logo
SFZ

SLOVNAFT CUP – V 4. kole prekvapivé stopky pre Trenčín a Banskú Bystricu, žreb ďalšej fázy v piatok

Streda, 25.10.2023 18:56 | Posledná aktualizácia 26.10.2023 07:51
Radosť futbalovej rodiny Lokomotívy Devínska Nová Ves bola po postupe cez AS Trenčín neopísateľná.
Radosť futbalovej rodiny Lokomotívy Devínska Nová Ves bola po postupe cez AS Trenčín neopísateľná.
autor: Lukáš Luknár, zdroj: Facebook Lukáš Luknár

BRATISLAVA (SFZ) – Pohárové boje 4. kola 55. ročníka Slovnaft Cupu neostali bez prekvapení. Najväčšie sa udialo v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, ktorej hráči – účastníci V. najvyššej súťaže, vyradili po penaltovej dráme prvoligový AS Trenčín. Ďalší prekvapivý výsledok sa zrodil v Žiari nad Hronom. Druholigový FK Pohronie postúpil do ďalšieho kola na úkor zástupcu najvyššej súťaže MFK Dukla Banská Bystrica. Kto s kým si zmeria sily v 5. kole určí žreb, ktorý sa bude konať v piatok 27. októbra o 13.00 h na pôde Slovenského futbalového zväzu a naživo ho odvysiela Futbalnet TV.

„Myslieť na víťazstvo by bolo bláznovstvo, ale my sme takí blázni, že sa o to pokúsime,“ zneli slová trénera Lokomotívy Devínska Nová Ves Lukáša Luknára. „Ak môžu hrať Európsku konferenčnú ligu amatéri z Klaksvíku, tak prečo nie aj my,“ to bola ďalšia z predzápasových myšlienok zástupcov klubu z hlavného mesta a potom prišiel úvodný hvizd merania síl Lokomotíva Devínska Nová Ves – AS Trenčín. O vážnosti týchto vyjadrení hovoril výsledkový vývoj duelu, po riadnom hracom čase svietil na tabuli stav 1:1 a išlo sa na penaltový rozstrel. Domácim verili asi iba ich fanúšikovia, nikto si nepripúšťal, žeby AS nepostúpil. Aj majster tesár sa však uťal, favorizovaní Trenčania vypadli 5:6 na jedenástky a pozorovali neopísateľnú radosť piatoligistu.


Prekvapenie sa zrodilo aj na úkor MFK Dukla Banská Bystrica, ktorý podľahol druholigovému FK Pohronie 0:1. Za domácich skóroval a posunul do ďalšieho kola reprezentant Slovenska do 21 rokov Adam Horvát„Sú to najlepšie pocity, aké môžem vo futbale zažiť. Sme radi, že sme uhrali postup cez prvoligistu a ešte viac ma teší, že som zápas rozhodol práve ja,“ uviedol po dueli autor gólu. Pre trénera MFK Dukla Banská Bystrica Michala Ščasného to bol záverečný duel na lavičke tímu najvyššej súťaže. Vedenie klubu ho uvoľnilo, Ščasný prikývol ponuke z Cypru. „Jednoduché, domáci dali jeden gól, my žiadny, takže súper zaslúžene postúpil. Na druhej strane, nerobím z toho vedu. Pre nás je podstatný zápas, ktorý nás čaká v piatok v Podbrezovej. Hodnotenie výkonov si necháme do kabíny. Niektorí hráči ma potešili, niektorí menej. Budú musieť pridať, aby sa dostali do nominácie do zápasov v lige. Bral som to ako zápas, v ktorom dostanú príležitosť mladí hráči, ako aj v každom pohárovom zápase, ktorý sme doteraz hrali. Pre nich je to motivácia, aby nám ukázali, či ich môžeme použiť v lige. To je pre nás podstatné,“ povedal pre mfkdukla.sk už bývalý tréner Banskobystričanov Michal Ščasný, ktorý prijal ponuku z Cypru.


Napínavé pohárové popoludnie zažívali v stredu aj v Ružomberku, ktorý hostil MFK Tatran Liptovský Mikuláš. Ružomberčania postúpili až po jedenástkovej lotérii, keď po 90 minútach bol stav 1:1 a prvoligista si ukoristil postupovú miestenku, keď ovládol penalty 4:3. „Bol to klasický pohárový zápas a navyše derby. Vedeli sme, že Liptovský Mikuláš bude motivovaný, že nás nebude čakať nič ľahké a to sa potvrdilo. Na postup sme sa nadreli, možno až veľmi. Stretnutie sme mali zlomiť za stavu 1:0. Penalty sme zvládli a to je pre nás dôležité,“ okomentoval postup nový hlavný tréner MFK Ružomberok Ondřej Smetana.

Ako reagoval na výsledok šéf lavičky Liptovského Mikuláša Ján Haspra? „Nedá sa povedať, žeby som bol nespokojný. Zápas sme doviedli do pokutových kopov, čo je pre nás potešujúce, vyhral šťastnejší. Dopadlo to tak, ako to je. Ružomberku držím prsty v ďalšom pôsobení v pohári,“ vravel po zápase v rozhovore pre Futbalnet TV tréner Haspra.


Gólové hody si urobil v rámci 4. kola FK Železiarne Podbrezová na pôde Slavoja Trebišov. Podbrezovčania sa tešili z postupu po triumfe 9:0. „Vyzeralo to jednoducho, ale nebolo to také. Súper bol na nás veľmi dobre pripravený, my sme hrali na sto percent a hrali sme, to čo sme si povedali,“ zhodnotil duel útočník železiarov Chris Kabongo.


