REGION’S CUP – Premiérový triumf pre VsFZ, tréner Kočan: Chceli sme do toho vložiť naše východniarske srdiečko

Sobota, 16.9.2023 14:41 | Posledná aktualizácia 16.9.2023 19:54
Výber VsFZ sa stal víťazom tohtoročného Region's Cupu.
Výber VsFZ sa stal víťazom tohtoročného Region's Cupu.
autor: Jozef Bedej, zdroj: SFZ

ZLATÉ MORAVCE (SFZ) – Slovensko má nového víťaza Region’s Cupu! Žezlo pre najlepší amatérsky tím spomedzi futbalových regiónov prevzali po Výbere Západoslovenského futbalového zväzu hráči Výberu Východoslovenského futbalového zväzu. Tí si vo finále poradili s futbalistami Stredoslovenského futbalového zväzu 3:1.

Východniari si v prvý hrací deň najskôr poradili s obhajcom a doposiaľ jediným víťazom turnajov od sezóny 2015/2016 – Výberom Západoslovenského futbalového zväzu. Bol to poriadne napínavý duel, ktorý rozhodol až penaltový rozstrel. Po záverečnom hvizde svietil na tabuli výsledok 1:1 a v lotérii zo značky bieleho bodu zvíťazil tím z východu 6:5.

Zverenci Reného Kočana zdolali následne vo finále futbalistov Stredoslovenského futbalového zväzu 3:1. Za VsFZ sa postupne presadili Tináth, Rindoš a Ivanecký. Za SsFZ sa zapísal do listiny strelcov Chupáň. „Turnaj sa mi hodnotí pozitívne, keďže sme ho vyhrali. Vo finále sme stavili na dobrú organizáciu hry. Vedeli sme, že chlapci toho budú mať po prvom zápase dosť. Áno, v našej hre sme videli chyby, ale sme spolu prvýkrát po roku. Som rád, že to takto vyšlo. Chceli sme niečo zmeniť, lebo ZsFZ vyhrával prakticky vždy. Do turnaja sme chceli vložiť to naše východniarske srdiečko, a to sa nám podarilo,“ konštatoval po dueli v rozhovore pre Futbalnet.TV tréner víťazov René Kočan.

Stredoslováci obsadili konečné 2. miesto. „S prvým polčasom sme neboli spokojní, druhý bol diametrálne rozdielny. Za 15 minút 2. polčasu sme mali štyri gólové šance, zmenili sme rozostavenie, posty a zrazu to išlo. Len škoda, že sme nedali gól. Nám nešlo o výsledok, hoci o ten ide vždy, ale pre nás bolo prvoradé, aby sme videli v akcii hráčov,“ okomentoval duel asistent trénera Výberu SsFZ Peter Venglarčík, ktorý dodal, čo im ukázal tohotročný Region’s Cup. „Turnaj nám ukázal, že máme veľmi zaujímavých chlapcov, trochu nám to zamotalo hlavu. Naša snaha smeruje k tomu, aby sme pred ďalším ročníkom, ktorý bude organizovať SsFZ, mali šťastnú ruku pri výbere hráčov. Veríme, že budú zdraví, aby sme dosiahli ešte lepší výsledok. Dlhé roky nebol Výber SsFZ ani vo finále a teraz áno. Chceme sa však posunúť ešte o stupienok vyššie, to by sme chceli dokázať doma,“ priblížil Venglarčík. Stredoslováci v prvý hrací deň zvíťazili nad futbalistami Bratislavského futbalového zväzu 1:0. 

O 3. miesto si zmerali tímy BFZ a ZsFZ. Po 90. min bol stav 2:2 a o držiteľovi bronzových medailí rozhodoval rozstrel. Ten 5:3 vyhrali Bratislavčania. „Veľmi milo ma prekvapila športová úroveň turnaja. Oba zápasy, ktoré sme hrali, aj proti Výberu SsFZ a aj Výberu ZsFZ, mali vynikajúcu úroveň. Potvrdili to aj tréneri súperiacich mužstiev. Aj finále malo vysokú úroveň, chlapci boli výborne pripravení po technickej a aj fyzickej stránke. My sme mali v kádri veľa chlapcov zo IV. ligy. Tí videli, aká je úroveň hráčov treťoligových mužstiev a kde musia v tréningovom procese pracovať,“ povedal pre futbalsfz.sk kouč BFZ Marián Tóth. Myslel so zverencami aj na možnosť, že zápasy môžu rozhodnúť pokutové kopy? „ZsFZ sme minulý rok podľahli vo finále po penaltách, teraz sme boli šťastnejší my. Pred turnajom sme mali ešte tréning a počas neho mi Dominik (vedúci tímu a zároveň brat – pozn.) povedal, aby sme si vyskúšali aj penalty. Vyskúšali sme si ich, pomohlo nám to, lebo sme videli, kto si verí a kto nie. Moji hráči môžu byť po návrate do svojich klubov lídrami,“ uviedol Tóth.

Hráči Západoslovenského futbalového zväzu tak skončili na štvrtom mieste, keď obom súperom podľahli po rozstreloch. „Už som to spomínal minulý rok a aj pred týmto turnajom – tímy sa vyrovnávajú a vidno to aj na ihrisku, že je to tesné. V prvom zápase na chýbalo trošku šťastia, mohli sme ho rozhodnúť už v riadnom hracom čase, ale nepodarilo sa nám to. Počas pokutových kopov sa nám to šťastíčko opäť odkolonilo. Dnes, v dueli o 3. miesto, nám už dochádzali sily, mohli sme prehrať už v riadnom hracom čase, ale podržal nás brankár. O víťazovi rozhodovali penalty a my sme boli opäť neúspešní. Takto to asi malo byť a víťazom turnaja gratulujem,“ vravel pre zväzový portál lodivod ZsFZ Milan Pavlovič, ktorý prezradil, čo mu turnaj k ďalšiemu, už kvalifikačnému, ročníku ukázal. „Musíme sa lepšie pripraviť. Pre nás by tento ročník mal byť nejakým upozornením,“ zakončil Pavlovič.

Výsledky

1. hrací deň
Výber VsFZ
 – Výber ZsFZ 1:1, 6:5 na 11 m
Výber BFZ – Výber SsFZ 0:1

2. hrací deň
O 3. miesto
 Výber ZsFZ – Výber BFZ 2:2, 3:5 na 11 m
Finále
 Výber SsFZ – Výber VsFZ 1:3

Prehľad umiestnení od sezóny 20215/16

2015/2016 1. miesto Výber ZsFZ, 2. miesto Výber SsFZ

2016/2017 1. miesto Výber ZsFZ, 2. miesto Výber BFZ, 3. miesto Výber VsFZ, 4. miesto Výber SsFZ

2017/2018 1. miesto Výber ZsFZ, 2. miesto Výber VsFZ, 3. miesto Výber BFZ, 4. miesto Výber SsFZ

2018/2019 1. miesto Výber ZsFZ, 2. miesto Výber BFZ, 3. miesto Výber SsFZ, 4. miesto Výber VsFZ

2019/2020 1. miesto Výber ZsFZ, 2. miesto Výber VsFZ, 3. miesto Výber BFZ, 4. miesto Výber SsFZ

2020/2021 a 2021/2022 – nehral sa pre Covid

2022/2023 1. miesto Výber ZsFZ, 2. miesto Výber BFZ, 3. miesto Výber SsFZ, 4. miesto Výber VsFZ

2023/2024 1. miesto Výber VsFZ, 2. miesto Výber SsFZ, 3. miesto Výber BFZ, 4. miesto Výber ZsFZ

Branislav Sarňák

Značky