logo
Reprezentácia

Slovensko U21: Zo Šamorína na šampionát

ŠAMORÍN (SFZ/PETER ŠURIN) – Odpočítavanie sa začalo, slovenskí sokolíci sa zišli v areáli X-Bionicu v Šamoríne - do začiatku európskeho šampionátu hráčov do 21 rokov ostáva 11 dní.

ŠAMORÍN (SFZ/PETER ŠURIN) – Odpočítavanie sa začalo, slovenskí sokolíci sa zišli v areáli X-Bionicu v Šamoríne - do začiatku európskeho šampionátu hráčov do 21 rokov ostáva 11 dní.
Ide sa podľa plánu, na prípravny kemp nominoval tréner Pavel Hapal širší káder, pretože pätica hráčov, ktorí doň patria, si plní povinnosti v áčku (pôvodne šestica, ale po rozhodnutí Herthy je jasné, že Duda do Poľska na ME nepocestuje) - Škriniar, Lobotka, Bero, Rusnák a Bénes. ”Je vidieť, že o šampionát je záujem,“ kvitoval tréner prítomnosť dvoch desiatok slovenských novinárov na zraze. “Všetci, ktorí tu mali byť, prišli v predstihu, nikomu som nemusel vyrubovať pokutu,“ s nadhľadom okomentoval prvé kroky tímu v pre dvadsťjednotku novom prostredí v Šamoríne. Akurát Haraslín mal povolené meškanie, keďže ešte v nedeľu jeho Lechia bojovala o poľský ligový titul.
Kľúčovou otázkou na začiatku prípravného kempu je nominácia na ME. Tréner Hapal ju musí na UEFE oznámiť do polnoci utorka 6. júna. “Máme v nej jasno, otáznik je okolo jedného mena, aj pri ňom však vnímame veci na 90 percent rozhodnuté. Najprv definitívu oznámime hráčom, potom verejnosti. Aj tí, ktorí nebudú v nominácii pre Poľsko, však ostanú s nami v kempe, v prípade nečakaného zranenia budú k dispozícii,vysvetlil Hapal.

Musel oželieť Ondreja Dudu, ktorého nepustila Hertha, aj kmeňového hráča Sampdorie Dávida Ivana, hosťujúceho v Bari. “Svoje sme si k tomu už povedali, musíme rešepktovať stav vecí, aký je. Isteže je na zamyslenie pre FIFA, že vrcholné podujatie kategórie do 21 rokov nie je v asociačnom termíne. Aj preto sme nechceli ráznejšie vstupovať do vzťahu Dudu s klubom. Dávid Ivan síce nebol členom základnej zostavy, no bol dôležitou súčiastkou tímu, rozhodli pretrvávajúce zdravotné problémy. Ale sľúbil, že príde za nami, do Šamorína a možno aj do Poľska."

TRAJA BRANKÁRI, JEDNOTKA S OTÁZNIKOM

Jedno zásadné rozhodnutie už spravil. "Nechceli sme brať do kempu štyroch brankárov, z pôvodného kvarteta z neho vypadol Matúš Hruška. Absolvoval celú kvalifikáciu, no v Trenčíne nechytával, kým Jakubech odchytal celú sezónu,“ vysvetlil zloženie tria medzi žrďami. Zároveň priznal, že post brakárskej jednotky zatiaľ obsadený nie je.
Veľkou témou bol počas jari zdravotný stav Adama Zreľáka, kapitána tímu, kľúčovej postavy aj v kabíne. “Keď mi bezprostredne po zranení volal, takmer plakal, že nebude na šampionáte. Dnešná medicína a jeho obrovská vôľa však túto zlú prognózu zmenili, je tu s nami, zvládol operáciu, rehabilitáciu a robil všetko pre to, aby sa jeho absencia neprejavila negatívne. Verím, že bude fit na sto percent.

GENERÁLKA S LIPTOVSKÝM HRÁDKOM
Hapal dlhodobo preferoval jeden prípravný zápas v rámci šamorínskeho sústredenia. Súper z medzištátneho rangu sa nenašiel, dohodnutý Uzbekistan odskočil, hľadal sa iný rival. “Oslovili sme všetky tímy z Fortuna ligy, ale nikto neprejavil záujem. Nechcel som hrať modelovaný zápas len s hráčmi z tohto kádra, som rád, že príde za nami ŠKM Liptovský Hrádok.“ Hrá sa v piatok d 19:00, duel s víťazom III. ligy skupiny Stred bude za zavretými dverami.
NEĽAHKÍ SÚPERI
O kvalite súperov v skupine Hapal nepochybuje.“Niet medzi nimi ľahkého.“ Sám pre seba si vyhodnotil ako najťažšieho Anglicko. “Vzhľadom na herný štýl, ktorý forsíruje, nám taký nechutí. Ale až výsledok z ihriska ukáže, ako to je.“ Mimochodom, Angličania sa musia zaobísť bez svojho útočného esa Rushforda, Poliaci bez dvojice Milik – Zieliňski. “Každý má svoje problémy,“ okomentoval absencie u skupinových súperov tréner sokolíkov.
NOMINÁCIA NA PRÍPRAVNY KEMP
Brankári:
Adrián Chovan (Trenčín), Adam Jakubech (Trnava), Marek Rodák (Fulham)
Obrancovia: Lukáš Skovajsa ( Trenčín), Tomáš Huk, Ľubomír Šatka (obaja Dun. Streda), Martin Králik, Denis Vavro, Róbert Mazáň (všetci Žilina), Branislav Niňaj (Lokeren), Martin Valjent (Ternana)
Stredopoliari: Nicolas Špalek, Miroslav Káčer (obaja Žilina), Tomáš Brigant (Senica), Michal Faško (Ružomberok), Jakub Hromada, Martin Chrien (obaja Plzeň), Jaroslav Mihalík (Cracovia Krakov), Lukáš Haraslín (Lechia Gdansk), Lukáš Čmelík (Piast Glivice)
Útočníci: Pavol Šafranko (Dun. Streda), Adam Zreľák (Jablonec), Tomáš Vestenický (Cracovia Krakov), Róbert Polievka (Podbrezová)

 

Značky