logo
Reprezentácia

UEFA rozhodla: SFZ zorganizuje majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov

Streda, 25.1.2023 16:22 | Posledná aktualizácia 6.2.2023 15:31

autor: UEFA, zdroj: uefa.com

BRATISLAVA (SFZ) – Vynikajúca správa, Slovensko opäť privíta najlepšie reprezentácie do 21 rokov! Európska futbalová únia (UEFA) pridelila Slovenskému futbalovému zväzu (SFZ) organizáciu šampionátu tejto vekovej kategórie v roku 2025. Rozhodli o tom členovia výkonného výboru na dnešnom (streda 25. januára) zasadnutí v Nyone. Slovensko bude prvou krajinou v histórii, ktorá bude hostiť tento turnaj pri počte 16 účastníkov samostatne.

Vychádzajúce hviezdy 16 najlepších európskych reprezentácií budú bojovať o trofej pre víťaza v ôsmich mestách – Bratislava, Trnava, Dunajská Streda, Nitra, Trenčín, Žilina, Košice a Prešov.

Organizovanie majstrovstiev Európy do 21 rokov si stanovil ako jeden zo svojich cieľov či snov prezident SFZ Ján Kováčik. Počas doterajších rokov šéfovania slovenskému futbalu s kolegami systematicky pracoval na rozvoji infraštruktúry štadiónov, aby spĺňali požiadavky na takýto veľký turnaj. V tunajších podmienkach je to najväčšia akcia, ktorú môže SFZ zorganizovať. „Keď budú štadióny v krajských mestách, tak sa budeme snažiť o usporiadanie ME do 21 rokov. Sú to pre nás výzvy. Snažíme sa hľadať si priestor medzi európskymi krajinami, čo Európska futbalová únia (UEFA) oceňuje,“ zaželal si v roku 2021 prezident SFZ Ján Kováčik. Dnes sa mu jeho želanie splnilo: „Je to najväčšie ocenenie toho, že sme v predchádzajúcich rokoch dokázali vybudovať dostatočnú infraštruktúru, aby sme mohli ako krajina samostatne zorganizovať takýto obrovský turnaj. Je to absolútny strop, my už nikdy nič väčšie nebudeme môcť organizovať. Pre mňa osobne to znamená, že som si zasa naplnil ďalší cieľ, ktorý som si dal pred mnohými rokmi.“

Pre Slovenský futbalový zväz a Slovensko to znamená, že budeme usporiadateľom jedného z najväčších šampionátov, aké môže Slovensko hostiť. „Veľmi sa tešíme, že sme z pohľadu minulosti a turnajov, ktoré sme už organizovali, presvedčili UEFA, že nám dala takú dôveru. Je to však najmä pocta pre kolegov zo zväzu, ktorí dokazovali pri organizácii zápasov svoju vysokú profesionalitu. Touto cestou by som sa chcel poďakovať aj ľuďom, ktorí sa podieľali na vypracovaní našej prihlášky,“ povedal generálny sekretár SFZ Peter Palenčík.

Čo to znamená do najbližšieho obdobia pre SFZ? „Myslím si, že v blízkej budúcnosti k nám z UEFA zavíta viacero skupín odborníkov a tí zadefinujú konkrétne veci, ktoré musíme zlepšiť na jednotlivých štadiónoch. Určite si s nimi prejdeme všetky hotely a tréningové plochy, ktoré sme navrhli v našej prihláške a následne po vyhodnotení budeme pracovať na čo najlepšej organizácii,“ dodal Palenčík.

Majstrovstvá Európy so 16 účastníkmi sa budú konať tretíkrát, no Slovensko bude prvou krajinou v histórii, ktorá bude hostiť takýto veľký turnaj v počte reprezentácii samostatne. Na Eure v roku 2017 v Poľsku, kde sa predstavili aj slovenskí futbalisti, bojovalo o titul 12 účastníkov a rovnaký počet mužstiev bol aj o dva roky neskôr v Taliansku a San Maríne. Prvýkrát bolo na ME tejto vekovej kategórie 16 výberov v roku 2021, konali sa v Maďarsku a Slovinsku. Tento rok privíta 16 najlepších tímov Európy Rumunsko a Gruzínsko. 

SFZ už má s organizáciou juniorských majstrovstiev Európy bohaté skúsenosti. Ešte v roku 2000 sa u nás prvýkrát predstavili elitné reprezentácie U21. Zápasy sa hrali v Bratislave, Trnave a Trenčíne, o celkový triumf bojovalo osem tímov a na prvom mieste skončili Taliani. Naši futbalisti obsadili 4. priečku a kvalifikovali sa na olympiádu v Sydney.

V roku 2013 privítali najlepšie družstvá do 17 rokov Dubnica nad Váhom, Žilina, Zlaté Moravce a Nitra, majstrom Európy sa stali hráči Ruska.

O tri roky neskôr hostili Senec, Zlaté Moravce, Senica a Myjava najlepšie futbalistky do 19 rokov. Zlaté medaily si vybojovali Francúzky.

Doposiaľ najväčší šampionát, ktorý SFZ organizoval, bol minulý rok. V Trnave, Dunajskej Strede, Žiari nad Hronom, Banskej Bystrici a v Senci si zmerali sily futbalisti do 19 rokov. Prví skončili Angličania, sokolíci obsadili piate miesto a vybojovali si postup na tohtoročné majstrovstvá sveta v Indonézii. SFZ dostal za organizáciu EURA od UEFA veľmi dobré hodnotenie. Predstavitelia strešnej európskej futbalovej organizácie boli spokojní aj s diváckym záujmom o zápasy. Práve preto na konci uplynulého kalendárneho roku pozvali zástupcov nášho zväzu Moniku Jurigovú riaditeľku PR a Zuzanu Jamriškovú za marketing, prednášať o organizácii juniorského šampionátu do 19 rokov a o jeho zatraktívnení na Maltu. Tá ho bude hostiť tento rok v júli. 

To, že je SFZ dnes pre UEFA rešpektovaný partner, hovoria aj ďalšie fakty. Sedem členov nášho futbalového hnutia je v komisiách UEFA, 17 ľudí pôsobí v jej štruktúrach na pozíciách delegátov, observerov, dopingových komisárov, venue manažérky a bezpečnostného manažéra.

Okrem toho v roku 2018 usporiadal SFZ v Bratislave 42. riadny kongres UEFA a tri roky pred tým hostil seminár trénerov členských krajín UEFA. V roku 2020 sa v našom hlavnom meste konalo stretnutie skupiny M8 – zástupcov futbalových zväzov začlenených do širšieho stredoeurópskeho regiónu.

Branislav Sarňák, Monika Jurigová

Značky