logo
MLÁDEŽ A ROZVOJ

GRASSROOTS – 3. ročník Festivalu dievčat WU12 - „Energia do ženského futbalu s EPH 2019“


zdroj: SFZ

ZLATÉ MORAVCE (SFZ) – Festival futbalu dievčat do 12 rokov zaobstaral už tretíkrát ouvertúru finálového zápasu Slovenského pohára žien, aj tentoraz medzi družstvami ŠK Slovan Bratislava a Partizánom Bardejov. Na 3. ročníku turnaja „EPH - Energia do ženského futbalu“ sa zúčastnilo v Zlatých Moravciach 16 dievčenských družstiev a viac ako 200 mladých futbalistiek z celého Slovenska.

V úvodnej časti turnaja boli družstvá rozdelené do štyroch štvorčlenných skupín, každý účastník turnaja tak odohral v skupinovej fáze tri stretnutia. Rovnaký formát (zápasy každý s každým) čakal na družstvá v druhej časti turnaja, kde o zaradení do skupín rozhodoval počet strelených gólov v prvej časti turnaja. Turnaj je špecifický v tom, že o celkovom víťazovi nerozhodujú výsledky a získané body. Určujúcim kritériom je počet strelených gólov. 

"Myšlienku nevyhodnocovať umiestnenia družstiev na základe výsledkov sme premiérovo zrealizovali už počas minulého roka a po pozitívnych ohlasoch sme sa rozhodli v tomto trende pokračovať. Aj v tomto roku sa táto voľba ukázala ako správna, nakoniec, hlavným cieľom celého podujatia je radosť dievčat z futbalu. Takto vieme, že nikto nebude odchádzať domov s pocitom smútku z umiestnenia na posledných priečkach. Nakoniec, tak ako hovorí samotný názov turnaja, jeho hlavnou myšlienkou je pozitívna energia smerujúca do ženského futbalu. Ako ste mohli vidieť na tvárach mladých futbalistiek, aj tento rok jej bolo naozaj veľa,“ zhodnotila turnaj koordinátorka rozvoja ženského futbalu SFZ Miriama Matulová.  

Okrem gólov v sieti súpera boli v hre aj ďalšie súťaže a dievčatá si mohli vyskúšať svoje futbalové zručnosti vo viacerých sprievodných aktivitách. Na štadióne ViOn-u sa hral nohejbal, dievčatá súťažili v streľbe na presnosť, rýchlosť strely, v rýchlosti behu a slalome s loptou. Najlepšie strieľajúcim tímom sa stalo družstvo CFT Academy so 41 gólmi, najmenej inkasovali dievčatá FC Spartak Trnava (iba 6 gólov) a v súťaži o najkrajší transparent triumfovali dievčatá z tímu Partizán Bardejov BŠK.  

Máme za sebou vydarený 3. ročník turnaja, na ktorom sa nám predstavilo viac ako 200 dievčat z celého Slovenska. Turnaj hodnotím na výbornú, dievčatá sa bavili futbalom, čo je pre nás organizátorov turnaja najväčšia odmena. Novinkou bola účasť ambasádorky turnaja, ktorej sa zhostila slovenská futbalová reprezentantka a brankárka AC Miláno Mária Korenčiová. Jej účasť vzbudila ohlas, dievčatá si odniesli zážitok zo stretnutia, autogram, selfie a pevne verím, že aj motiváciu napodobniť jej futbalové úspechy. Poďakovanie patrí tiež Nadácii EPH, partnerovi najväčšieho festivalu dievčenského futbalu na Slovensku. Zároveň sa chcem poďakovať aj spoluorganizátorovi turnaja, klubu FC Vion Zlaté Moravce, ktorí bol hostiteľom vydareného podujatia,“ dodala Miriama Matulová.

Víťazkami turnaja sa nakoniec stali všetky tímy a hráčky. Zúčastnené tímy si odniesli kompletné sady značkových futbalových dresov ERIMA, v ktorých absolvovali turnajové zápasy. Hráčkam bude pripomínať tohtoročný turnaj pamiatka v podobe malej lopty s logom nadácie EPH, účastnícky diplom a pamätna medaila.  

Značky