Gólové kopačky si obuli aj hráči MŠK Žilina, ktorí rozstrieľali štvrtoligový Sokol Medzibrod 8:0. „Domácim treba poďakovať za fair-play atmosféru a aj za ihrisko, ktoré vďaka odloženému víkendovému duelu spĺňalo slušné parametre. Užili sme si to. Dali sme veľmi skoro góly, nemuseli sme nič doháňať, preto to bolo konečne ,pokojnejšie‘ pohárové stretnutie. Súper podal oduševnený výkon, vždy to môže ,smrdieť prúserom‘, ale teraz sme boli pozorní i produktívni. Je fajn, že sa strelecky presadili viacerí chalani - Paťo Jakubík pri premiére i ďalší - a nie je to na jednom hráčovi. Pretočili sme tím, pošetrili sme niekoľkých chalanov na ligu, takže dopadlo to výborne,“ uviedol pre mskzilina.sk lodivod šošonov Jaroslav Hynek.


Zastrieľali si aj Dunajskostredčania, ktorí otáčali vývoj zápasu v Snine. Za domácich skóroval už v 10. sekunde De Oliveira. DAC však prekvapenie nedopustil a šiestimi gólmi si vybojoval postup do 5. kola. „Povinný postup. Dôležité je aj to, že sme zápas nedoviedli do dramatickosti na rozdiel od úvodu. Vstup však z našej strany bol veľmi slabý a nekoncentrovaný. Ťažko sme sa prispôsobovali náročnému terénu. Gólom sme si situáciu navyše príliš skomplikovali. Na takom teréne je možné dostať gól zo štandardky alebo keď sa pošmyknete, ale nemôžeme ho dostať už v desiatej sekunde. Je to pre nás varovný prst. Potom sme mali aj my dve veľké šance, ktoré sme nevyužili, ale tím nešiel do kŕču, mali sme štandardky, dali sme druhý a tretí gól. Dôležité je, že sme postúpili, dôležité je každé víťazstvo a teraz sa už sústreďujeme opäť na ligu,“ konštatoval po víťazstve 6:1 pre dac1904.sk kormidelník DAC Adrian Guľa.


Z tímov najvyššej súťaže si vybojovali postup aj Skaličania, tí zvíťazili 2:1 v treťoligovej Beluši. Rovnakým výsledkom vyradili Zlatomoravčania druholigové Malženice. Postup si zabezpečili aj Košičania, ktorí vystavili stopku po výsledku 2:0 účastníkovi II. ligy FC ŠTK 1914 Šamorín. 


Minulosezónni finalisti FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava odohrajú svoje stretnutia 4. kola Slovnaft Cupu pre povinnosti v Európskej konferenčnej lige v náhradnom termíne. Trnavčania nastúpia pred kamerami Futbalnet TV na duel proti MŠK Považská Bystrica 1. novembra o 13.30 h. Výkop súboja FC Slovan Galanta – ŠK Slovan Bratislava by mal byť 22. novembra o 13.00 h za prítomnosti kamerier Niké TV. O prípadnej zmene termínu bude informovať riadiaci orgán súťaže.

O dvojiciach 5. kola rozhodne žreb

Kto s kým si zmeria sily v 5. kole Slovnaft Cupu rozhodne žreb. Ten je na programe v piatok 27. októbra o 13.00 h na pôde Slovenského futbalového zväzu a naživo ho odvysiela Futbalnet TV. Hrací deň 5. kola je 8. november.

Súčasťou aktu bude aj žrebovanie dvoch zápasov semifinále Slovenského pohára žien. Doň sa prebojovali FC Košice, ŠK 2011, Spartak Myjava a ŠK Slovan Bratislava.

Finále Slovenského pohára premiérovo v Košiciach

Členovia Výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu schválili na svojom zasadnutí 4. júla ako dejisko finále 55. ročníka Slovenského pohára – Slovnaft Cupu Košickú futbalovú arénu. Košice doposiaľ ešte od roku 1993 nehostili finále pohára.

Výsledkový prehľad a ďalší program 4. kola Slovnaft Cupu

FK Pohronie – MFK Dukla Banská Bystrica 1:0
Slavoj Trebišov – FK Železiarne Podbrezová 0:9
OFK Malženice – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 1:2
FKM Nové Zámky – MFK Zemplín Michalovce 1:4
MFK Beluša – MFK Skalica 1:2
MFK Snina – FK DAC 1904 Dunajská Streda 1:6
FC ŠTK 1914 Šamorín – FC Košice 0:2
TJ Slovan Brvnište – FK Spišská Nová Ves 0:0, 2:4 na 11 m
MŠK Fomat Martin – KFC Komárno 0:2
ŠK Javorník Makov – ŠK Odeva Lipany 0:3
TJ Sokol Medzibrod – MŠK Žilina 0:8
Lokomotíva Devínska Nová Ves
 – AS Trenčín 1:1, 6:5 na 11 m
MFK Ružomberok
 – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 1:1, 4:3 na 11 m
FK Poprad – Spartak Myjava 1:2
1.11. o 13.30 h MŠK Považská Bystrica – FC Spartak Trnava
22.11 o 13.00 h FC Slovan Galanta – ŠK Slovan Bratislava

Branislav Sarňák

Značky