupcovia novovzniknutej Slovenskej futbalovej akadémie (SFA) - združujúcej významné, verejnosťou rešpektované persóny histórie a súčasnosti slovenského futbalu.

Podľa štatútu SFA je členstvo v Slovenskej futbalovej akadémii podmienené naplnením minimálne jedného z nasledovných kritérií. Členom Slovenskej futbalovej akadémie sa môže stať slovenský futbalový reprezentant, ktorý dosiahol 50 a viac reprezentačných štartov a ukončil aktívnu futbalovú kariéru, súčasný hlavný reprezentačný tréner mužských a ženských reprezentačných výberov SR, bývalý tréner reprezentačných výberov SR A a SR 21, súčasný tréner slovenského prvoligového klubu, doterajší víťaz ankety Futbalista roka, ktorý ukončil aktívnu futbalovú kariéru, alebo doterajší laureát Siene slávy slovenského futbalu. Členstvo v Slovenskej futbalovej akadémii je dobrovoľné a jej členovia vyjadrili s členstvom súhlas.

Spolu s členmi Slovenskej futbalovej akadémie budú o víťazoch ankety Futbalista roka každoročne rozhodovať v hlasovaní aj zástupcovia slovenských médií.

Štatút Slovenskej futbalovej akadémie

Značky