SFZ/Tréneri – Najvyššiu odbornosť má prvá žena na Slovensku! | Slovenský futbalový zväz

SFZ/Tréneri – Najvyššiu odbornosť má prvá žena na Slovensku!

Skúšajúci zľava Oto Brunegraf, Ivan Galád, Zsolt Pakusza (predseda komisie), Ján Greguš, absolventi štúdia a už držitelia diplomu zľava Jozef Pavlík, Peter Jakuš, Natália Látal Mackovičová, Peter Lérant, David Jarolím.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Ďalší štyria. Vlastne upresnenie - piati - tréneri s najvyššou odbornou licenciou od SFZ. Z najnovšej várky s UEFA Pro majú štyria slovenské občianstvo, piaty české. „Odviedli dobrú robotu. Počas celých dvoch rokov štúdia aj v posledných dvoch dňoch, keď ich kurz vrcholil záverečnou skúškou,“ manažér vzdelávania trénerov SFZ Zsolt Pakusza pochvalnými hodnoteniami zvykne šetriť. Tentoraz ich vytiahol.

Bola to zaujímavá skupina – Peter Jakuš, Peter Lérant, David Jarolím, Natália Látal Mackovičová, Jozef Pavlík (patril k nim aj Michal Hanek, ale zdravotné patálie ho nepustili do skúškového finišu). Alebo inak: tréner druholigovej Dubnice, bývalý reprezentant a už aj tréner so skúsenosťami z najvyššej súťaže, „hosť“ spoza Moravy s bohatou hráčskou minulosťou, slávnym futbalovým menom a na štarte ďalšej životnej kapitoly na lavičke druholigového Ústi nad Labem, ďalej prvá Slovenka, ktorá to odborne dotiahla tak ďaleko, momentálne v pozícii asistentky trénera v Slovane, a niekdajší ligový hráč aj legionár s cestovnou taškou pod pazuchou, veď za trinásť trénerských rokov už navštívil dosť adries u nás aj v zahraničí.

Stáli pred posledným schodíkom, no ani jeden z nich nehovoril o prekážke. Vedeli, že naň musia vystúpiť, ale nebrali záverečnú skúšku ako zábranu.  Museli odprezentovať svoju záverečnú prácu a potom zvládnuť individuálny pohovor s členmi skúšobnej komisie. Tá mala rovnaké zloženia ako pred Vianocami, keď sa pred nich postavila prvá pätica z kurzu 2020 – 2021 (písali sme o nej 20. decembra) – Zsolt Pakusza, Ján Greguš, Ivan Galád a Oto Brunegraf.

SKÚŠANÍ TO VŠETKO ZVLÁDLI

„Zopár dlhých nocí som si prežil, keď sa skrížili povinnosti hlavného trénera a študenta,“ pripustil Peter Lérant, ktorý už viedol prvoligovú Sereď a plnil si zároveň školské zadania. „Zvládnuť sa to dalo, žijeme dobu, keď sa okolnosti nepýtajú. Šiel som naplno a stopercentne v klube aj v škole,“ o tom pri jeho prístupe nebolo pochýb.

Meno Jarolím je známe aj v našich futbalových šírkach. Otec Karel je persóna hráčska i trénerská, deti idú v jeho stopách. Prečo si rodák z Čáslavi robil UEFO Pro u nás? „Doma som sa nedostal do výberu, mal som potom dve možnosti: Nemecko alebo Slovensko. Nemci mali podmienku pracovať v čase štúdia v ich futbale, na Slovensku som musel urobiť prijímačky.“ Urobil tie poctivo aj následne dva roky školy. „Za seba hovorím absolútna spokojnosť. Vysoký štandard výuky, veľa som toho pozbieral. Výborná partia,“ v debate priznal, že otec, špičkový český tréner, bol rád, že stavil na slovenskú výuku. „Pozná slovenský futbal, moje študentské skúsenosti ho iba utvrdili v rešpekte voči nemu.“ Nebol prvým absolventom z českých futbalových luhov a hájov, slovenský diplom už vlastnia Radim Kučera i Richard Dostálek.

„Doháňam resty,“ priznal Jozef Pavlík. Patril do predchádzajúceho kurzu 2018 – 2019, ale zdravotné a pracovné povinnosti mu neumožnili ukončiť štúdium v plánovanom termíne, vďačne prijal túto posunutú možnosť. „Najvyššiu licenciu chcem a potrebujem, som rád, že mám možnosť štúdium doklepnúť,“ neokoloval. Možnosť využil, školu doklepol, licenciu má.

MÁME TRÉNERKU S DIPLOMOM!

Emócie prevalcovali Natáliu Látal Mackovičovú, prvú ženu, ktorá dosiahla až na úplný trénerský vrchol. Po zvládnutí poslednej úlohy sa jej za dverami objavili v očiach slzy. Šťastia, spokojnosti a konečne uvoľnenia, stres opadol. „Pre mňa osobne nie je také dôležité, že som prvá žena, ktorá licenciu má, ale že som školu urobila. A teraz to, čo viem, čo som sa naučila, ponúkam ženskému futbalu. To je pre mňa dôležité, aby som cítila, vedela, že to, čo robím má zmysel. Pre ľudí, pre futbal a potom áno, aj pre mňa,“ dohodli sme sa na samostatnej debate, predsa len fakt, že je prvou ženou s UEFA Pro licenciou u nás je zaujímavý. Bude o čom.

Šéf futbalového vzdelávania Zsolt Pakusza zopakoval svoje hodnotenie z úvodu. „Všetci to zvládli a môžem povedať, že každý jeden študent urobil počas štúdia evidentný pokrok. To je vysvedčenie pre nich aj pre ľudí, ktorí ich viedli.“ Ako mu je vlastné, vzhľadom na jeho náročnosť naznačil, že „nájdu sa nejaké rezervy, ale všetci dočiahli na vysoký štandard a urobili prvý krok na hrboľatej trénerskej ceste. Musia si uvedomiť všetci, tí čo štúdium absolvovali, tí, čo študujú aj tí, čo sa ešte len chystajú, že len diplom nestačí, že vzdelávať a učiť sa treba stále, moderný futbal sa vyvíja.“

Značky