II. LIGA – Pracovné stretnutie pred sezónou, prezident SFZ Kováčik: Zápasy odvysiela TV JOJ | Slovenský futbalový zväz
logo
SFZ

II. LIGA – Pracovné stretnutie pred sezónou, prezident SFZ Kováčik: Zápasy odvysiela TV JOJ


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – V stredu sa v sídle Slovenského futbalového zväzu uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov klubov II. ligy so zástupcami SFZ pred začiatkom novej sezóny 2021/22. Za SFZ sa ho zúčastnili prezident Ján Kováčik a predseda komisie pre riadenie II. ligy Miroslav Richtárik.

Pracovný program začal prezident zväzu Ján Kováčik, ktorý klubom predstavil aktuálne novinky. „Dva zápasy z každého kola odvysiela TV JOJ, štyri zápasy sa budú streamovať na huste.tv a dva na futbalnet.tv. Každý klub dostane za vysielacie práva po desaťtisíc eur, čiže dokopy pôjde od Slovenského futbalového zväzu klubom 160 000 eur. Budeme sa snažiť, aby prvá splátka bola splatená k 30. septembru a druhá k 31. januáru. Ak to bude televízny zápas, zástupcovia tímov musia pripraviť podmienky pre šesťkamerový prenos. Ak bude na zápase VAR, vtedy sa bude vysielať na deväť kamier. Okrem toho SFZ prerozdelí, už tradične, klubom 200 000 eur na ich fungovanie,“ povedal v úvodnom príhovore šéf slovenského futbalu a klubom zaželal: „Všetkým prajem, aby II. liga mala takú dobrú úroveň ako v predchádzajúcich sezónach.“

Nadchádzajúci druholigový ročník bude mať 16 účastníkov – MFK Dukla Banská Bystrica, MFK Skalica, FK Železiarne Podbrezová, FC Košice, FC ŠTK 1914 Šamorín, MŠK Púchov, KFC Komárno, FC Petržalka, Slavoj Trebišov, FK Dubnica, MŠK Žilina B, Partizán Bardejov BŠK, ŠK Slovan Bratislava B, FK Humenné, FC Rohožník a MŠK Námestovo. Posledné tri menované tímy sú nováčikmi z III. líg. „Podľa vyjadrenia predsedu komisie pre štadióny a ihriská SFZ Ladislava Liptáka, všetky mužstvá by mali hrať na ihriskách, ktoré si nahlásili ako domovské. Niektoré kluby ešte finišujú na splnení podmienok pre získanie certifikátu, či povolenia hrať na nahlásenom ihrisku, ale je predpoklad, že to stihnú. Očakávame, že FC Košice by sa mohol čoskoro presťahovať z Čermeľa do nového stánku, tak isto aj Banská Bystrica. Konečne by sa mala začať aj rekonštrukcia štadióna v Komárne, ktoré by tak hrávalo zatiaľ v Hurbanove,“ ozrejmil predseda komisie pre riadenie II. ligy Miroslav Richtárik.

Prezident SFZ Ján Kováčik (vľavo) a predseda komisie pre riadenie II. ligy Miroslav Richtárik počas pracovného stretnutia pred začiatkom novej druholigovej sezóny.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Z najvyššej súťaže do II. ligy mal podľa tabuľkového postavenia zostúpiť FC Nitra, ten však nedostal od licenčnej komisie licenciu a bol preradený až do III. ligy ZsFZ.

S druhou najvyššou súťažou sa po uplynulom ročníku rozlúčil MFK Tatran Liptovský Mikuláš, ktorý postúpil do Fortuna ligy a FK Poprad, ktorý skončil posledný a zostúpil do III. ligy VsFZ. V zóne zostupu boli ešte aj Partizán Bardejov BŠK a ŠK Slovan Bratislava B. Tieto tímy zaradil Výkonný výbor SFZ do druholigovej súťaže miesto víťaza III. ligy ZsFZ Spartaka Myjava, ktorý nepodal prihlášku do II. ligy a spomínanej Nitry.

V ďalšom bode si kluby zvolili dvanástich zástupcov II. ligy, v zmysle stanov SFZ, s právom delegovať riadnych delegátov na Konferencie SFZ na obdobie do 30. júna 2022. Z druholigistov medzi volenými tímami nefigurovali B mužstvá fortunaligistov – Slovan Bratislava B a MŠK Žilina B. Zvolení zástupcovia sú FC Petržalka, MFK Skalica, FC ŠTK 1914 Šamorín, FK Dubnica nad Váhom, MŠK Púchov, KFC Komárno, MFK Dukla Banská Bystrica, FK Železiarne Podbrezová, MŠK Námestovo, FC Košice, Slavoj Trebišov a Partizán Bardejov BŠK.

Slovo počas pracovného stretnutia dostal aj František Košičár, predseda komisie delegátov SFZ, ktorý zhodnotil pôsobenie delegátov v II. lige, ich spoluprácu s klubmi a ponúkol predstavu fungovania delegátov zápasov a futbalovými klubmi v jednotlivých stretnutiach. Následne sa prítomným prihovoril Marián Ružbarský, predseda komisie rozhodcov SFZ, ktorý priblížil fungovanie rozhodcov v uplynulej sezóne, poukázal aj na nesprávne rozhodnutia, za ktoré rozhodcovia boli potrestaní. „Prajem nám, aby v novej sezóne bolo čo najmenej nesprávnych rozhodnutí rozhodcov,“ konštatoval Ružbarský.

V ďalšom bode predstavil predseda komisie pre riadenie II. ligy Miroslav Richtárik základné informácie k sezóne 2021/22. Jej úvodné kolo je na programe 24./25. júla. Víťaz postúpi priamo do Fortuna ligy, 2. tím tabuľky poputuje do baráže o najvyššiu súťaž, posledné štyri tímy súťaže zostúpia do III. ligy.

Naďalej ostáva v platnosti aj pravidlo o tom, že za tímy musí v základnej zostave nastúpiť aspoň jeden hráč kategórie U21 a mladší so slovenským štátnym občianstvom. „Do nového ročníka si želám, aby nás obchádzala korona, aby sa sezóna hrala bez prerušenia a podľa plánu, aby mohli chodiť na zápasy aj diváci, aby ich hráči bavili hrou a gólmi, aby sme našli opäť viac hráčov U21 ako pred rokom, aby sa nám podarilo zviditeľniť a skvalitniť druhú ligu...“ dodal na záver Miroslav Richtárik.

Značky